Біг по даху: як реформа будівельного ринку загнала його в колапс

Біг по даху: як реформа будівельного ринку загнала його в колапс

Переформатування головного контролюючого органу – ДАБІ – можуть доручити Міхеїлу Саакашвілі

Этот материал также доступен на русском языке
Біг по даху: як реформа будівельного ринку загнала його в колапс
Міхеїл Саакашвілі під час зустрічі зі своїми прихильниками в Одесі
Фото: УНІАН

Реформу Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) може очолити Міхеїл Саакашвілі, голова виконавчого комітету Національної ради реформ. Про це Mind повідомили три незалежних джерела.

ДАБІ називають найбільш корупційним відомством на будівельному ринку. Як зазначав експрем'єр Олексій Гончарук, за кожен квадратний метр нового об'єкта забудовники платили в ДАБІ $5 «на вході», тобто за отримання дозволу на будівництво, і $5 за квадрат «на виході» – за введення в експлуатацію. «Все по п'ять» – так серед гравців ринку називалася ця корупційна схема.

Саме ліквідацію цього відомства президент України Володимир Зеленський проанонсував у березні під час презентації поетапної реформи. Через три місяці чиновники почали озвучувати нові пропозиції щодо функцій ДАБІ.

Поки триває перехідний етап, роботу будівельного ринку практично заморожено: інтенсивність видачі дозвільних документів знизилася в кілька разів.

Mind розбирався, як проходить реформа ДАБІ, що пропонують чиновники і як це може відбитися на долі всіх гравців.

Чому Е-кабінет не злетів?

У грудні влада запустила електронний кабінет забудовника в тестовому режимі. Для тесту системи обрали будівлі найпростішої категорії СС1 (невеликий будинок, гараж, теплиця тощо. – Mind). Відгуки користувачів були схвальними. Основні плюси – зрозумілий функціонал і відсутність людського фактора. При повному пакеті дозвільних документів декларації на початок будівельних робіт та введення в експлуатацію подавалися без проблем.

Будівельники ж великих проектів працювали все ще в старому режимі за схемою «все по п'ять». Особливо на це скаржилися в регіонах. Погіршувала ситуацію і постійна зміна керівництва ДАБІ під гаслом боротьби з корупцією.

Минулого року в Україні здали в експлуатацію 11 млн кв. м житла і близько 4 млн кв. м нежитлових приміщень. Отже за схемою «все по п'ять» чиновники ДАБІ заробили $150 млн лише на будівлях, зданих в 2019 році. І це без урахування інфраструктурних проектів, об'єктів альтернативної енергетики, промислових будівель, агроспоруд тощо.

Е-кабінет припинив функціонувати в березні, після початку реформи ДАБІ, ініційованої прем'єр-міністром Денисом Шмигалем. Однак від ідеї Е-кабінету влада не відмовилася. І 20 травня на засіданні Кабміну було затверджено план зі створення і впровадження Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва. Нормативно-правові акти мають винести на розгляд Кабміну до 31 липня.

На якій стадії реформа ДАБІ зараз?

Нагадаємо: реформа «від Шмигаля» передбачала ліквідацію ДАБІ та створення замість неї трьох нових структур:

  1. Державної інспекції містобудування України (ДІМУ);
  2. Державної сервісної служби містобудування України (ДССМУ);
  3. Державного агентства з питань технічного регулювання містобудування України (раніше ці функції виконував один із департаментів Мінрегіону).

Якщо коротко окреслити ситуацію, то зараз архбудконтролю вже немає, дозвільну функцію зі скрипом, як і раніше, виконує ДАБІ. Питання з правонаступником відомства залишається відкритим.

Пожежа, що сталася на початку квітня на одному з поверхів будівлі, в якій розташовується ДАБІ, і знищила частину архівів, за словами одного з учасників ринку, «була знаком, що реформу не зупинити».

Перші маленькі кроки зроблені через два місяці після старту реформи, на початку травня. Новостворене ДІМУ отримало голову – Юрія Васильченка, який раніше очолював ДАБІ. А сама ДАБІ – тимчасового керівника, Богдана Федоренка.

Дві інші структури поки мають лише назви. Ще не розроблені положення, що прописують їхній функціонал, не призначено й керівників.

На тематичній нараді з гравцями ринку, що відбулася в Кабміні минулого тижня, був присутнім і Міхеїл Саакашвілі. На момент виходу цього матеріалу він не відповів на запит Mind про те, у якому форматі бачить свою участь у реформуванні ДАБІ. Але його присутність на урядовій зустрічі можна вважати непрямим підтвердженням «причетності».

На тому ж заході прем'єр Денис Шмигаль запропонував підкоригувати функціонал ДАБІ. «Ніде в Європі немає контролю будівництва на «вході», є містобудівні умови й обмеження, за які хтось несе персональну відповідальність. Необхідно відокремити контрольну функцію, прибрати ліцензування як непотрібне, забрати контроль на «вході» і поставити контроль лише на етапі введення в експлуатацію», – сказав прем'єр.

Як реформа відбивається на ринку?

Цьогоріч кількість дозвільних документів, виданих ДАБІ, впала в рази. Це добре видно на інфографіці, підготовленій компанією URBANDATA.

Динаміка видачі дозволів на старт будівництва

Наприклад, ХК «Київміськбуд», за словами президента Ігоря Кушніра, ніяк не може ввести в експлуатацію кілька готових житлових будинків, які зводив «Укрбуд».

Динаміка видачі дозволів на введення в експлуатацію

«Нова пропозиція прем'єра мене лякає. А нинішній хаос вже розігнав з ринку всіх іноземців. Якщо скасувати контроль на «вході», то кількість «схем» різко зросте, а якість об'єктів знизиться. Те, що відбувається зараз, нам видаватиметься квіточками» – так прокоментував Mind пропоновані нововведення власник однієї з великих столичних девелоперських компаній, який побажав зберегти анонімність.

При цьому в країні зростає кількість незаконного будівництва та будівництва зі значними порушеннями чинного законодавства. Про це сказано в листі Олександра Слободяна, виконавчого директора Асоціації міст, яке він направив прем'єру і профільному міністрові. «Ситуація є неприпустимою, оскільки створить низку негативних наслідків у сфері містобудування: виникнення аварійних ситуацій, порушення нормального функціонування лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, об'єктів комунікацій, зв'язку, енергетики», – сказано в листі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло