Залізні нерви: чи «ляже» економіка України в разі підвищення ренти на руду

Залізні нерви: чи «ляже» економіка України в разі підвищення ренти на руду

І чому власники металургійних підприємств проти такого кроку

Цей матеріал також доступний російською
Залізні нерви: чи «ляже» економіка України в разі підвищення ренти на руду
Фото: http://isn.in.ua/

Верховна Рада готується розглянути у першому читанні законопроект №1210 зі складною назвою «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві». Документ вніс 30 серпня Данило Гетманцев, голова Комітету ВР з питань податкової, митної та фінансової політики, народний депутат від партії «Слуга народу». 4 вересня президент визнав його як невідкладний.

Відразу ж гучне невдоволення висловили видобувники залізної руди – законопроект пропонує вже з 2020 року підвищити оподаткування галузі. По-перше, збільшити рентну плату з 8% до 10% від розрахункової вартості тонни товарної продукції. По-друге, в якості бази оподаткування брати не сиру руду із вмістом заліза до 30%, а товарну продукцію залізорудних комбінатів – концентрат, агломерат, окатиші – із вмістом заліза 62-67%. По-третє, збільшити нижній поріг рентабельності з 14-25% до подвійної розрахункової ставки НБУ, яка на сьогодні складає 33% (вміст заліза та ставка НБУ використовуються у формулі при визначенні розрахункової вартості товарної продукції).

Два місяці в комітеті ВР під керівництвом Гетманцева тривали консультації з представниками залізорудної галузі України. Сторони навіть погодилися, що оптимальним варіантом став би формульний підхід, при якому запроваджується коефіцієнт визначення ставки ренти – він коливатиметься залежно від ціни залізорудної сировини на світових ринках.

Металурги добре розуміли, що розробка методики визначення коефіцієнту та терміни його введення – справа не кількох місяців. Та поки фахівці над ним працюватимуть, Рада може запровадити підвищену ренту за наявної системи оподаткування. Металургам був потрібен час на переговори з парламентом, щоб хоча б переглянути цифри підвищення та умови їх застосування. І вони, розгорнувши потужну піар-кампанію, його отримали.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті