Скільки можна заробити на акціях та державних облігаціях? Чи працює це в Україні?
Детальне пояснення, як працюють інструменти українського фінансового ринку

Цінні папери – основний інструмент інвестування в усьому світі, для пересічних українців залишаються складними та незрозумілими. Ми більше тяжіємо до купівлі комерційної нерухомості, банківських депозитів, валютних накопичень. Тим часом, акції та облігації не потребують великої суми інвестицій. Ви інвестуєте стільки, скільки захочете. До того ж прибутковість такого вкладання грошей не нижче (а частіше вище) ніж у звичних для українців депозитів і рентних доходів. Роботою з цінними паперами займаються брокерські компанії на кшталт Freedom Finance Україна, але про це далі.
Що таке акції і державні облігації?
Акції – це цінні папери, що випускаються комерційною компанією. Вони регламентують частку власника у капіталі компанії та дають право отримувати дивіденди. В Україні люди зіткнулися з акціями на початку 90-х років ХХ століття, коли державні підприємства приватизувалися, а цінні папери розподілялися між співробітниками. Це був важкий досвід, пересічні українці не знали, що робити з цими паперами, а ті, хто знав, швидко викупили папери у колишніх колег і сьогодні ми їх називаємо «олігархи». У пам'яті залишилося кліше: акції – це обман простої людини.
Державні облігації – це цінні папери, за якими емітент зобов'язується в обумовлений термін повернути інвестору номінальну суму облігації та відсотки (або інші майнові права). За своєю природою облігація нагадує кредитний договір з тією різницею, що даний цінний папір, крім номінальної ціни на момент погашення, має ринкову. Емітентом державних облігацій виступає Міністерство фінансів України.

Фото Shutterstock
Як заробляти на акціях та облігаціях?
У власників цінних паперів обох видів є два основних способи отримання доходу від них: спекуляція на ринковій вартості і виплата дивідендів. Відмінність ховається в деталях.
Як заробити на акціях
Йдеться про акції, які котируються на фондових біржах. Ціна одного лоту постійно коливається. На її поточний курс впливає стан справ у самій компанії-емітенті, економічний клімат в країні, де знаходиться компанія і країни, з якими вона співпрацює, судові тяжби, випуск нових продуктів, злиття, поглинання ... Чим краще йдуть справи, тим дорожче коштує частка компанії. Це спекулятивна прибутковість, тому важливо вибрати правильну точку входу на ринок і правильну точку виходу. У середньому, вартість акції за рік підвищується на 10-50%. Великі компанії («блакитні фішки») приносять менше доходу, але мають нижчі ризики, молоді фірми більш прибуткові, але й ризики вищі.
Дивіденди – частина чистого прибутку, яку отримують власники акцій. Розмір дивідендів безпосередньо залежить від розміру частки, чистого прибутку підприємства й управлінських рішень керівництва. Розмір та періодичність виплат варіюються у кожній компанії, а рішення приймається радою директорів. Так, наприклад, керівництво Google направляє всі кошти з прибутку на розвиток компанії. Apple – частину прибутку розподіляє між акціонерами (1,5% з кожної акцій раз на квартал). Boeing, один з ключових партнерів ВПК Сполучених Штатів, виплачує ще більше – 8,2 долари з кожної акції (при поточній вартості на момент написання 384,0 доларів за акцію) щоквартально.
Як заробити на державних облігаціях
Заробіток на державних цінних паперах з Freedom Finance досить простий та зрозумілий. Компанія-брокер надає безкоштовну консультацію, де спеціаліст надає вичерпну інформацію про умови, процедури інвестицій, розробляє індивідуальний план і розраховує потенційну дохідність.
Якщо Ви прийняли рішення придбати державні облігації у Freedom Finance, менеджер заповнює клієнтську угоду, створює Ваш персональний електронний кабінет та відкриває рахунок.
Внесіть обговорену суму на рахунок, і брокер придбає на Ваше ім'я цінні папери.
Державні облігації приносять власнику два види доходу:
- відсотки;
- маржа.
Відсотки – це гарантований державою дохід тримача цінних паперів. У документі прописана сума, дата погашення та фіксований розмір процентної ставки (10-16%). Після закінчення кредитного періоду утримувач пред'являє емітенту заяву й отримує номінальну суму з відсотками.
Маржа – це різниця між ціною купівлі та ціною продажу облігацій. Ринкова вартість цінних паперів коливається (основний вплив має ставка за банківськими депозитами) і на різниці ціни купівлі, продажу та номінальної вартості можна отримати додатковий дохід.
Є і неочевидні плюси:
- дохід, отриманий за державними облігаціями, не обкладається ПДФО (ви заощаджуєте 18%);
- інвестиція у цінні папери 100% гарантується державою (на відміну від 200 000 грн Фонду гарантування вкладів за депозитами).

Фото Shutterstock
Як українцю купити або продати цінні папери?
Торгівлею цінними паперами займаються фондові біржі. До угод допускаються тільки ліцензовані брокери. Ці компанії виступають посередниками між покупцем і продавцем. Усі фінансові операції з біржею фізичні особи можуть здійснювати тільки через брокера.
Яскравий приклад брокерської компанії – Фрідом Фінанс Україна. Це українське представництво американської FREEDOM HOLDING CORP, яка має понад 76 представництв у всьому світі. Світовий досвід у керівництві клієнтськими грошима, повний пакет міжнародних та українських дозвільних документів (ліцензія НКЦПФР), більше 1000 співробітників та статутний капітал у $ 117,5 млн, лістинг акцій холдингу на фондовій біржі NASDAQ роблять Freedom Finance більш ніж надійним брокером.
На вітчизняному ринку компанія працює з 1999 року.
Підбиваючи підсумки
Українці бояться цінних паперів і брокерських компаній, бо не розуміють, як це працює. У світі ж інвестиції в державні облігації вважаються класичними та безпечними (завдяки стабільній, заздалегідь відомій дохідності та державному гарантуванню виплат).
Для того, щоб Ваші гроші працювали якісно, а Ви, як інвестор, були застраховані від втрат, дбайливо продумайте інвестиційний план та працюйте лише з перевіреними брокерами.
Дослухайтесь до порад фахівців, але остаточне рішення приймайте на власний розсуд.