Як показав наш уявний експеримент, звести в Україні (і особливо в столиці) новобудову з мінімальним набором дозвільної документації – цілком реально. При цьому законодавчо-каральні механізми нежиттєздатні, чим і користуються багато гравців.
Згідно з аналізом історії новобудов, найскладніше – це огородити парканом ділянку і вигнати коробку до 4–5 поверху. А далі для узаконення будівництва як інструмент тиску на місцеву владу забудовники звично використовують пересічних інвесторів, що поспіхом вклалися в такі бажані для них квадратні метри.
Якщо девелопер виявився проблемним, у покупців квартир вибір невеликий: або самим доводити проект до ладу, або спробувати привернути увагу чиновників, бо на законодавчому рівні їхні права не захищені.
Наприклад, ситуація з АКБ «Аркада» продемонструвала недосконалість «найнадійнішого» механізму ФФБ. Нагадаємо: завдяки затвердженому в 2013 році постановою Кабміну типовому договору інвестори виявилися безправними перед банком-управителем, адже в цьому договорі абсолютно не прописана будь-яка відповідальність за порушення термінів будівництва – і затримки в декілька років тепер цілком законні. Проблеми з одним із проектів «Аркади» –
ЖК «Патріотика на озерах» – стали приводом для затягування інших. 23 грудня інвестори в проекти ЖК «Еврика», «Патріотика» і «Патріотика на озерах» на мітингу під Офісом президента вимагали захистити їхні інтереси і змусити забудовника, що залучає кошти через ФФБ, якнайшвидше ввести в експлуатацію добудовані корпуси.
А кейс «Укрбуду» продемонстрував, що репутація і розмір забудовника не є гарантією його надійності. І рішення про передання його проектів на добудову холдинговій компанії «Київміськбуд» більше політичне, ніж економічне.
Зараз Мінрегіон розробляє
законопроект, в якому пропонує добудовувати проблемні проекти за рахунок місцевого бюджету. У разі узаконення цієї норми в забудовників з'явиться ще більше можливостей для маніпуляцій з правами інвесторів. А тривала
реформа ДАБІ обнуляє механізми контролю держави за виконанням правил і нагляду за якістю будівельних робіт, що й без того були майже недієздатні.
Оксана Гришина, позаштатний автор Mind
Дарина Кутецька, редактор відділу «Нерухомість»