Чому змінився глава ОП і чого чекати від Андрія Єрмака

Чому змінився глава ОП і чого чекати від Андрія Єрмака

Як позначиться ротація в ОП на українських олігархах, Кабміні та відносинах з Російською Федерацією

Цей матеріал також доступний російською
Чому змінився глава ОП і чого чекати від Андрія Єрмака
Андрій Богдан та Андрій Єрмак
Фото president.gov.ua
Цей матеріал був спеціально підготовлений для учасників Mind Club. Якщо хочете отримувати якісну аналітику та матеріали раніше, підписатися можна тут.

Disclaimer. Mind не є суспільно-політичним виданням і зазвичай не зачіпає політичні теми, якщо тільки вони безпосередньо не впливають на економіку і бізнес. Однак у випадку зі зміною глави Офісу Президента, яка сталася 11 лютого, коли Андрій Богдан подав у відставку і на його посаду був призначений Андрій Єрмак, ми вирішили зробити виняток.

По-перше, тому що підґрунтя або як мінімум одна зі складових цієї рокіровки має бізнес-підтекст. По-друге, тому що глава Офісу Президента в силу своєї посади, а у випадку з Андрієм Єрмаком – і в силу масштабу особистості неминуче справлятиме визначальний вплив на більшість процесів, що відбуваються в країні. Через ці дві обставини Mind вирішив разово відійти від бізнес-формату та проаналізувати причини найгучнішої (поки) відставки 2020 року та її можливі наслідки.

Чим керувався Володимир Зеленський, змінюючи главу свого Офісу?

Рішення звільнити Андрія Богдана, який є не тільки соратником, а й особистим другом, далося президенту нелегко.

Необхідність врегулювання відносин з РФ, з представниками якої більш ефективно спілкується Андрій Єрмак, у даному випадку була важливим, але не єдиним мотивом.

Куди більш нагальною є проблема державного управління, що розвалюється. Незважаючи на свою зовнішню брутальність Андрій Богдан не мав беззастережного впливу ані на топ-чиновників, ані на процеси в цілому. Нездатність контролювати кілька тисяч чиновників з боку ОП призвела до того, що нова влада буквально розсипається – відсутність чіткої вертикалі є все більш очевидною. Переконання президента перестали працювати, настав час «міцної руки».

Ще одна причина – необхідність появи противаги Ігорю Коломойському і вибудовування стіни між ним і президентом, коли олігарх настирливо вимагає виконання обіцянок. Андрій Богдан зі зрозумілих причин робити цього не міг.

Також відставка Богдана – це елемент «великої чистки» в середовищі соратників президента, які тим чи іншим способом його скомпрометували. При відсутності альтернатив це буде подаватися виборцю як виконання передвиборчої обіцянки «весна прийде – саджати будемо».

Також Андрій Єрмак – ідеальна кандидатура для неформальних переговорів. Він проводить сотні неофіційних зустрічей, у тому числі з одіозними персонами, проте жодних витоків, на відміну від Богдана, не допускає.

Наскільки можна вірити тому, що призначення Андрія Єрмака лобіювала Росія?

Андрію Єрмаку вдалося налагодити ефективну співпрацю з куратором «українського питання» в Кремлі Дмитром Козаком. Результатом діалогу став обмін полоненими, а також сам факт зустрічі в Парижі Владіміра Путіна і Володимира Зеленського. Є інформація, що російська сторона вимагала «рівноправного» парламентера від України, уповноваженого на прийняття рішень, тому призначення Єрмака на високий пост (той чи інший) було неминучим і необхідним.

Передбачається, що PR-супровід Андрія Єрмака розкручуватиме тезу про його «карт-бланш на переговори», для чого необхідний особистий контакт з російською стороною, проте робота на інтереси російських еліт буде жорстко спростовуватися.

Чи можна вважати Андрія Єрмака проросійським?

Відносини і зв'язки Андрія Єрмака в РФ більшою мірою міфологізовані. Він дійсно має контакти в різних країнах, отримані в тому числі завдяки батькові (Єрмак-старший працював у представництві СРСР у Афганістані).

При цьому версія, що Андрій Єрмак лояльний до частини російських еліт, виникла не на порожньому місці.

Джерела Mind у правоохоронних органах стверджують, що батько Єрмака був співробітником КДБ, і не ставлять під сумнів роботу самого Андрія Єрмака на інтереси спецслужб північного сусіда.

Але не можна не визнати, що Володимир Зеленський досить незалежний або амбітний (у даному випадку це одне і те саме), щоб дотримуватися власних поглядів і уникати нав'язуваної йому «правильної» думки з російського питання. Росія не має безпосереднього впливу на президента. Можливо лише м'яке прищеплення йому потрібного порядку денного – без будь-яких гарантій.

Вплив Єрмака на зовнішньополітичні процеси буде рекордно високим, бо він знається на політиці – цих знань не було у Богдана і дуже мало – у Зеленського.

Чим завинив Андрій Богдан і до чого тут ОПЗ?

Андрій Богдан не вмів чи не вважав за потрібне дотримуватися конфіденційності – можливо, показово демонструючи близькість до президента і участь в ухваленні важливих рішень. Наприклад, про зустріч глави ОП з Ігорем Коломойським (імовірно тоді була зроблена остання спроба домовитися про мир) у грудні дізналася вся країна, і при цьому перемир'я так і не було досягнуто. Навпаки – вибухнув скандал з «плівками Гончарука». Це вчергове поставило питання про ефективність роботи глави ОП.

Також він засвітився в декількох скандалах, пов'язаних зі зловживаннями під час приватизації землі в Закарпатті («Агропромислова фірма «Леанка») і в Київській області (Макарівський район). На тлі хвилювань щодо можливого зняття мораторію на продаж землі це могло дуже сильно вдарити по рейтингу всієї влади.

А в середині грудня відбувся офіційний візит Зеленського в Азербайджан. Серед іншого, Володимир Зеленський та Ільхам Алієв обговорювали участь азербайджанського бізнесу у великій приватизації в Україні.

Наприкінці січня делегація SOCAR у складі Ровнага Абдуллаєва, Ельшада Насирова (віцепрезидент SOCAR) і Ельчина Мамедова в супроводі Андрія Богдана та заступника голови ФДМ Сергія Ігнатовського відвідала ОПЗ. Обговорювалася можлива участь SOCAR і фонду SOFAZ (державний інвестиційний фонд, чиї активи станом на грудень 2019 року становили $42,5 млрд) у приватизації, а також проводилася оцінка технічного стану підприємства.

До слова, в той же день з'явилася інформація про затримання НАБУ трьох осіб за пропозицію хабара в $5 млн за призначення свого протеже директором Одеського припортового заводу.

Інформація про роль Андрія Богдана в проєкті SOFAZ / SOCAR / ОПЗ різниться: від «просто супровід / інвестняня» до «міноритарний партнер».

Нагадаємо, SOCAR експортує в Україну гранульований карбамід і успішно конкурує з українськими виробниками – підприємствами Дмитра Фірташа та Ігоря Коломойського.

Чи спричинить зміна глави Офісу відставку Кабміну?

«Як тільки Богдан впаде – дні Гончарука полічені», – так описував перспективи уряду наприкінці минулого року один з інсайдерів у бесіді з журналістом Mind. Реальність, виходячи з останньої інформації, виявилася менш однозначною.

З одного боку, тема відставки Кабміну все більше розкручується, зокрема й у форматі слабких «компроматів» з буйної юності Олексія Гончарука – на кшталт участі в ток-шоу або мітингах. Навколо його можливої наступниці – нинішньої заступниці глави Офісу Президента Юлії Ковалів – уже формується коло людей, які розраховують на посаду в її Кабінеті.

Позиції нинішнього прем'єра послабило також те, що після скандалу з «плівками Гончарука» – оприлюднення записів, на яких глава уряду некомпліментарно висловлюється про Володимира Зеленського, він шукав підтримки Андрія Богдана і тісно спілкувався з ним, про що був обізнаний Андрій Єрмак.

Проте, наскільки відомо, новий глава ОП не наполягає на відставці прем'єра – максимально ослабленого і дуже зручного, до того ж горить бажанням виправити свою стратегічну помилку в ставці не на того гравця в протистоянні за пост глави ОП.

Але робота Кабміну може помінятися?

Так, безсумнівно. Уряд повністю втрачає суб'єктність та інтелектуально розчиняється під кураторством Офісу Президента.

Стратегічні напрямки курируватиме Банкова, тобто особисто Андрій Єрмак. До таких стратегічних напрямків відносяться: енергетика, МЗС, Укроборонпром, ФДМ, Мінрегіонбуд (цікаве не саме по собі, в як куратор НКРЕ), Мінінфраструктури. Главам цих відомств варто готуватися до неприємних новин про свою кар'єру і/або як мінімум зміни формату роботи і підзвітності.

Які зміни можливі в парламенті?

Як і у випадку з урядом – депутати повинні будуть відчути сильну руку, що ними керує. Без тотального контролю над фракцією «Слуга народу» неможливо прийняти непопулярні закони, в тому числі про статус Донбасу. Також можна очікувати більш пильної уваги до активності опозиції, в першу чергу – «Європейської солідарності».

Чи означає відставка Андрія Богдана, що у президента погіршилися відносини з Ігорем Коломойським?

Так. Цьому передувала низка неприємних для президента інцидентів. Деякі з них лежать в абсолютно особистій площині.

Так, на Новий рік у готелі Radisson Blu Resort (Буковель) в аматорському спектаклі «Лускунчик» Ігор Коломойський грав роль старшого радника Дроссельмеєра, тобто людини, в чиєму будинку відбуваються події казки. Коли головна героїня просить дати лялькам більше свободи, Дроссельмеєр-Коломойський відповідає: «Механізм зроблений раз і назавжди, його не переробити». Зеленський дізнався про це і сприйняв натяк дуже болісно.

Не забутий і не пробачений інцидент з «плівками Гончарука», що виставили президента в смішному світлі, а також фінансування протестів під НБУ.

Що означає ротація в ОП для українських олігархів?

Гіпотеза про те, що Андрій Єрмак як мінімум рівно ставиться до Ріната Ахметова, отримує все більше підтверджень. Зокрема, не може бути збігом, що багато його колишніх менеджерів отримали посади в державному секторі. А журналісти «ТРК Україна» в особистих бесідах діляться тим, що отримали рекомендацію позитивно висвітлювати діяльність нового глави ОП. За даними Mind, подібну лояльність також демонструватимуть телеканали Віктора Пінчука.

Чи буде взятий курс на зближення з РФ і що буде з євроінтеграцією?

Те, що Україна намагатиметься врегулювати конфлікт з РФ – безсумнівно, причому перелік компромісів може розширитися.

У частині співпраці з ЄС ніхто не ризикне відігравати вже досягнуте. Однак подальше поглиблення і розширення відносин з Євросоюзом буде (вже) призупинено, а модель взаємовідносин ретельно проаналізована.

Абсолютно справедливо, що Україна підписала угоду про асоціацію, не отримавши всіх можливих бонусів (історичний момент був не надто сприятливий для торгів), і формат співпраці був значною мірою нав'язаний ЄС.

Однак найменший натяк на відмову від ідеї євроінтеграції (навіть якщо це не відповідає дійсності) буде дуже гостро сприйнятий українським суспільством і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті