Захворіло у світі
33,081,725
Померло у світі
997,777
Вилікувалось у світі
22,926,896
Захворіло в Україні
201,305
Померло в Україні
3,996
Вилікувалось в Україні
88,453
Живемо й дихаємо: заміська нерухомість подорожчала на 10–35%

Живемо й дихаємо: заміська нерухомість подорожчала на 10–35%

Чи надовго збережеться цей тренд

Цей матеріал також доступний російською
Живемо й дихаємо: заміська нерухомість подорожчала на 10–35%
Фото: pixabay

COVID-19 активізував попит на нерухомість за межами великих міст. У березні – травні кількість запитів на купівлю приватного будинку зросла вдвічі проти аналогічного періоду 2019 року. Ціни піднялися практично по всій Україні на 10–35% залежно від регіону. Причому стрімкий ціновий стрибок стався саме в березні. Але, як кажуть рієлтори, багато покупців відклали придбання будинків до закінчення карантину, коли буде зрозуміла загальна макроекономічна ситуація в країні.

Mind з'ясовував, якими є справжні причини підвищеного інтересу до приватного сектору й що станеться з ринком до кінця року.

Скільки просять?

Епідемія коронавірусу змусила українців серйозно замислитися про соціальне дистанціювання. Але в умовах мегаполісу відгородитися від оточення доволі складно. Саме тому жителі великих міст почали придивлятися до приватного сектору. Хто для оренди й переїзду хоча б тимчасово, а хто – для зміни квартири в багатоповерховому будинку на власне житло за межами міста. Це призвело до цінового стрибка.

«Ціни на заміську нерухомість виросли на 10–35% залежно від місця розташування, сегмента, рівня оздоблення та бажання продавця швидше укласти угоду», – говорить фахівець ыз нерухомості міжнародної мережі RE/MAX Михайло Артюхов. При цьому, як раніше писав Mind, вартість міських квартир, навпаки, просіла.

У Києві, за даними address.ua, у період з 11 березня до 11 червня середня ціна квадратного метра в приватних будинках зросла на 10% і сягнула $941, у Львові – на 20%, до $659, в Одесі – на 8%, до $928, в Дніпрі – на 10%, до $448. А ось у Харкові ціни, навпаки, знизилися на 10% – до $605 за «квадрат».

У Київській та Львівській областях цей показник за березень – травень збільшився на 7%, в Одеській області – на 24%, Дніпропетровській області – на 16%, Харківській області (на противагу Харкову) – на 38%.

Левова частка попиту сконцентрована в сегменті будинків площею 100–200 кв. м. Це оптимальний метраж для проживання невеликої родини. І витрати на утримання такої нерухомості не набагато вищі, ніж на оплату комунальних послуг у 3–4-кімнатній квартирі. У деяких регіонах ціни на будинки площею 100–200 кв. м підскочили відразу на 35–40%. Наприклад, у передмісті Києва наприкінці 2019 року середня вартість квадратного метра в таких будинках становила приблизно $925, а на початок червня ціна збільшилася на 34% – до $1241.

Попит на елітну нерухомість площею 200–400 кв. м і більше теж доволі високий, якщо судити з динаміки цін у цьому сегменті. У Києві за час карантину особняки подорожчали на 18%, до $1332, у Львові – на 25%, до $696, в Одесі – на 3%, до $1012 за 1 кв. м.

Наскільки змінився ринок оренди?

Зазвичай заміські будинки й котеджі затребувані в теплу пору року. Їх знімають на три-чотири місяці, з травня по серпень. Але зараз багато орендарів готові укладати договори на півроку мінімум – на літо й осінь.

«Якщо порівнювати оренду з продажем, то попит зріс плюс-мінус ідентично. Але у випадку з орендою угоди укладаються досить швидко, а на прийняття рішення про покупку будинку людям потрібно більше часу. Найбільш затребуваною нерухомістю такого роду є будинки в радіусі 30 км від великих міст», – пояснює директор агентства нерухомості «КиївДімСервіс» Андрій Романов.

Дедалі частіше орендарі цікавляться нерухомістю, яка розташовується подалі від міста. Цінова конкуренція на ринку оренди заміських будинків збільшила радіус доступності від 20 до 50 км. Перевага віддається об'єктам, від яких до міста – до 30 хвилин шляху автомобілем (по можливості без подолання заторів).

За словами Михайла Артюхова, щомісячний обсяг угод з оренди заміських будинків навесні 2020 року перевищив позначку у 2500. Для порівняння: торік за цей же період кількість угод була менше тисячі на місяць.

Попит на оренду будинків сконцентрований переважно в Києві, Одесі та їхніх передмістях. Столичні жителі не хочуть далеко їхати від своїх квартир і від місця роботи, але при цьому шукають якусь заміну житла у висотках. Ну а Одеса надає додаткову перевагу у вигляді моря і м'якого клімату, які притягують орендарів, зокрема й з інших регіонів.

У Києві та околицях вартість оренди будинків коливається від $200 до $5000 на місяць, в Одесі й поблизу неї – від $150 до $30-40 тис., у Львові та околицях – від $250 до $5000 на місяць.

Найдорожчі пропозиції – особняки площею 300–500 кв. м з власною прибудинковою територією, де є сад, басейн, зона барбекю, дитячий та спортивний майданчики. А якщо йдеться про Одесу, то часто будинок розташований практично на березі моря або максимально близько від нього.

Які ціни будуть восени?

Восени обсяг пропозицій на ринку заміської нерухомості зросте. Багато власників земельних ділянок, побачивши ажіотаж з боку покупців, намагатимуться до морозів звести будинки, щоб потім спробувати їх перепродати. Також може пожвавитися котеджне будівництво, і навколо великих міст – насамперед Києва, Одеси, Львова  – з'являться нові масиви таунхаусів.

Відбудуться зміни й у функціональних характеристиках заміської нерухомості: вони змістяться в бік більшої безпеки й автономності. «Раніше люди прагнули реалізувати свої ідеї в архітектурно-ремонтних роботах, облаштуванні будинку й ландшафтному дизайні. Зараз же покупці чутливі до наявності обов'язкового доступу в інтернет, до безпеки, рівня сервісу й експлуатаційних якостей житла, до всіляких колаборацій різних соціальних груп», – розповідає Михайло Артюхов.

Тобто заміська нерухомість повинна бути спроектована так, щоб комфортно було всім: і любителям екологічно чистого харчування, і шанувальникам активних видів відпочинку, і тим, хто хоче працювати на природі, і домашнім улюбленцям у тому числі.

Але разом зі збільшенням обсягу пропозиції восени попрямують донизу й ціни. По-перше, багато угод будуть укладені вже влітку. Отже перша хвиля покупців і орендарів спаде. По-друге, очевидно, що зростання цін, спровоковане карантином і епідемією, багато в чому спекулятивне. Тому до кінця року вартість квадратного метра в приватних будинках знизиться на 5–10%, а довгострокова оренда подешевшає на 3–5%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті