Життя в пастці: чому варто читати книжку «Сценарії життя людей»

Життя в пастці: чому варто читати книжку «Сценарії життя людей»

Що таке сценарій та як його переписати

Життя в пастці: чому варто читати книжку «Сценарії життя людей»

Наше майбутнє можна передбачити від народження? Ми не можемо впливати на власне життя? Що таке сценарій та як його переписати.

Бекґраунд. Звичайний вівторок 1958 року дав можливість «Сценаріям життя людей народитись». Клод Штайнер завітав до Еріка Берна в гості, що і стало початком їхньої дружби. Ерік Берн – це батько транзакційного аналізу та людина, яка перша заклала основні ідеї аналізу сценаріїв, послідовником якого і став Клод Штайнер. Завдяки підтримці Берна, Клод Штайнер і почав працю над цією книжкою, яка уперше була видана в 1974 році, а вдруге – у 1990-му.

Одна із цілей автора – це показати людям першочергову суть транзакційного аналізу, адже, на думку Клода Штайнера, зараз він використовується не за призначенням. Наприклад, різні компанії використовують цей транзакційний аналіз, щоб «давити» на своїх співробітників та змушувати користуватися лише власним Дорослим. Також Штайнер впевнений, що, дізнавшись про теорію сценаріїв, ми зможемо побачити, що часто наше життя передбачено від самого народження.

Оригінальна назва: «Scripts People Live: Transactional Analysis of Life Scripts»

Видавництво: «Фабула»

Тираж: 2000 примірників

Сюжет. Коли ви дивуєтесь, що ваші рішення прийняті неначе не вами, а дитиною – ви абсолютно праві. У вас всередині поєднуються три «Я-стани»: Я-Батько, Я-Дитина та Я-Дорослий. Ці поняття – фундамент транзакційного аналізу, що допомагають чітко пояснити та зрозуміти поведінку людини.

Люди можуть взаємодіяти між собою, застосовуючи різні Я-стани. Від їхнього вибору залежить, наскільки люди будуть «почуті» одне одним. Наприклад, якщо сімейна пара обговорює купівлю нового дорогого будинку, важко уявити серйозну розмову між Дорослим та Дитиною.

Скоріше за все перший озвучуватиме зважені аргументи, спираючись на дохід та потреби, а другий згадає про дитячу мрію, яка виявиться нездійсненна фінансово. Перший партнер про це повідомить, а Дитина не забажає думати раціонально (вона не завжди хоче це робити) і буде ображена.

Як Я-стани стосуються сценаріїв?

Очевидно, що сценарій – це низка виборів, на які запрограмована людина та яких не може уникнути. Але до чого ж тут Я-стани? Усе насправді взаємопов’язано. Розвиток та «підживлення» кожного з наших Я-станів починається в дитинстві. Від нашого виховання, середовища та людей навколо залежить, чи отримають належної сили наші внутрішні Дитина, Батько та Дорослий. Варто зазначити, що в кожного з цих Я-станів є, так би мовити, підстани. Як от у Батька – це може бути Турботливий Батько, який завжди знайде слова, щоб про себе попіклуватися, або Батько-Свин, який буде постійно нагадувати про провали.

Від чого ж залежить те, який із Батьків отримає перевагу? Відповідь криється у погладжуваннях. Це може бути фізичне погладжування, як-от обійми або приємний доторк, а також це може бути комплімент, вияв уваги. Існують і негативні погладжування. Це ті погладжування, які для вас неприємні. Автор наводить приклад жінок, які є прекрасними за стандартами краси чоловічих журналів. З роками такі жінки, отримуючи компліменти про їхню красу, починають лише дратуватись. Такі погладжування для них негативні. «Позитивні погладжування накопичуються Турботливим Батьком, а негативні – Батьком-Свином», пояснює «могутність» цих Я-станів автор.

Теплі пухнастики та дефіцит погладжувань

В одному з розділів Клод Штайнер розповідає нам казку про приємних пухнастиків у мішку, якими люди діляться просто так, коли їм хочеться. Ніхто не думає про те, звідки вони беруться, а просто щиро роздають. Несподівано, люди почали економити пухнастиків, адже раптом вони закінчаться і їх не вистачить для когось із близьких. Почався дефіцит пухнастиків, та люди сумують, що отримують їх недостатньо. Згодом теплих пухнастиків починають підміняти. Колючих пухнастиків замаскували й давали замість теплих, щоб дати аби-що. Від цього людям стало ще гірше.

Теплі пухнастики – це позитивні погладжування, а колючі – негативні. Ми живемо у світі, де панує дефіцит приємних погладжувань, і ми даруємо людям негативні, коли не хочемо ділитися «справжнім» пухнастиком. Від своєчасних, потрібних або ні, від нашого прийняття або відмови від погладжувань залежить наш емоційний стан.

Причини потрапляння до сценарію

Брак погладжувань, негативні установки з дитинства, гра в Порятунок  – це все разом або окремо може призвести до потрапляння людини до сценарію. Насправді, більшість людей живе в сценаріях. Якщо ви не хочете вдаватися до подробиць, а лише побачити конкретні сценарії, у книжці є розділ присвячений основним жіночим сценаріям та чоловічим. Там ви зрозумієте, що надмірний трудоголізм, самопожертва або ж егоцентризм (Увага! Здоровий егоїзм гарно на нас впливає, егоцентризм – ні) – це пастка. Адже це означає, що не всі Я-стани людини мають рівномірну владу над цією особистістю. Це призводить до того, що людина нещаслива. Важливо звертатися до психотерапевта, якщо ви розумієте, що почуваєте себе якось «не так».

Фемінізм та сценарії

Здавалося би, до чого тут фемінізм… Насправді, сценарії тісно пов’язані з темою гендерних ролей у суспільстві. Як ми вже з вами знаємо, розвиток Я-станів людини відбувається з дитинства. А також існують підстани. Деякі з підстанів відповідають за наше раціональне мислення, деякі за нашу інтуїцію і чуттєвість. Хлопчики з дитинства отримують установку на те, щоб бути раціональним, мислити логічно (Я-стан Дорослого) та заборону на висловлення власної чуттєвості. Жінки отримують установку відчувати інтуїтивно стан людей поруч, бути турботливими та дбайливими (Я-стан Батька) та заборону на те, щоб вирішувати «чоловічі» справи.

Це призводить до того, що «сценарії, які породжені цими статевими ролями, перешкоджають чоловікам та жінкам реалізовувати свій потенціал на повну та скористатися можливостями досягти близькості або співпраці одне з одним». Людина вже не може сама собі дати всього, їй неодмінно потрібен партнер, який доповнить її: «Чоловіки нагадують порожні вази, які жінки повинні наповнити й зробити цілими – і в жодному разі не навпаки».

На щастя, все більше дітям починає щастити з вихованням, і вони виростають із розумінням, що вони перш за все – люди. Чоловіки знають, що вони не шматок скелі і можуть плакати, коли їм погано, жінки знають, що вони створені не лише для того, щоб робити хатні справи. Який з цього висновок? Гендерні ролі – це штучно підсилений один із Я-станів людини. З цим варто боротися, якщо ви хочете жити в гармонії з собою.

Що варто знати про психотерапевтів

Однією з важливих деталей книжки є те, що автор, як представник цієї професії, не робить із психотерапевтів богів, які здатні на чудо. У кожному з розділів ви знайдете для себе підказки, яким же він або вона все-таки мають бути, а що є ознакою недолугого спеціаліста. Дуже важливо укласти терапевтичний контракт, де обов’язково буде написано, яку саме проблему ви хочете вирішувати. Також важливо розбиратися не з наслідком, а з самою причиною виникнення проблеми. Для цього можна укласти контракт на декілька місяців, у якому буде зазначено, що він дійсний допоки ви шукаєте причину власних хвилювань. Але найважливіше в контракті навіть не це. Укладення контракту свідчить про те, що ви працюєте за взаємною згодою, адже якщо психотерапевт буде виконувати за вас більш як 50 відсотків роботи, то перетвориться на Переслідувача, від якого вам захочеться втекти.

Вам сподобається, якщо: ви тільки знайомитеся з темою психотерапії та не готові до важких понять. Ви готові дізнатися, в якому із сценаріїв ви живете, чому так трапилось та як почати з цим боротись.

Вам не сподобається, якщо: ви вже знайомі з транзакційним аналізом та не схильні до ідей такої психотерапії, або ж ви не готові до усвідомлення, що ви один із численних заручників певного сценарію.

Головна причина прочитати: розібратися зі своїм внутрішнім «Я». Ви почнете себе запитувати, а який Я-стан панує наді мною зараз та чи доречний він. Побачити свій сценарій, прийняти його та почати боротись. Перестати жити в межах запланованих подій на багато років уперед.

У тому ж дусі:

«Що ти кажеш після привітання» Ерік Берн

Якщо вас зачепила тема сценаріїв, то вам сюди, адже Клод Штайнер – це послідовник школи Еріка Берна. У своїй книзі Ерік Берн детально розглядає життя людини: від дитинства до старості.

Ви дізнаєтесь, як необдуманою фразою батьки «програмують» своїх дітей на дії, що призводять до потрапляння у сценарій. Ця книга детальніше вас ознайомить з терміном «сценарій», їх різновидами, а також як же все таки зрозуміти, що ви потрапили в цю пастку.

Для тих, хто не боїться побачити власний життєвий «капкан» – в книзі описано безліч реальних людських історій, що може стати для вас поштовхом почати шукати вихід із лабіринту життя.


«Емоційний інтелект»  Д. Ґоулман

В книзі говориться про емоційні моделі, які так само впливають на формування нашої долі.

Часто можна почути від людей: «Я б хотів, щоб мої емоції не відволікали мене від поставленої мети. Я хочу їх позбутись». Якщо ця людина – ви, то читайте цю книгу. Вона пояснить, що емоції – це той механізм, який дозволяє нам вчитись на власних помилках, а без цього самовдосконалення неможливе.

З іншого боку, надлишок емоцій – це джерело необдуманих рішень та передвчасних висновків.  Ґоулман розповість вам, як ними керувати. Що таке емоційний інтелект та як він допоможе вам на шляху опанування власних емоцій?

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті