Захворіло у світі
64,561,850
Померло у світі
1,493,925
Вилікувалось у світі
41,515,472
Захворіло в Україні
772,760
Померло в Україні
12,960
Вилікувалось в Україні
384,426
Вколоти чи минеться: чому вакцинація – кращий засіб проти бідності

Вколоти чи минеться: чому вакцинація – кращий засіб проти бідності

І як позначається на здоров'ї населення дезінформація щодо вакцинації

Цей матеріал також доступний російською
Вколоти чи минеться: чому вакцинація – кращий засіб проти бідності
Фото: pixabay

Пандемія COVID-19 змусила чи не всі держави світу розпочати пошук вакцини проти хвороби. Вже кілька країн анонсують проведення випробувань своїх вакцин на людях. Україна також заявляє про ймовірність появи вакцини вже за рік.

Проте, незважаючи на пандемію, противники вакцинації також не зупиняють кампанію спротиву. Як працює вакцинація (і не тільки від коронавірусу) і до чого призводить дезінформація щодо неї, Mind пропонує дізнатися з матеріалу заступниці генерального директора Gavi (Глобальний альянс з вакцинації та імунізації) Анурадхи Гупта для project-syndicate

Переклад підготовлено партнером Mind – Бюро перекладів MK: translations.

Дезінформація з боку противників вакцинації – це прояв безвідповідальності щодо тих, хто може постраждати більше за всіх, не будучи вакцинованим. До них належать люди з низьким достатком або ті, які перебувають у групі ризику, люди, які в разі захворювання або захворювання їхніх близьких погрузнуть у витратах на медичне лікування. Для більшості населення світу вакцинація означає щеплення від бідності.

Хто в групі ризику 

За результатами нещодавнього опитування з’ясувалося, що 1 із 3 американців відмовляється від щеплення проти COVID-19. Натомість, противники вакцинації, як показало дослідження, зібрали щонайменше 7,8 млн нових підписників у соціальних мережах, починаючи з 2019 року.

Як і сама пандемія, дезінформація й чутки на користь відмови від щеплень не знають кордонів. Найгірше в цьому те, що небажання вакцинуватися найбільше загрожує бідним верствам населення. Вони вже відчули на собі удар пандемії: смерть близьких, втрата засобів для існування, а також доступу до нормального харчування й охорони здоров’я.

Що раз більша кількість жінок і дітей із соціально ізольованих груп населення втратили доступ до служб державного призначення – це проявляється у збільшенні кількості випадків гендерного насильства, підліткової вагітності, а також відмові в спеціалізованій допомозі при народженні. Ще 1 млн дітей можуть померти протягом наступних шести місяців через наслідки пандемії, причому більшість таких смертей припаде на незаможні сім’ї.

Щеплення рятує близько 3 млн життів кожного року. Це тому, що найчастіше воно є першим, а може і єдиним засобом захисту для бідних. Люди, які живуть у злиднях, позбавлені елементарних санітарних умов, питної води, засобів гігієни і прибирання, а також адекватного харчування, перебувають у групі ризику зараження і смерті від захворювань, профілактикою яких є вакцинація. І в разі захворювання, вони не мають фінансових засобів для отримання медичних послуг.

Вчасне вакцинування, завдяки якому зменшується кількість захворювань і дитячих смертей серед бідних верств населення, є найкращим засобом для виживання.

Про наслідки кампанії проти вакцинації

Поширюючи неправдиву інформацію, противники вакцинації сприяють збільшенню ризику смертей серед дітей із незаможних родин. Активна пропаганда відмови від щеплень на Філіппінах стала основною причиною того, що рівень вакцинації дітей у країні стрімко впав з 87% у 2014 році до 68% станом на сьогодні. Це спричинило поширення торік поліомієліту та кору, і найбільше від цього постраждали бідні прошарки.

У Камеруні через неправдиві чутки про те, що вакцина проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) призводить до безпліддя в жінок, батьки відмовляються від вакцинації своїх дочок. Як наслідок, мільйони дівчат опинилися в групі ризику зараження вірусом, який є причиною майже 90% випадків захворювання на рак шийки матки, що забирає життя 311 000 жінок кожного року, в основному з незаможних прошарків населення.

Представниці цієї групи більше за всіх потребують щеплення, адже вони не мають змоги пройти перевірку на наявність раку шийки матки, а їх родини не можуть собі дозволити дороге лікування. Вакцина ВПЛ – для них найкращий захист.

Більшість жінок помирають від раку шийки матки в розквіті літ, залишаючи сиротами маленьких дітей. Їхня смерть спричиняє значні соціально-економічні наслідки, особливо серед населення низького достатку. Противники вакцинування враховують такі наслідки?

Вакцинація проти ВПЛ – не єдиний прояв негативного впливу дезінформації. Так само небезпечні й теорії противників вакцинування, що поширюються через соціальні мережі, роблячи мільйони дітей вразливими до хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації, і ставлять під загрозу користь, яку можна було б отримати за допомогою щеплення проти COVID-19, як тільки воно стане доступним.

Що може змінити вакцина проти COVID-19 

Пандемія перевернула світ із ніг на голову, спричинивши занепокоєння і невизначеність. Розроблення вакцини проти COVID-19 – а також негайний, справедливий та рівноправний доступ до неї – єдина можливість швидкого подолання кризи. Проте ситуація не зміниться, якщо й поки ми не подолаємо залежність населення від неправдивої інформації і не «прищепимо» впевненість у вакцинації.

Для цього необхідно буде розпочати кампанію зі збору позитивної та достовірної інформації з надійних джерел, а також співпрацювати із соціальними мережами, щоб вони не сприяли пропаганді шкідливих чуток.

Окрім обмеження напливу небезпечної неправдивої інформації, необхідно нагадати людям, що вони мають право на вакцинацію як засіб захисту. Так історично склалося, що заможне населення мало першочерговий доступ до вакцин, а бідні мали чекати десятиліттями.

Навіщо боротися з дезінформацією

Після заснування у 2000 році GAVI ця жорстока несправедливість почала йти на спад. На сьогодні бідні й багаті мають майже однаковий доступ до рятівних вакцин.

На моїй батьківщині, в Індії, противники вакцинування перешкоджали впровадженню рятівних вакцин, що проводилося в межах державної програми імунізації, фінансованої державою, протягом декількох років. Як наслідок, вакцини проти гепатиту Б, Haemophilus influenzae типу Б, ротавірусу та пневмонії стали доступними в продажу лише в приватних закладах за непомірними цінами, які могли собі дозволити тільки заможні люди. Бідні сім’ї, у яких діти помирали від цих захворювань, не мали коштів на придбання вакцин.

Противники вакцинації подали законну петицію до суду з вимогою зупинити запровадження цих вакцин. Від імені уряду, я стверджувала, що «заявники виступають не проти вакцин, а проти безкоштовних вакцин для бідних». Суд погодився із цим. Таке рішення відкрило шлях до впровадження нових вакцин та врятувало життя, особливо серед найбільш вразливих груп.

Цей випадок підняв питання, хто найменше постраждав від цих антивакцинних чуток. Частіше всього до них належать заможні групи населення, яких не турбує своєчасна профілактика. Можливо, вони живуть у районах, де захворювання, які попереджає вакцинування, були ліквідовані, і, ймовірно, вони захищені колективним імунітетом тих, хто їх оточує. І в разі захворювання вони мають змогу пройти високоякісне лікування.

Дезінформація з боку противників вакцинації – це прояв безвідповідальності щодо тих, хто може постраждати більше за всіх, не будучи вакцинованим. До них належать люди з низьким достатком або ті, які перебувають у групі ризику, люди, які в разі захворювання або захворювання їх близьких погрузнуть у витратах на медичне лікування. Для більшості населення світу вакцинація означає щеплення від бідності.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті