Захворіло у світі
11,495,412
Померло у світі
535,185
Вилікувалось у світі
6,217,763
Захворіло в Україні
49,043
Померло в Україні
1,262
Вилікувалось в Україні
21,703
Ефект бумеранга: як бунти в США підставили країну під удар пропаганди

Ефект бумеранга: як бунти в США підставили країну під удар пропаганди

Погроми і пограбування в Сполучених Штатах дали можливість Китаю, Ірану та Росії розгорнути потужну антиамериканську кампанію

Цей матеріал також доступний російською
Ефект бумеранга: як бунти в США підставили країну під удар пропаганди
Фото: aljazeera.com

Державні ЗМІ та офіційні акаунти дипломатичних представництв Китаю, Ірану, Туреччини та Росії сфокусувалися на висвітленні антирасистських протестів у США. При цьому найчастіше вони описують нинішні заворушення не в контексті проблеми поділу суспільства, як це роблять західні медіа, а вдаються до відвертої зловтіхи і тролінгу американських політиків.

Згідно з дослідженням компанії Graphika, що використовує штучний інтелект для аналізу даних із соцмереж, пропагандисти КНР, Ірану та РФ переслідують поставлені перед ними вузькоспрямовані цілі.

Основне прагнення Пекіна – дискредитувати критику США, що стосується придушення Китаєм протестів у Гонконзі. Тегеран так само націлив свою пропагандистську машину на те, щоб скомпрометувати звинувачення з боку Штатів у порушеннях Іраном прав людини, а також – атакувати санкції США. Кремлівські медіаресурси застосовують усталену практику висвітлення протестів на Заході. Вони критикують американську систему й окремих політиків обережно, із побоюванням розпалити протести.

Китай висміює «подвійні стандарти» Сполучених Штатів

Як повідомляє американське Національне громадське радіо (NPR), китайські державні телеканали у вечірніх новинах транслюють нарізку зі сцен хаосу на вулицях американських міст, і переконують глядачів у тому, що заворушення завадять уряду США стримати пандемію COVID-19.

«Газети в Китаї доповідають про заколоти і грабежи... А в соцмережах чиновники і пропагандисти зі зловтіхою тролять Америку... Пропагандистський апарат комуністичного Китаю був дуже щасливий побачити охоплені вогнем міста в США саме зараз, переживаючи біль і відчуття глибокої приниженості через перебування Гонконгу в стані хаосу», –  повідомляє NPR.

Протягом останнього року Штати підтримували антикитайські протести в Гонконзі, які часом переростали в масштабні та жорстокі зіткнення демонстрантів із поліцією. Тепер дипломати КНР побачили можливість відігратися – розвінчати американську критику порушень Пекіном прав людини і зобразити США так, щоб Китай добре виглядав на їхньому тлі.

Як приклад типового дипломата-лицеміра китайці наводять американського сенатора-республіканця Тома Коттона, який у листопаді 2019 року написав у Twitter: «Поліцейська жорстокість проти протестувальників у Гонконзі неприпустима». А минулого понеділка той же Том Коттон підтримав відправлення солдатів на придушення внутрішніх протестів, заявивши, що «у нас має бути нульова терпимість до анархії, погромів і грабежів».

Міністерство закордонних справ Китаю днями провело прес-брифінг, засудивши подібні «типові для США подвійні стандарти».

«Багато хто хоче отримати відповіді на питання: чому США вшановують гонконгських бунтівників у чорному одязі як «героїв» і «борців», але на своїх громадян, які протестують проти расової дискримінації, навішує ярлик «погромники»? Чому в США так багато проблем зі стриманим і цивілізованим способом наведення правопорядку поліцією Гонконгу, але немає зовсім ніяких проблем із застосуванням вогнепальної зброї і мобілізацією Національної гвардії проти своїх внутрішніх протестантів?» – заявив офіційний представник китайського МЗС Жао Ліцзян.

Іран виставляє себе жертвою «коліна на шиї»

Реакція Тегерана на протести в США схожа з реакцією Пекіна. Іран теж повертає американцям отриману від них критику придушення протестів. І робить це в ще більш знущальному тоні.

Наприклад, заступник міністра закордонних справ Ірану Джавад Заріф у своєму Twitter зробив скріншот офіційної заяви Держдепу США щодо протестів в Ірані та виготовив із нього викривальне звинувачення на адресу Штатів, замінивши/додавши 15 слів.

Ефект бумеранга: як бунти в США підставили країну під удар пропаганди

Tweet Джавада Заріфа з відредагованим скріншотом заяви Держдепу США

До тролінгу Білого дому вдався й офіційний іранський МЗС. На своїй сторінці у Twitter міністерство розмістило знімок нинішніх протестів у США з цитатами з безсмертної промови Мартіна Лютера Кінга «У мене є мрія».

Ефект бумеранга: як бунти в США підставили країну під удар пропаганди

Tweet Міністерства закордонних справ Ірану.

Також іранський МЗС всіляко обігрує обставини смерті чорношкірого американця Джорджа Флойда, через якої в США спалахнули протести. Як відомо, ця людина задихнулася через те, що поліцейський протягом дев'яти хвилин тиснув йому на шию коліном.

Представники іранського МЗС, зокрема, опублікували англомовний заклик до США: «Зупиніть насильство проти власних громадян і дайте їм дихати» – і провели безліч паралелей між задушенням Флойда й політикою «максимального тиску» США на Іран.

«У методі «коліно-на-шиї» немає нічого нового. Ту ж тактику, що допускає звичні «бреши, шахраюй, кради», вони застосовували на 80 млн іранців протягом двох років, називаючи її «максимальним тиском». Це не поставило нас на наші коліна, і не зможе принизити афроамериканців», – написав Джавад Заріф.

Росія «посилає сигнали собі»

Москва не так жорстко, як Пекін і Тегеран, сфокусувала підконтрольні їй ЗМІ на специфічному інтерпретуванні протестів у США. Хоча тамтешні пропагандисти так само, як іранські й китайські, звинувачують Білий дім у лицемірстві та принижують Штати питаннями на кшталт: «Подивіться на Америку. І це та Америка, яка вчить увесь світ жити?» Однак автори більшості російських репортажів про вуличні заворушення, як зазначає Graphika, без інсинуацій описують факти з місця подій.

У деяких редакторських матеріалах російські ЗМІ дорікають за виникнення ситуації критикам Кремля: мейнстрімним американським виданням, правозахисній організації Human Rights Watch і експрезиденту США Бараку Обамі.

Примітно, що уявлення про Дональда Трампа кремлівські ЗМІ формують змішане: одні статті хвалять його підхід до вирішення проблеми, інші засуджують Трампа як «расиста», а треті виставляють його боягузом за рішення сховатися під час протестів у бункері Білого дому через побоювання бути вбитим.

Цю тактику Кремля роз'яснює американська організація Radio Free Europe/Radio Liberty в статті із заголовком «Меседжі посилає собі: в описах американських протестів Росія проявляє свої власні страхи хвилювань і заворушень».

«Кремль – великий противник всього, що пов'язано з народними бунтами. Це через болісну історію Кремля, пов'язану з «кольоровими» революціями в Україні, Грузії, Киргизії, і через страх розпалити схожі настрої в себе вдома, що створить безсумнівну загрозу перебуванню Путіна при владі... Так що будь-яке міркування про те, що вуличні протести, заколоти або революція – допустимий спосіб досягнення політичних змін, є табу для тих, хто контролює російські ефіри», – наводить Radio Free Europe/Radio Liberty думку вашингтонського мозкового Центру аналізу європейської політики.

За словами Сема Гріна, директора Інституту Росії при Королівському коледжі Лондону, Кремль надсилає меседжі про те, що вулиця – не місце для політики, що втручання народних мас у політику веде тільки до дестабілізації і насильства.

«У такій оболонці вони подавали інформацію про український Евромайдан. І в цьому контексті вони хочуть представляти поточні події в США», – зазначає Сем Грін.

На його думку, американські протести й заворушення, навпаки, демонструють, що вулиця – хороша платформа, яка дозволяє людям показати, де вони бачать корупцію й несправедливість, і зажадати змін у політичного істеблішменту. При об'єктивному висвітленні протестів у США, за твердженням Сема Гріна, стає видно, наскільки ізольований Дональд Трамп і як люди із самих різних соціальних шарів об'єднуються в прагненні домогтися правосуддя й реформ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті