Андрій Магера: «Від партії влади в новій ЦВК буде не менше восьми членів»
Ексзаступник голови Центрвиборчкому – про мотиви розпуску комісії і наступний її склад

Дострокове припинення повноважень Центральної виборчої комісії, за яке 13 вересня проголосувала Верховна Рада 341 голосом, підтримавши відповідне подання президента, обговорювалося в кулуарах парламенту ще за кілька днів до його ухвалення. Навколополітична спільнота намагалася зрозуміти підстави такої ініціативи Володимира Зеленського та спрогнозувати майбутній розвиток подій у разі її підтримки з боку ВР.
– Чи не вбачаєте ви політичної мотивації в діях Верховної Ради, яка за поданням президента Зеленського достроково припинила повноваження ЦВК?
– Верховна Рада – це політичний орган, тому він приймає рішення, у тому числі й з точки зору політичної доцільності. ВР проголосувала понад 300 голосами за проект постанови (про дострокове припинення повноважень ЦВК. – Mind), і це означає, що на сьогодні у нас з’явилися вакансії в Центральній виборчій комісії. На основі пропозицій депутатських фракцій президент вноситиме подання про призначення нових членів ЦВК.
– Скільки часу триватиме призначення нового складу ЦВК?
– У законі про ЦВК зазначено, що в одноденний термін після звільнення членів ЦВК мають надійти пропозиції від депутатських фракцій. Я думаю, що якщо це трапиться не сьогодні увечері, то принаймні завтра протягом дня щонайпізніше такі пропозиції надійдуть президентові. А коли президент надасть подання до ВР? Очевидно, йому це є сенс робити тоді, коли парламент збиратиметься на пленарні засідання.
– У суспільстві є побоювання, що президент змінює склад ЦВК для того, щоб результати місцевих виборів були підконтрольними чинному главі держави… Чи ви поділяєте таку думку?
– Такі думки теж мають право на існування. Цілком очевидно, що такий поспіх зі зміною членів ЦВК полягає не у можливості проведення парламентських виборів, які не можуть [повторно] відбутися раніше ніж через рік. Не стосується він і президентських виборів, які тим паче нескоро будуть. Не може це стосуватися і місцевих виборів на підконтрольній Україні території через те, що обсяг повноважень ЦВК (на місцевих виборах. – Mind) істотно менший, ніж на загальнонаціональних.
Це більше стосується реалізації Мінських домовленостей. Можливо, питання стоятиме про проведення всеукраїнського референдуму. Не знаю, чи це буде затвердження нової Конституції, чи стосуватиметься імплементації Мінських угод на всеукраїнському референдумі з метою надання їм якоїсь правової форми. Чи це буде взагалі забезпечення Центральною виборчою комісією виборів у ОРДЛО, де ЦВК має досить толерантно і чутливо відображати настрої і парламенту, і президента.
– А яким має бути відсоток представників «Слуги народу» в кількісному складі ЦВК?
– Навряд чи хтось в Україні знає про цей відсоток. Справа в тому, що в ЦВК всього 17 осіб, як це і передбачено законом. За моїми прогнозами, членів ЦВК від партії влади буде не менше восьми.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.