Довідник Export school від Укрпошти. Як розпочати бізнес з України

Довідник Export school від Укрпошти. Як розпочати бізнес з України

E-export: юридичні, податкові та митні аспекти

Довідник Export school від Укрпошти. Як розпочати бізнес з України

E-export – це доступний спосіб продавати товари за кордон без посередників, що потребує мінімальних інвестицій. В Україні вже побудована логістична та фінансова інфраструктура для e-commerce експорту, і Export school від Укрпошти та Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» зібрали її в одному довіднику.

Mind виступає генеральним медіапартнером проєкту Export school від Укрпошти.

У посібнику зібрані практичні поради та вся необхідна інформація щодо організації бізнесу: оформлення відправлення та митного оформлення товару, отримання оплати з-за кордону, фінансового моніторингу операцій з надходження коштів, оподаткування доходів, а також типові помилки при роботі в e-export бізнесі.

Нижче наводимо деякі тези довідника «E-export. Як розпочати бізнес з України: юридичні, податкові та митні аспекти». Ознайомитися з повною версією можна за посиланням.

Розділ 1. Організація бізнесу

Розпочинаємо з основ: в першому розділі Довідника розповідається про організацію e-export-бізнесу для фізичної особи та ФОП, вибір системи оподаткування, підбір видів економічної діяльності для роботи в e-export, реєстрацію підприємства та особливості юридичного оформлення e-export-бізнесу.

Автори Довідника наголошують, що важливо не помилитися, коли вибираєте систему оподаткування, адже вона впливає не тільки на суму податку, яку необхідно сплачувати, а й на право займатися визначеною діяльністю. Для спрощеної системи є певні обмеження щодо її застосування.

Для багатьох підприємців прийнятною буде друга група єдиного податку. По-перше, підприємці на другій групі податку можуть торгувати, зокрема й на експорт. По-друге, граничні обсяги доходу такі, що дають змогу займатися виробництвом, торгівлею як особисто, так і працевлаштувати до 10 найманих працівників.

Третю групу єдиного податку підприємцю слід вибрати, якщо обсяги доходу перевищують граничну межу доходів для другої групи та/або якщо змістом діяльності є не товари, а послуги. Податковий кодекс України визначає як постачання послуг все, що не є постачанням товарів. У цьому випадку продаж нематеріального продукту, наприклад, шаблону поліграфічної продукції чи малюнка, буде вважатися постачанням послуг, а не товарів. Тому вибір другої групи для такої діяльності буде порушенням.

Розділ 2. Оформлення відправлення та митне оформлення товару

Цей розділ присвячений практичним рекомендаціям щодо оформлення відправлень вартістю до/понад 150 євро, митним платежам, оподаткування експорту (у тому числі ПДВ), а також особливостям оформлення експорту окремих видів товарів.

Розділ 3. Отримання оплати з-за кордону

У цьому розділі детально розглядається процедура отримання коштів на приватний рахунок фізичної особи, а також отримання коштів на рахунок підприємця: документальне оформлення, використання карткових і рахунків для отримання виручки.

Автори виділяють два основні способи проведення розрахунків із нерезидентом-покупцем у схемі роботи з e-еxport:

  • SWIFT-переказ за інвойсом

Для здійснення переказу коштів за системою SWIFT ваш покупець попросить інвойс. Обов’язкової затвердженої форми інвойсу немає. Можна обрати довільну форму – часто взірці інвойсів надають клієнтам банки чи сервіси-партнери. В інвойсі вказуються його номер і дата, назва та реквізити постачальника, назва платника, номенклатура товарів, їхня ціна та загальна вартість. Для правильного написання банківських реквізитів вам слід звернутися в банк, у якому відкрито валютний рахунок, і попросити реквізити для інвойсу у доларах чи євро.

Коли оплата за інвойсом буде зарахована на ваш валютний рахунок у банку, це буде видно у банківській виписці. Банк може вимагати копію інвойсу – зазвичай достатньо відправити скан документа через систему «клієнт-банк».

Термін проходження платежу з моменту виставлення інвойсу – кілька днів. Зверніть увагу, що банківський переказ за системою SWIFT є платним, банк може утримати комісію за переказ коштів.

  • Переказ через платіжний сервіс, інтернет-еквайринг

Інтернет-еквайринг – це сервіс, за допомогою якого інтернет-магазини приймають оплату банківськими картками через інтернет за допомогою спеціального інтерфейсу. Простіше кажучи, клієнт, натиснувши кнопку «оплатити замовлення» на сайті інтернет-магазину чи віртуального сервісу, проводить оплату картою одразу на рахунок продавця, що вбудований у платіжний модуль еквайра.

За допомогою такого сервісу оплата проходить майже миттєво, а кошти можуть бути зараховані в іноземній валюті або у гривнях, що залежить від сервісу.

Розділ 4. Фінансовий моніторинг операцій із надходження коштів при веденні e-export-бізнесу

Відповідно до чинного законодавства України з питань фінансового моніторингу, банк, що обслуговує клієнта, виконує не тільки функції валютного нагляду, але й функції первинного суб’єкта фінансового моніторингу. Але не підлягають фінансовому моніторингу операції, пов’язані з імпортом та експортом товару в межах так званої незначної суми. Згідно з редакцією Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 28 квітня 2020 року, ця сума складає 400 000 грн. У законі йдеться про суму однієї операції. Проте слід мати на увазі, що банк також вивчає типологію операцій за рахунком клієнта і може направити вам запит із проханням пояснити свою діяльність та походження коштів.

Розділ 5. Оподаткування доходів громадян та суб’єктів підприємницької діяльності

У цьому розділі наведені базові відомості з оподаткування суб’єктів господарської діяльності, терміни складання звітності, її подання, строки сплати податків та штрафні санкції, за несвоєчасну сплату, документація, яку потрібно надати для податкової перевірки.

Розділ 6. Помилки при роботі в e-export-бізнесі

Автори довідника зазначають, що найчастіше помилки у роботі підприємців з e-еxport лежать у площині приховування реальних сум виручки та реальних обсягів реалізації товарів. А їх причиною – недостатню обізнаність підприємців у питаннях оподаткування, а також відсутність простих відповідей на більшість запитань щодо специфіки такої діяльності. Ознайомлення з правильною моделлю організації підприємницької діяльності, вважають автори, буде кроком до полегшення виходу з тіні цих підприємців.

Повна версія довідника «E-export. Як розпочати бізнес з України: юридичні, податкові та митні аспекти» доступна за посиланням.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло