Смерть мастодонта: чому впала «Аркада»

Смерть мастодонта: чому впала «Аркада»

І яка в цьому роль Вадима Столара

Этот материал также доступен на русском языке
Смерть мастодонта: чому впала «Аркада»
Фото: УНІАН

Минулого тижня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб почав ліквідацію банку «Аркада», що належить Костянтину Паливоді. За даними ФГВФО, ліквідацію банку буде завершено в найближчі три роки – до 24 вересня 2023-го. На початку місяця суд заарештував Паливоду на 60 днів. Президент «Аркади» може вийти під заставу в розмірі 21 млн грн. Як повідомили в прокуратурі, заарештованому оголосили підозру у привласненні 50 млн грн з фондів фінансування будівництва (ФФБ) житлових комплексів «Еврика» та «Патріотика». Таким чином, банк, що проіснував 30 років, ліквідують. У будівельного підрозділу «Акради» залишилися незавершеними 40 новобудов у трьох проектах житлових комплексів по Києву і 11 000 інвесторів, які не отримали куплені «квадрати».

Mind з'ясовував, чому 30-річна компанія опинилася на межі банкрутства, куди поділися 50 млн грн і хто може бути зацікавленим у подібному розвитку подій.

З чого почалося падіння «Аркади»?

«Аркаду» створено в 1993 році за ініціативою тодішнього президента холдингової компанії «Київміськбуд» Володимира Поляченка (нині покійного). Згодом банк вийшов зі складу холдингу, але продовжив фінансування будівництва житла. За весь час існування профінансував зведення 540 багатоповерхових будинків на 80 000 квартир.

Проблеми у банку розпочалися після старту найбільшого проекту в його портфелі – «Патріотики на озерах».

З 2015 року активісти ГО «Екопарк Осокорки», а також представники «Національного корпусу» і «Національних дружин» неодноразово розбирали паркани, що огороджували будмайданчик, спалювали будівельні вагончики. Були сутички з поліцією. Активісти наполягали на незаконності забудови на цьому місці, пропонуючи розбити там екопарк. Відповідну петицію підписало 11 000 осіб. Після перемовин з активістами в 2018 році мерія за підписом заступника градоначальника Олександра Спасибка затвердила ідею екопарку. Джерелом фінансування було визначено міський бюджет.

Як виявилося, ці складності частково мали рукотворний характер. «Пару років тому до Паливоди прийшли представники нардепа Вадима Столара й попросили частку в бізнесі. Їх цікавила будівля банку «Аркада» в центрі міста й земельні ділянки», – розповідає великий девелопер, який побажав зберегти анонімність. Його слова підтвердили ще двоє учасників ринку, один з яких знайомий із ходом переговорів: «Паливода не погодився на запропоновані умови. І тоді проблеми почали набирати обертів».

Незважаючи на досягнуті домовленості, мітинги активістів продовжилися. У відповідь перші покупці квартир у ЖК «Патріотика на озерах» створили свою громадську організацію і запропонували мерові Віталію Кличку, щоб фінансування благоустрою території взяв на себе забудовник – ТОВ «Будеволюція» (за даними You Control, входить в орбіту ТОВ «Аркада-Будівництво». – Mind). Проблема в тому, що на ділянці, яку пропонувалося відвести під екопарк, спочатку була запроектована дорога. Забудовник запропонував розбити парк в іншому місці. Відповідну пропозицію він направив до КМДА на ім'я першого заступника голови міськадміністрації Миколи Поворозника (з квітня 2020 року відсторонений від виконання своїх обов'язків. Проходить свідком у кримінальній справі. Його пов'язують з Вадимом Столаром. – Mind) і в управління екології та природних ресурсів КМДА. Але вирішити проблему так і не вдалося.

Хто такий Вадим Столар?

Вадима Столара називають «сірим кардиналом» Києва. Нардеп бере активну участь у вирішенні багатьох «містоутворюючих» питань столиці – в тому числі, і в її забудові. Став широко відомим після краху «Еліта-Центр» – його називали співзасновником цієї компанії. Але, за даними правоохоронних органів, у справі з розслідування цієї афери Столар не проходив ані як підозрюваний, ані як свідок.

Періодично його ім'я спливало і в інших будівельних скандалах. Наприклад, в історії з будівництвом офісного центру на вул. Пушкінській (у партнерстві з відомим девелопером Вагіфом Алієвим; після гучних протестів на цьому місці відкрився музей Києва. – Mind). Столара пов'язували з компаніями-власниками земельних ділянок на Микільській Слобідці, на яких згодом «Укрбуд Девелопмент» зводив скандальний ЖК і безліч інших.

«Два роки тому до нас приходили люди від імені Столара. Я не знаю, він чи не він, але його ім'я звучало. Коли ми відмовилися платити суму з п'ятьма нулями, то рішення по нашій землі, яке повинно було пройти сесію [Київради], поклали під сукно. Після того, як ми добудували будинок і почали здавати його в експлуатацію, почалися проблеми з правоохоронними органами, суди – рішення ж по землі так і не ухвалили. Вирішуємо досі. У 2018 року вони так «накрили» близько двох десятків ділянок», – розповідає Mind власник девелоперської компанії, що побажав зберегти анонімність.

Роль Вадима Столара в краху банку прес-служба «Аркади» коментувати відмовилася. Сам Костянтин Паливода на дзвінки не відповідає. Один із співробітників банку на умовах анонімності розповів, що «останні два роки всі співробітники знали, що йде рейдерство, але ім'я замовника не піднімалося; було тільки зрозуміло, що в нього значні адміністративні ресурси».

Раніше Mind писав, що за останні пару років Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) анулювала банку «Аркада» дозвіл на будівельні роботи, КП «Благоустрій» демонтувало зведений забудовником шляхопровід на перетині проспекту Петра Григоренка і вулиці Колекторної, Київрада розірвала договори оренди на землю з «Контактбудсервіс» (за даними You Control, зараз знаходиться в стадії банкрутства, входить в орбіту ТОВ «Будеволюція». – Мind), яка виступала замовником будівництва «Патріотики на озерах».

Банк «Аркада» всі ці рішення опротестував у судовому порядку. У певний момент компанії вдалося зібрати всю дозвільну документацію. Йшло узгодження по зменшенню проекту ЖК «Паркові озера». Але будівельні роботи, зупинені рік тому, так і не відновилися. На той час НБУ заборонив банку залучати гроші населення під будівництво житла. Після того як банк віддав зятеві Миколи Злочевського будівлю по вул. Ольгинській (в якості забезпечення по іпотеці), його визнали неплатоспроможним. Причому, боржником був не сам банк, а ТОВ «Будеволюція».

За що судять Паливоду?

Наразі органами досудового розслідування ведеться слідство, мета якого – встановити причини нестачі грошей, залучених від довірителів ФФБ на будівництво ЖК. Офіційно вже озвучено кілька з них. За даними Київської міської прокуратури, в червні 2018 року Костянтин Паливода разом зі співучасниками «розробив і реалізував план виведення 50 млн грн з ФФБ шляхом видачі кредиту і подальшого проведення операцій з використанням юросіб, які не пов'язані з банком «Аркада» і підконтрольні безпосередньо Костянтину Паливоді».

«На нестачу грошей могла вплинути і винагорода управителя ФФБ (банку «Аркада»). Згідно з угодою про участь у ФФБ, довіритель, передаючи гроші в управління з метою фінансування будівництва, сплачує управителю 1,9% винагороди від переданої в управління суми», – пояснює юрист юркомпанії ESQUIRES Богдан Павлюк.

За даними Mind, адвокати Паливоди мають намір оскаржити в судовому порядку рішення Шевченківського суду щодо утримання їхнього підзахисного під вартою. Крім того, банк «Аркада» звинувачує місцеву владу Києва в створенні перешкод в процесі будівництва: руйнуванні естакади, спорудження якої обійшлося в 64 млн грн, і відмові в компенсації 365 млн грн, витрачених ФФБ на будівництво інженерних мереж.

Чи зможе Костянтин Паливода повернутися до будівництва?

«Суди затягнуться на роки. Навіть якщо він все їх виграє, то на той час від його бізнесу нічого не залишиться», – припускає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець. І наголошує: ймовірність виграти суди для Паливоди висока. «На мій погляд, дії НБУ і ФГВФО не зовсім законні. Вони повинні були підтримати банк для збереження коштів вкладників і збереження довіри до банківської системи, а вони зробили все для його банкрутства», – вважає юрист.

Крім звинувачення в розтраті 50 млн грн є й інші. За даними голови МВС Арсена Авакова, зараз тривають кримінальні справи щодо розтрати 9 млрд грн з 13 млрд грн, внесених інвесторами у банк «Аркада».

Вкладники не мають наміру просто чекати закінчення судових розглядів. У столиці вже пройшли кілька масштабних мітингів, на яких лунали вимоги про добудову проблемних будинків або компенсації громадянам вкладених ними грошей.

Аудит по об'єктах «Аркади» вже почав проводити холдинг «Київміськбуд». Оцінка займе кілька місяців. У холдингу неодноразово наголошували, що наразі йдеться про аудит проектів, а не про їхню добудову.

Нагадаємо, що «Київміськбуд» добудовує більшу частину об'єктів «Укрбуду». Кілька ЖК відійшли іншим забудовникам – Perfekt Group (Lа Manch), рестораторові Дмитру Федотенкову (БЦ «Арсенал плаза»); ще на два об'єкти – ЖК «Паркова долина» и Crystal house – ФФБ найняв харківську компанію «Строй сіті девелопмент».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло