Розбивка по квадратах: як протеже президента змінює роботу земельного відомства

Розбивка по квадратах: як протеже президента змінює роботу земельного відомства

І як йому в цьому допомагає чоловік Віри Ульянченко, дрібний чиновник з Комінтернівського району та бізнесмен, що обдурив державу на тендері

Этот материал также доступен на русском
Розбивка по квадратах: як протеже президента змінює роботу земельного відомства
Фото: DR

Трохи більше місяця тому, 11 червня, Кабмін призначив нового голову Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру. Ним став уповноважений президента із земельних питань, 32-річний співвласник дрібного фермерського господарства Роман Лещенко.

Лише за останні сім років це восьмий очільник земельного відомства – каденції перших осіб Держгеокадастру в середньому тривали менше року. Однак Романа Лещенка з цієї шеренги виділяє публічно декларована ним близькість до першої особи в державі і пов'язаний із цим карт-бланш на проведення реформ. «У мене є перевага – підтримка президента України в питанні наведення порядку в земельних правовідносинах. І я знаходжуся в Держгеокадастрі саме за дорученням прем'єр-міністра України та президента України. Мені поставлені дуже чіткі завдання, надані всі необхідні повноваження, – сказав Лещенко в інтерв'ю, яке він дав сам собі і яке опубліковано на сайті Держгеокадастру. – ... Якщо сформулювати мету моєї роботи просто – це наведення порядку в земельних правовідносинах. Для цього у мене є чітка програма і команда».

За інформацією інсайдерів, ініціатором призначення Романа Лещенка дійсно був Володимир Зеленський. І новий голова Держгеокадастру знаходиться з президентом у постійному контакті. Обставини їхнього знайомства не відомі. За однією з версій, свобода доступу до першої особи пояснюється тим, що інші мешканці Офісу президента не вбачають у Лещенку суперника та загрози своєму впливу.

Mind проаналізував, що відбулося в царині земельних відносин за перший місяць каденції нового очільника, наділеного безпрецедентними повноваженнями – зокрема й неформальними.

З чого почалася каденція

Свою роботу в статусі голови Держгеокадастру Роман Лещенко розпочав досить традиційно – з аудиту й оновлення кадрового складу, включаючи регіони. На період аудиту і «перезмінки» Лещенко зупинив процедури виділення землі. «Зробили ще одну важливу річ: повністю зупинили систему реєстрації земельних ділянок», – сказав тоді він.

Це можна було б трактувати як нешкідливий популізм, необхідний чиновнику топ-рівня і поціновуваний ЗЕ-командою. Але в результаті цього «красивого жесту» опинилася заблокованою одна з важливих складових земельних відносин і зупинені абсолютно утилітарні земельні транзакції, в тому числі ті, що стосуються працівників соціальної сфери та учасників АТО.

У частині останніх Лещенко виступив з необережною заявою (зараз її дбайливо зачищено з офіційних ресурсів) про те, що учасники АТО були повноправними фігурантами земельних «схем», а деякі з них скористалися правом на отримання наділу неодноразово.

З 2013 року, коли Держгеокадастр став розпорядником сільгоспземель держвласності за межами населених пунктів, по 2020 рік у власність громадянам було передано 690 000 га земель, з них 235 000 га – учасникам АТО.

Ця заява викликала очікуваний ефект – її було сприйнято як черговий елемент держстратегії зі знецінення ролі учасників бойових дій у збереженні суверенітету країни. І як підтвердження курсу на зближення з РФ, у якому підозрюють Офіс президента. Хоча, напевно, сам Лещенко не мав на увазі нічого подібного.

«На селекторній нараді, де були і ми, як представники ветеранів, Лещенко заявив, що десять тисяч атовців замішані в шахрайських схемах із землею. Ми його запитали: то що, ветерани є шахраями? Він почав свої слова заперечувати. Так, є і серед ветеранів різні люди, є нечесні – так само, як і в будь-якому середовищі. Але паплюжити голослівними заявами честь ветеранів ми вважаємо неприпустимим», – говорить член ради ветеранів України від Вінницької області Валентин Ковальський.

За його словами, через вимкнену вже понад місяць електронну систему реєстрації наказів «порушено конституційне право громадян отримати рішення того чи іншого органу», при тому що вони вже сплатили послугу розробки проекту землеустрою. А деякі – зазнали фінансових збитків, пропустивши строки агровиробництва.

За останні півтора тижні відбулося вже півдесятка акцій протесту – ветерани в різних областях перекривали траси, привертаючи увагу до проблеми.

Так, 15 липня на 128 км автодороги Київ – Чоп, поблизу села Гадзинка Житомирського району, учасники АТО частково обмежили рух транспорту. Активісти заявили, що карти Держгеокадастру по всій Україні закрито вже цілий місяць – ані учасники АТО/ООС, ані звичайні українці оформити земельну ділянку не можуть.

Через два дні було перекрито ділянку траси в селі Лисогора Вінницького району – в акції взяли участь понад 50 осіб. «Можливий вихід із ситуації – розблокування реєстру земельних ділянок, який зараз заблокований. Хлопці обурені, і я їх розумію», – заявив голова ВінОДА Сергій Борзов, який приїхав до протестуючих.

Аналогічна акція пройшла в Сумській області: «Учасники АТО Сумщини провели акцію щодо відставки голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Лещенка Романа... Який намагається своїми протиправними діями залишити учасників АТО, ООС, сім'ї загиблих і простих громадян, які зараз розробляють проекти землеустрою, – без земельних ділянок для ведення ОСГ. Записано відповідне звернення до президента України. Чекаємо реакції ... Акція попереджувальна: не почують нас на місцях, – поїдемо все на Київ!», – повідомив голова організації «Союз ветеранів АТО Липоводолинського району» Олександр Солоник.

Судячи з усього, учасників АТО почули, і реакція вже пішла: «Міністерство внутрішніх справ і Нацполіція ініціювали внесення змін до законодавства в частині посилення відповідальності за блокування транспортних комунікацій», – сказав голова Національної поліції Ігор Клименко. Оскільки, за його словами, «очевидно, що така форма протесту вкрай негативно впливає на життєдіяльність населення і призводить до значних фінансових втрат».

Як вирішується кадрове питання

Карантин дозволяє призначати керівників регіональних управлінь Держгеокадастру без конкурсу. Так завдяки простому рішенню Кабміну обійняв свою посаду і Роман Лещенко. Також пройшли пертурбації на рівні центрального апарату – зокрема, був призначений пул радників.

Статус радника в держсекторі має подвійне значення. Крім утилітарного, що передбачає надання експертизи, їм наділялися люди, відповідальні за тіньові потоки, та ті, які формують так званий back office.

Маючи прямий і зрозумілий зв'язок із керівником відомства, вони не є держслужбовцями і, відповідно, не потрапляють під декларування та увагу – навіть формальну – з боку контролюючих органів. Інститут радників, особливо в найбільш корупційних відомствах, був поширений до 2013 року, а після зміни влади в Україні почав поступово сходити нанівець.

Усі радники Лещенка були призначені в період з 16 по 30 червня 2020 року. Інформації про це на сайті відомства немає, проте перелік опублікували кілька телеграм-каналів. У ньому значиться п'ять осіб.

Олександр Філатов – колишній очільник «Центру державного земельного кадастру». Його було звільнено після Революції гідності. Філатову пророкують посаду заступника голови Держгеокадастру.

Борис Нікітін – він або його повний тезка значиться в системі YouControl як бенефіціар або керівник низки транспортних і логістичних фірм, більшість з яких зареєстровані в Одесі. Одна з них – «Югшипсервіс» – виграла в 2017 році тендер Іллічівської філії АМПУ на ремонт суден, але отримавши 3,82 млн гривень, перевела їх іншим компаніям.

Олександр Коритов – колишній заступник голови Комінтернівської районної держадміністрації Одеської області. Не чужий аграрному бізнесу – на нього зареєстрована ферма, а за даними відкритих джерел він пов'язаний з депутатом Лиманської райради Сергієм Дьяковим, засновником землевпорядної організації «Інагро Груп».

Віктор Івченко – чоловік Віри Ульянченко, ексгубернаторки Київської області, ексголови Секретаріату президента Віктора Ющенка. Був заступником міністра освіти і науки Дмитра Табачника, а пізніше – заступником керівника Державного агентства з інвестицій та інновацій.

Богдан Яськів – адвокат, засновник ЮФ «Тотум».

Також протягом тижня в статусі радника пробув Олександр Степаненко, який на початку «нульових» працював у Київземі. Там він мав статус помічника директора департаменту без офіційного оформлення, а потім був заступником директора в КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі». Саме з його подачі, як кажуть джерела Mind, було вимкнено систему екстериторіальності погодження землевпорядної документації (при якій документи узгоджуються за випадковим принципом відібраним чиновником з іншої області, щоб розірвати корупційний ланцюжок), а потім ввімкнено, але за винятком єдиної функції – затвердження встановлення/відновлення меж ділянок. У Києві це один з найбільш корупціогенних напрямків роботи земельного відомства, реалізовувати який тепер можна буде за місцем і в ручному режимі.

Що відбувається в областях

Неоднозначні кадрові призначення і процеси почалися і в регіонах. Наприклад, у Миргороді Полтавської області фермери на позаминулому тижні блокували будівлю районного Держгеокадастру, протестуючи проти призначення начальником Володимира Кокоейка. Він уже очолював місцевий відділ земельного відомства за часів Віктора Януковича та запам'ятався «віджиманням» фермерських земель. З 2014 року не залишав спроб повернутися на посаду, щоразу наштовхуючись на протести місцевих жителів. Вдалося це Кокоейку лише при Романі Лещенку – але буквально на кілька годин. Під впливом фермерських протестів його звільнили того ж дня.

У Волинській області відбір на посаду начальника Головного управління Держгеокадастру пройшов Назар Микичак, який до цього працював у цьому управлінні керівником відділу державного контролю за дотриманням земельного законодавства і оперативного реагування. 2 липня в Києві в центральному управлінні Держгеокадастру він офіційно пройшов співбесіду на цю посаду, випередивши шістьох інших кандидатів.

Однак за даними ЗМІ, в день проходження співбесіди в Києві він проходив лікування у Волинській обласній клінічній лікарні. Так, у місцевій пресі було опубліковано копію лікарняного листа, в якому зазначено, що Микичак з 17 червня по 2 липня включно перебував у стаціонарі лікарні.

Передавши операційне управління радникам, сам Роман Лещенко поводиться як і належить людині, що вперше потрапила до високого кабінету – підкреслюючи власний статус і не забуваючи нагадувати, що він є «людиною президента».

На конференцію Graine Ukraine в Одесу новий глава профільного відомства попрямував на декількох машинах – у супроводі бійців держохорони. У Держгеокадастрі він займає цілий поверх, з якого попросили з'їхати співробітників – на вході також чергує охорона.

Учасники агроринку переповідають один одному анекдотичну історію про те, як Лещенко в супроводі озброєних людей прибув із візитом до власника одного з агрохолдингів. Той, побачивши силовиків, що скупчилися на порозі, пережив кілька неприємних хвилин і попросив надалі до нього в такому форматі не приїжджати. Сам же Роман Лещенко заявив, що бореться з «корупційної гідрою» й отримує погрози, тому два автобуси охорони – захід вимушений.

«Насправді просто вихваляється. Але нехай, не шкода, – каже один з нардепів – член аграрного комітету. – Інша справа, що в кадастрі справи пішли ще гірше, ніж було. Хоча здавалося б – куди вже гірше».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті