Ламати й будувати: чому ДАБІ не може зупинити будівельний хаос у Києві

Ламати й будувати: чому ДАБІ не може зупинити будівельний хаос у Києві

І як із цим боротися

Этот материал также доступен на русском языке
Ламати й будувати: чому ДАБІ не може зупинити будівельний хаос у Києві
Фото: УНІАН

Більшість проектів житлових комплексів у столиці зводяться з порушеннями чинного законодавства.

Функції контролю (вихідних даних, проектних рішень, експертизи), видача дозволів і нагляд за виконанням будівельних робіт, технічних умов лежить на Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ). Чому ж у столиці такий хаос? Справа не лише в корупції (і її частині – бездіяльності). У відомства поступово навмисно відібрали реальні можливості для нагляду та покарання порушників. Це і призвело до сучасного  стану. Чому так відбувається і як можна виправити ситуацію, спеціально для Mind розповів Сергій Овчинников, незалежний експерт, директор компанії Stokman.

У чому суть порушень?

У Німеччині, Австрії, Бельгії будівельна поліція – дуже серйозна інституція, яка безпосередньо контролює ведення будівельних робіт, матеріали, якість, дотримання техніки безпеки. Вона здатна зупинити будівництво будь-якого об'єкта на підставі винесеного рішення.

А в Україні – тільки через суд. Рішення судів оскаржується в інших судах і т. д. Така практика дозволяє зводити об'єкти з порушеннями. Ми знаємо не про один випадок, коли з дозволом на 4–6 поверхів будувалися об'єкти у 8–14 поверхів і вводилися в експлуатацію, наприклад, рішеннями судів.

Об'єкти незаконного будівництва підлягають знесенню. Якщо не є можливим знести їх за рахунок забудовника, то це необхідно виконувати за рахунок бюджету. А щодо забудовника, його акціонерів і посадових осіб повинні бути ухвалені відповідні господарські та кримінальні дії.

Таким чином, забудовники в найгіршому випадку відбуваються штрафами. А в столиці продовжують зводити будинки з порушеннями. Неякісно виконані роботи, матеріали та інженерні рішення ведуть до того, що майбутнім мешканцям і ОСББ дістаються об'єкти, в яких швидко виникають проблеми експлуатації, а «наздогнати» забудовника, часто вже ліквідованого, неможливо. Для цього потрібно застосовувати цілий комплекс заходів.

Який є вихід?

Актуальне питання рішення корупції в ДАБІ необхідно пов'язати безпосередньо з відповідальністю як забудовників, так і підрядників на ринку. Відповідальність мають нести не лише директор і акціонери забудовника, але і архітектор і конструктор проекту, які його розробили, хоча вихідними даними це було заборонено, або допустили використання неякісних матеріалів, змінення рішень проекту, у вигляді позбавлення ліцензій і сертифікатів на термін не менше п'яти років.

Також позбутися сертифіката мають й інженери технічного нагляду, які контролювали і приймали такий об'єкт будівництва. 20–30 випадків позбавлення ліцензій і сертифікатів з озвучуванням ПІБ покараних мають оздоровити галузь – вже ніхто не порушуватиме вихідні дані та не прийматиме невиконані або неякісні роботи.

Самоорганізовані організації, наприклад Союз архітекторів і Конфедерація будівельників, повинні також стежити за ситуацією.

Окрема проблема – часта відсутність архівів як проектної, так і виконавчої документації, які мають передаватися від забудовника експлуатуючій організації або ОСББ.

Також досить серйозне питання, яке необхідно передати у відання ДАБІ, – це дотримання техніки безпеки на будівельних майданчиках. Наявна ситуація – поява інспекторів на майданчиках тільки при нещасних випадках – не витримує критики.

Введення електронних кабінетів і наскрізних баз даних, а також впровадження нових підходів у організації та роботі ДАБІ повинні в найближчому майбутньому перемогти корупцію. Введення публічного класифікатора ризиків забудовника і проектів, доопрацювання та прийняття проекту закону №7084 мають збільшити прозорість ринку для всіх учасників і покупців.

Яка роль ДАБІ?

ДАБІ, безумовно, повинна розвивати сервісну і консультаційну функції для учасників ринку, іноземних і вітчизняних інвесторів.

Але функції ДАБІ – також контроль і нагляд, тому в її руках повинні бути механізми для ефективної роботи, контролю порушень і реакції на них. При незаконному будівництві реакція повинна бути доволі жорсткою і швидкою.

Необхідно повернути повагу до роботи як інспекторів, так й інженерів технічного нагляду, з прийняттям їх відповідальності за вчинені дії.

Окреме велике питання – це роль ДАБІ в розвитку проектів, що здійснюються за рахунок державного бюджету, а саме коштів платників податків. Ми про це часто забуваємо, торкаємося тільки комерційної сфери, а це лише частина роботи інспекції.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті