Deloitte TMT Talks: як інновації «захоплюють» телеком
Партнерський матеріал

Deloitte TMT Talks: як інновації «захоплюють» телеком

Директор з корпоративної стратегії «Київстар» розповідає, чому Україна наразі не доросла до 5G, як бізнесу піти в хмару і в чому особливості «карантинної» поведінки абонентів

Этот материал также доступен на русском языке

Компанія «Делойт» в Україні запустила серію подкастів TMT Talks про ключові тренди технологічного ринку, окреслені в щорічному глобальному дослідженні TMT Predictions.

Deloitte TMT Talks: як інновації «захоплюють» телеком

Володимир Юмашев, партнер «Делойт» в Україні та лідер групи з надання послуг клієнтам у сфері ТМТ, спілкується з топ-менеджерами технологічного бізнесу про те, які глобальні тренди вже зараз актуальні в Україні, куди рухається і як розвивається наша ТМТ-галузь.

Deloitte TMT Talks: як інновації «захоплюють» телеком

У фокусі першого випуску – індустрія смартфонів і нові покоління мобільного зв'язку, зокрема – 5G. Гість – Зоя Дроншкевич, директор з корпоративної стратегії компанії «Київстар».

Прослухати подкаст можна на каналі Deloitte Ukraine Talks на SoundCloudApple podcasts и Google podcasts.

Mind представляє основні тези цієї бесіди.

Про «смартфонізацію» доступу в інтернет

В Україні запустили 3G у 2015 році, 4G у 2018-му, 5G з’явиться не раніше 2022 року. Звісно, Україна відстає від розвинених країн приблизно на 6–7 років. Але ми маємо приріст дата-користувачів навіть більший, ніж у розвиненіших країнах. Наприклад, у Польщі пенетрація мобільного інтернету за останній рік збільшилася на 9%, а в Україні – на 16%.

Ми за два роки проходимо шлях, який Білорусь долала сім років, а Казахстан – шість. На кінець першого кварталу 2020 року LTE користуються вже 14,5 млн абонентів «Київстар». Загалом на мобільному ринку зараз приблизно 30–33 млн користувачів.

Про вплив карантину на споживчі звички абонентів

Під час карантину абоненти стали більше користуватися домашнім інтернетом. Особливо у квітні, коли люди старанніше дотримувалися карантину, працювали з дому та менше пересувалися країною.

У пік карантину продажі смартфонів і нових сім-карт впали на 20–25%. Але зросла кількість дзвінків. Що нетипово – принаймні для світу, в Україні взагалі й в базі «Київстар» зокрема приблизно на 15% зріс MoU (minutes of use) – дзвінки всередині мереж. Люди стали більше турбуватися один про одного, компенсуючи неможливість побачитися передзвонами.

Зараз швидкість приросту абонентів поступово повертається на докарантинний рівень. Мобільний трафік зростає, важливість оператора і зв'язку в житті абонентів теж збільшується.

Про фінтех

Україна – одна з найбільш конкурентоспроможних країн у царині фінтех-сервісів. У нас дуже популярні платежі Приват24, семимильними кроками зростає Монобанк, з'являються інші діджитал-банки.

Проте на цьому висхідному ринку є ніша для мобільних операторів – оплати з мобільного рахунку. Незважаючи на кризу, у нас до п’яти разів зросла кількість платежів і приблизно втричі збільшилася кількість користувачів. Закривають мікрокредити, переказують гроші між рахунками, поповнюють рахунок, платять за телебачення та геймінг. Тобто це досить перспективний напрям.

Про інтернет-покриття

Україна в плані покриття розвивається набагато швидше, ніж інші країни. «Київстар» запустив 4G  2018 року, але зараз уже покриває 80% населення країни, а до кінця 2020-го покриватиме 85%. За наступні три роки всі оператори повинні покрити 90% населення в межах проекту з розвитку 4G у 900-му діапазоні. При цьому дуже важливо, щоб з'явилася можливість шерингу частот, оскільки це прискорить розгортання покриття.

Про 5G в Україні

5G дає вищу швидкість завантаження даних, зокрема відео. Ця технологія більш ефективна для роботи з великими обсягами трафіку. У нас зараз споживання в мережах 4G близько 9–10 Гб на людину.

У таких країнах, як Корея, Японія, Китай і США мережі вже не витримують обсягів споживаного трафіку. Для них 5G – це логічний і поступовий перехід на новий рівень технологій.

В Україні немає мегаполісів такого масштабу й такої концентрації трафіку, тому для нас 5G буде актуальний у 2022–2023 роках. І то точково – у центрах великих міст або на виробництвах із великою автоматизацією.

З погляду абонента різниця у швидкості буде незначною – не такою, як при переході з 2G на 3G або з 3G на 4G. Відповідно, прискорювати запуск 5G немає сенсу з економічної точки зору.

Попит на 5G в Україні теж з'явиться нескоро. Спочатку набиратиме обертів тренд з автоматизації виробництва, базуючись на LTE і LTE Advanced, які вже надають досить великі можливості для віртуалізації, автоматизації та застосування Big Data. У «Київстар», наприклад, попит на такі послуги збільшився удвічі, незважаючи на кризу.

Про 4G в метро

До кінця року ми плануємо покрити зв'язком 4G весь метрополітен у Києві, а рік тому ми запустили 4G в харківському метро.

Інвестиції в розвиток мережі поступово повертаються разом із розвитком споживання data-трафіку. Користувачі досить багато часу проводять у метро, тому патерн їхнього споживання зростає. Також оператори пропонують вигідні тарифи, і люди переходять на пакети з більшим споживанням трафіку.

Про нові розробки

Ми фокусуємося на розвитку нових продуктів, зокрема в частині великих даних, хмарних сервісів, IоT-рішень, кібербезпеки, зокрема у стратегічному партнерстві з Microsoft.

Big Data – зараз один із найперспективніших напрямів. Попит B2B-клієнтів на аналітику тільки за останній квартал зріс удвічі. Це сервіси, які допомагають, по-перше, більше заробляти за рахунок кращого розуміння потреб своїх клієнтів, знання геолокації, правильно організованої роботи з даними, автоматизації процесів. А по-друге, дозволяють оптимізувати витрати.

Ми досить просунуті у використанні такої аналітики для себе. Ці ж можливості й технології використовуємо для надання аналогічних сервісів нашим клієнтам. Звичайно ж, дотримуючись законодавства про персональні дані та їхню анонімізацію, ми допомагаємо клієнтам краще зорієнтувати абонентську базу й розуміти потреби своїх клієнтів.

Також ми допомагаємо бізнесу перейти на віддалену роботу – це той тренд, який набирав обертів під час карантину й не втратив своєї актуальності. Як налагодити віддалену роботу команди, ми перевірили на власному досвіді та пропонуємо пакетні рішення для наших В2В-клієнтів.

Про безпеку в хмарі

З погляду B2B-підприємств, які працюють із конфіденційною інформацією, дуже важлива кібербезпека. Оскільки ми переводимо бізнес у хмарні сервіси, то проводимо аналітику та моніторинг «на 360 градусів».

Телеком історично сильний у захисті персональних даних. Ми застосовуємо ці ж технології для захисту даних наших B2B-клієнтів.

З чого бізнесу починати автоматизацію

На місці бізнесмена я б подивилася на свій ланцюжок цінності (value chain): тобто на те, як я можу збільшити доходи й оптимізувати витрати. Для цього я б використовувала дані, зокрема й від телеком-оператора, скооперувавшись із ним, аби поліпшити таргетинг своєї абонентської бази.

Якби у мене превалювали витрати, як це відбувається на важких виробничих підприємствах, я б сфокусувалася на наймасштабніших витратах. І дивилася б на IоT- рішення в комплексі з рішеннями Big Data, на структуру IT-витрат, на те, як можу за допомогою даних оптимізувати їх.

Автоматизуючи бізнес, за останні пів року нашим клієнтам вдалося заощадити 10–22%.

Про нові послуги для абонентів

Ми розвиваємо сервіс телемедицини «Доктор Онлайн», завдяки якому користувачі (незалежно від того, яким мобільним оператором вони користуються), можуть 24/7 отримувати в режимі онлайн медичні консультації кваліфікованих лікарів. За останній квартал сервіс зріс у 400 разів. Це пов'язано з тим, що під час пандемії «віддалені» медичні послуги особливо актуальні.

Також зростає кількість користувачів радіо «Київстар» – музика без реклами дуже подобається людям.

Як бачимо, діджитальні сервіси набирають обертів, які з кожним роком ставатимуть дедалі масштабнішими. Ми зі свого боку продовжимо їх розробляти.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло