Захворіло у світі
114,099,454
Померло у світі
2,531,489
Вилікувалось у світі
64,442,231
Захворіло в Україні
1,352,134
Померло в Україні
26,050
Вилікувалось в Україні
1,171,724
Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК

Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК

Колаборація науки та сільського господарства породжує несподівані інтелектуальні рішення, спрямовані на збільшення продуктивності, збереження екології й полегшення життя фермерам

Этот материал также доступен на русском
Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК
Фото: pixabay

Минулого тижня голландська Royal DSM повідомила про реєстрацію добавки Bovaer, яка обмежує вироблення метану у великої рогатої худоби. Метан, вироблений жуйними тваринами, – одна з причин глобального потепління. Через це м'ясна промисловість останніми роками опинилася під жорстким пресингом екологів. На вирощування тварин припадає близько 15% світових викидів. Метан за своїми парниковим властивостями перевищує вуглекислий газ у 28 разів.

Виробник заявляє, що добавка зменшує вироблення метану твариною на 30%, не впливаючи при цьому на раціон корів. Торік Всесвітній інститут ресурсів (Вашингтон, США), виділив Bovaer як одну з 10 проривних технологій, які «можуть допомогти прогодувати світ, не руйнуючи його».

«Усе ще зростає попит на білки тваринного походження, – каже Джеральдін Матчетт, співвиконавчий директор DSM, додаючи, що продукт викликав «великий інтерес» із боку молочних компаній. – Ми вивчаємо, як зробити ці білки менш шкідливими для навколишнього середовища, одночасно надаючи людям харчові переваги».

Реєстраційні формальності щодо добавки будуть завершені протягом двох років – і в 2022-му Bovaer надійде в продаж на європейському ринку.

Mind відібрав ще п'ять високотехнологічних винаходів, які покликані поліпшити світ та полегшити життя аграрію.

«Кіберджмелі»

Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК
Фото: https://livingiot.cs.washington.edu/

Вчені Вашингтонського університету розробили мінідрон, який кріпиться на спину джмелям. Система Living IoT містить датчики й антену, що збирають і передають дані про стан посівів, рівень вологості, освітлення та екологію. Щоночі джмелі повертаються до вулика, де відбувається перезарядка, а також зчитується накопичена за день інформація.

Оскільки політ джмеля неконтрольований, то система збирає дані про територію, яку комаха фактично «проінспектувала», і наносить їх на мапу.

Винахід покликаний знизити енерговитрати на моніторинг безпілотниками. Комахи можуть триматися в повітрі до семи годин, тоді як звичайний дрон без підзарядки – набагато менше.

Джмелі були обрані за їхній досить великий розмір і здатність переносити акумулятор. Щоб помістити обладнання на комаху, її присипляють, поміщаючи в холодну камеру.

Дрони проти мишей-полівок

Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК
Фото: pixabay

Дрони відносно давно й вдало застосовуються в сільському господарстві, а сфера їхньої дії постійно розширюється. Так, окрім уже звичного моніторингу полів та внесення добрив, безпілотники були спрямовані на боротьбу з мишами-полівками. Відповідні дослідження проводилися в Інституті проблем управління РАН.

Апарати спочатку дистанційно виявляють мишачу колонію на полі, а потім вибудовується оптимальний маршрут, за яким доставляються – знову ж дронами – засоби для боротьби з гризунами.

За 20 хвилин один мультикоптер здатен обробити 60 колоній шкідників. Такий спосіб не шкодить посівам, тому що не вимагає виведення важкої техніки на поле й дозволяє досягати більшої точності внесення препаратів.

Молоко з «правильним» бета-казеїном (А2-молоко)

Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК
Фото: pixabay

Один із білків, що містяться в молоці, – бета-казеїн – може існувати у двох формах, А1 і А2, які відрізняються однією амінокислотою. Існує думка, що бета-казеїн А1 відповідальний за весь спектр неприємних відчуттів і проблем із травленням, які виникають при споживанні молока дорослими людьми.

Як правило, молоко містить обидва цих типи, але є окремі тварини, які виробляють лише А2-молоко.

Компанія з Нової Зеландії – А2 Milk – розробила генетичний тест, який дозволяє виявити таких корів. І відповідно сепарувати молоко різних типів, продаючи «правильне» з премією. При цьому слід зауважити, що національний аграрний регулятор Нової Зеландії виступає проти твердження, що молоко А1 шкідливе, а тому забороняє використовувати цю тезу в рекламі.

Наплічники для збору газів у корів

Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК
Фото: https://vegnews.com/

Національний інститут сільськогосподарських технологій Аргентини розробив так званий fartpack – резервуар для збору газів, що виділяються коровами. Він являє собою ємність, яка кріпиться до спини тварини, і трубку, введеної в рубець (травний тракт).

За день у резервуар відводиться до 300 літрів метану.

Зміст винаходу не тільки екологічний, а й економічний. Передбачається, що зібраний метан може бути використаний при виробленні енергії для потреб ферми.

«Фітнес-трекер» для ВРХ

Антиметеоризм для корів і ще 5 високотехнологічних винаходів в АПК
Фото: https://www.kansascity.com/

Американська компанія HerdDogg придумала «розумну» бирку для ВРХ. На відміну від звичайної бирки, на якій вказані базові параметри тварини й порядковий номер у реєстрі, HerdDogg працює на передачу інформації в реальному часі. Апарат аналізує параметри тварини – здоров'я, вагу, хвороби, переміщення, навколишній мікроклімат – і передає інформацію до централізованої системи, яка адмініструється на фермі.

У такий спосіб менеджмент може оперативно реагувати на загрози для тварини, а також точно знає, де перебуває стадо.

«Розумна» бирка застосовується не лише в сільському господарстві, а й у наукових дослідженнях. Її кріплять на корів, кіз, овець і лосів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті