Як херсонські фермери та гламурний ресторатор «обнулили» карантин в Україні

Як херсонські фермери та гламурний ресторатор «обнулили» карантин в Україні

Кабмін під тиском бізнесу йде на пом'якшення обмежувальних заходів

Этот текст также доступен на русском
Як херсонські фермери та гламурний ресторатор «обнулили» карантин в Україні
Акція протесту підприємців біля Кабміну
Фото: УНІАН

Учора, 29 квітня, Кабінет Міністрів дозволив роботу продовольчих ринків за умови дотримання торговцями санітарних норм – носіння масок і наявності соціальної дистанції. «Робота продовольчих ринків під час пандемії повинна регламентуватися чіткими санітарними нормами. Сьогодні уряд підтримав критерії, розроблені Міністерством охорони здоров'я та Мінекономіки, які дозволяють ринкам відновити свою діяльність», – заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Рішення було прийнято в другій половині дня в середу і де-факто ні на що в країні вже не впливало. До цього моменту в регіонах ринки почали відкриватися самовільно. Навіть виконком Чернівецької міськради – адміністративного центру області з одним з найвищих показників захворюваності на COVID-19 – попри карантин дозволив роботу ринків ще два дні тому. Це сталося під впливом масових протестів підприємців під стінами Чернівецької ОДА.

Аналогічні акції протесту пройшли в Полтаві. У Херсонській області фермери перегородили трасу, привертаючи увагу до проблеми втрати врожаю через неможливість збуту. Уряд, поспіхом скасовуючи заборону на роботу продринків, діяв ще й під загрозою розширення «аграрних» протестів.

Однак проблема вийшла за межі АПК. Коли Кабмін збирався на засідання, під його стіни вийшли близько 500 малих підприємців, які вимагали припинення карантину вже в перших числах травня. Другий місяць обмежень виявився критичним для бізнесу – при тому, що виразних заходів з держпідтримки побачити так і не вдалося.

Бізнесмени перегородили вулицю Грушевського, поставивши у два ряди автомобілі та блокувавши роботу евакуаторів, що намагалися їх відтягнути. Кабмін знову дав слабину, спішно заявивши, що на наступному засіданні розгляне рішення про нове послаблення карантину для бізнесу. «Я вже доручив міністерствам і відомствам розробити критерії для об'єктів, які будуть поступово відкриватися. Адже ми не просто повинні відкрити магазини, перукарні та кафе, ми маємо створити умови, за яких перебування там людей не загрожуватиме новим спалахом хвороби», – вказав прем'єр.

Позиція влади могла б бути сильнішою, якби не скандал, який вибухнув напередодні та був пов'язаний з народним депутатом від «Слуги народу» Миколою Тищенком. Як з'ясували журналісти програми Bihus Info, ресторан «Велюр», що належить Тищенку, в карантин продовжує приймати гостей.

Розслідувачі протягом тижня фіксували стабільний потік відвідувачів закладу, серед яких були і представники депутатського корпусу, і Офісу президента. Сам Тищенко заявив, що «Велюр» працює «не як ресторан, а як штаб». Це стало останньою краплею, що переповнила чашу терпіння бізнесу, який два місяці спостерігав, як великі гравці продовжують працювати на тлі масових банкрутств представників МСБ.

Пересічні громадяни позбулися морального обов'язку дотримуватися карантину, бачачи, що його ігнорують представники влади. «Як би цинічно не звучало, але бізнес має подякувати Тищенку – скандал із «Велюром» відкрив шлях до зняття карантину», – говорить один з рестораторів, неофіційно додаючи, що насправді замовити закриту вечірку протягом карантинних днів можна було і в інших закладах громадського харчування – як правило, VIP-сегменту.

Наразі передбачається, що з 11 травня Україна перейде на режим регіонального адаптивного карантину. У разі загострення інфекції в окремих регіонах обмеження точково посилюватимуться саме там, а не по всій країні.

У найскладнішому становищі опинилися прикордонні області – тут найбільше (за винятком столиці) підтверджених випадків коронавірусу. Віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко заявив, що один із чинників поширення вірусу – сезонні працівники, що постійно і неорганізовано перетинають український кордон. І цим вони посилюють ризики нового спалаху захворювання. «Ви ж бачите, хто постраждав від коронавірусу найбільше. Давайте говорити чесно – це області вздовж кордону», – заявив він.

Але вкрай малоймовірно, що вдасться «загнати» українців назад по домівках.

У свою чергу головний санітарний лікар Віктор Ляшко вважає, що Україна обійшла пік зараження коронавірусом завдяки запровадженим карантинним обмеженням. На його думку, країна вже перебуває на плато, яке може бути довшим, ніж у тих державах, де був зареєстрований пік заражень.

«Карантин допоміг нам уникнути серйозного пікового стрибка епідемії, ми вже знаходимося на плато, розтягуючи його в часі, тому воно може бути значно довшим, ніж у країнах ЄС. У них був стрибок, плато, і пішло на зниження. У нас не було стрибка, почалося плато, і воно може бути тривалим», – зазначив Ляшко.

Він також підкреслив, що, незважаючи на те, що зростання випадків інфікування триває, існує нестійка тенденція до зниження захворюваності вірусом. «Плато може бути тривалим, але ми потихеньку відпускатимемо карантинні заходи, щоб запрацювала економіка», – запевнив Ляшко.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло