Бійня в Ладакху: що поставило Індію та Китай на межу війни
Загибель десятків солдатів у рукопашній сутичці на кордоні пов'язують з проблемами пандемії

У понеділок, 15 червня, виникла перша за 45 років смертельна конфронтація на індійсько-китайському кордоні, в ході якої загинуло понад 20 солдатів і офіцерів. Світові ЗМІ заговорили про загрозу війни між двома ядерними державами, а помірні експерти – про відволікання уваги від коронакризи.
Що сталося 15 червня в Ладакху?
Як повідомляє видання Indian Express, масова рукопашна бійка виникла пізно ввечері в долині Галван у високогірному районі Ладакх поблизу неофіційного кордону, що зветься лінією фактичного контролю (ЛФК) між Індією та Китаєм.
Між офіцерами двох армій була укладена домовленість про непорушення «буферної зони» – безлюдної землі між ЛФК та річкою Шайок. Індійські військові для запобігання зіткненням мали перебувати на захід від річки, а китайські солдати – на схід від ЛФК. Однак індійці помітили, що китайські солдати увійшли в буферну зону і почали зводити там новий пост.

Коли командир індійського батальйону і його підлеглі підійшли до китайських вояків і висловили вимогу прибрати пост, ситуація швидко загострилася. Китайські солдати, за словами індійських офіцерів, озброїлися залізними ломами, каменями, битами і бамбуковими палицями зі вбитими в них цвяхами. Індійська сторона зробила те ж саме.
У масовій бійці брало участь кілька сотень людей. Під час зіткнення китайці забили до смерті індійського командувача і двох його підлеглих, а інших змусили до втечі, взяли в полон або зіштовхнули в річку, в якій багато хто з травмованих солдатиів потонув або помер від переохолодження.
Індія повідомила про загибель 20 своїх військовослужбовців в інциденті 15 червня. Пекін вважає за краще не розголошувати інформацію про втрати зі свого боку. Спостерігачі інтерпретують це мовчання бажанням запобігти спалаху анти-індійських настроїв у Китаї.
Що призвело до бійні?
Рік тому відносини урядів Індії та Китаю були цілком дружніми. Однак після переобрання і зміцнення у владі прем'єра-націоналіста Нарендра Моді, його міністр внутрішніх справ Аміт Шах розлютив Пекін. З трибуни парламенту він пообіцяв повернути у власність Індії підконтрольний Китаю регіон Аксайчін, і уточнив, що Індія може «пожертвувати життями задля досягнення цієї мети».
Прикордонна криза в Східному Ладакху вибухнула на початку травня – після того, як Китай вирішив пограти військовими м'язами поблизу кордонів з Індією і домогтися скасування будівництва доріг на спірних територіях. У чотирьох локаціях уздовж ЛФК – біля озера Пангонг-Цо, в долині Галван, секторі Демчок і районі Даулат-Бег-Ольде – Китай розмістив важку техніку, танки, артилерію і понад 6000 солдатів для вчинення психологічного тиску на Делі.
Індія у відповідь також стягнула броньовики, артилерію і війська в Ладакх. Обидві країни проводили патрулювання вздовж ЛФК, суворо заборонивши своїм солдатам застосовувати вогнепальну зброю. Однак ніщо не утримувало патрулі від вигукування словесних образ, закидання один одного камінням і провокування кулачних бійок. В одній з таких сутичок 5 травня було втягнуто 250 китайських та індійських солдатів, деякі з яких отримали важкі травми.

Намагаючись вийти з патової ситуації, офіцери і дипломати двох країн провели низку перемовин щодо деескалації. Але, хоча Індія під тиском Китаю відмовилася від інфраструктурних проектів у прикордонних зонах Ладакху, військове протистояння продовжилося.
Що заважає примиренню Індії та Китаю?
Ані Китаю, який створив арсенал з 320 ядерних боєголовок, ані Індії, що накопичила 150 ядерних зарядів, не потрібна війна. Експерти схиляються до думки, що дипломати двох країн допоможуть запобігти серйозним бойовим зіткненням уздовж загального 3380-кілометрового кордону.
«Якщо переговори на рівні військових і міністерств закордонних справ пройдуть марно, президент Китаю Сі Цзіньпін і прем'єр Індії Нарендра Моді безпосередньо домовляться про стримування великомасштабних військових дій», – цитує CBNC Келсі Бродерік, експерта з Китаю у консалтинговій компанії Eurasia Group.
Однак допоки тисячі солдатів продовжать стояти один навпроти одного вздовж спірних ділянок кордону, ризик повторення масових сутичок є високим.

«Ні у Моді, ні у Цзіньпіна немає бажання бити у військові барабани, – прокоментував ситуацію Миха Хрібернік, експерт по Азії з дослідницької компанії Verisk Maplecroft. – У той же час, жоден з лідерів не може собі дозволити відступити назад у надзвичайно складному і тривалому територіальному диспуті. Ми вважаємо, що до кінця 2020 року обстановка на спірних ділянках кордону буде нагнітатися, але сторони конфлікту не виявлятимуть ентузіазму в ескалації бойових дій».
Як пише видання Slate, обидві сторони експлуатують прикордонний конфлікт для відволікання уваги від своїх набагато серйозніших проблем, що виникли через пандемію COVID-19. Китай, «впустивши вірус», прагне продемонструвати світу військову силу, щоб компенсувати втрату міжнародного престижу. А уряд Індії розпалює націоналістичні настрої, щоб відвернути увагу громадянвід поглиблення бідності та безробіття.
Індія опинилася в четвірці найбільш постраждалих від коронавіруса держав. Попри жорсткі карантинні заходи, що призвели до закриття у квітні 120 млн робочих місць, країні не вдалося стримати поширення інфекції. Індія щодня реєструє по 11 000 нових випадків захворювання, і націоналісти звинувачують в цьому Китай.
«Настрої суспільства в Індії стали різко антикитайськими. У соцмережах і в групах WhatsApp багато індусів звинувачують Пекін у розповсюдженні коронавіруса, який обрушив економіку та перевантажив лікарні в таких містах, як Мумбай. Індійський застосунок Remove China Apps, що допомагає користувачам позбутися китайського ПЗ, було завантажено понад 4 млн разів, перш ніж Google видалив його зі свого інтернет-магазину» – пише Slate.
У свою чергу китайські державні ЗМІ, такі як Global Times, дорікають уряду Індії в нездатності взяти приклад з Пекіна, що зміг побороти епідемію, і звинувачують Нарендру Моді у підбуренні конфліктів на кордоні з метою відвернути увагу своїх громадян від критики в бік проваленої карантинної політики індійської влади.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].