Захворіло у світі
97,536,545
Померло у світі
2,091,848
Вилікувалось у світі
53,777,014
Захворіло в Україні
1,182,969
Померло в Україні
21,662
Вилікувалось в Україні
928,969
Як вкласти $100 мільйонів: українські інвестори створили новий венчурний фонд
Реклама

Як вкласти $100 мільйонів: українські інвестори створили новий венчурний фонд

 

Як вкласти $100 мільйонів: українські інвестори створили новий венчурний фонд

Сьогодні жоден інвестор не готовий вкладати кошти лише в саму ідею стартапу. Щоб мінімізувати свої ризики, інвестори шукають технологічні команди, які стануть надійними партнерами і з якими можна плідно працювати над активом. Тому інвестфонди приділяють чимало часу, щоб оцінити навички команд, їх потенціал та особистісні компетенції учасників. Вони разом розвивають ідею, працюють над її вдосконаленням і врешті створюють інноваційний продукт, який може задовольнити потреби ринку.

Інновації перестали бути трендом чи альтернативою. Впровадження новітніх технологій стало необхідністю і навіть більше – це гарантія завтрашнього успіху бізнесу незалежно від ринку. Змінюються й такі консервативні галузі, як сільське господарство чи енергетика. Електроенергію виробляють з екологічно чистого водню шляхом електролізу води, а збільшенню урожаю тепер сприяють дрони.

Інновації це перш за все IT. Саме діджиталізація всіх сфер бізнесу обумовила динамічний розвиток сфери: за останні п’ять років кількість IT-фахівців в Україні подвоїлася і зросла з 90 до 180 тисяч осіб. Українські ІТ-стартапи гучно заявляють про себе на міжнародному рівні, трансформуючись в успішні бізнеси. Шлях до успіху зазвичай іде через залучення іноземного венчурного капіталу та відкриття офісу в західних ІТ-столицях. Засновані українцями компанії Grammarly й GitLab були оцінені експертами у понад мільярд доларів. Перший у світі цілком автономний будинок PassivDom, що працює винятково на сонячній енергії, – розроблений в Україні. Електровелосипеди Delfast, також родом з України, можуть подорожувати на одному заряді батареї далі, ніж Tesla Model 3, і це світовий рекорд. Загалом це далеко не вичерпний список історій успіху українських айтішників.

Попри успішні кейси українських стартаперів, інвестиційний клімат в Україні залишається несприятливим. За даними дослідження, яке провела Європейська Бізнес Асоціація (EBA) серед понад 100 генеральних директорів українських та міжнародних компаній, лише 6% вважають Україну інвестпривабливою, 78% мають протилежну думку. EBA дослідила, що основними бар’єрами для інвестицій є недовіра до суддівської системи, корупція, монополізація ринків, захоплення влади олігархами. Стратегічним інвесторам також суттєво перешкоджає обтяжливе та «нестабільне» законодавство.

«У першу чергу інвестори чекають від влади прозорі й зрозумілі закони, податкові пільги. Непрацююче законодавство напряму впливає на кількість місцевих інвесторів й акселераторів. І це не враховуючи вже умови праці для програмістів, зокрема – вартість коворкінгів. Усе це зайвий раз підтверджує, що в Україні досі створюється екосистема для стартапів», – пояснює Микола Шаповал, керуючий партнер фонду QPDigital, створеного для підтримки українських проєктів переважно у сфері ІТ-логістики, цифрової охорони здоров’я, геймдева, блокчейна і штучного інтелекту.

Коли йдеться про залучення прямих інвестицій, то першими згадують досвід Сінгапуру й Південної Кореї. Однак є також успішні приклади країн-сусідів, які працюють за стратегією win-win. Влада створює сприятливі умови для IT-спеціалістів, чим не лише заохочує технологічні команди виробляти більше інноваційних продуктів, а й стимулює інвесторів вкладати в них кошти. До прикладу, Угорщина пропонує низку стимулів для  інвесторів, які вкладають понад 5 млн. євро, а працівник з PhD звільняється від сплати єдиного соціального внеску. У Чехії інвестор отримує 50 тис. крон за одне створене робоче місце, якщо рівень безробіття в регіоні перевищує 50%. Поляки до 26 років не сплачують податок на доходи фізичних осіб, якщо їхня річна зарплата не перевищує 26 тис. злотих.

В інвестфонді QPDigital, який за пів року інвестував $2,6 млн. в шість українських стартапів, вважають, що в Україні інноваційна екосистема поки що перебуває на етапі розвитку. «На практиці ми зіштовхнулися з відсутністю інструменту, який би спростив процес пошуку відповідальних і якісних команд. Тому ми в партнерстві з платформою відкритих інновацій Reactor.ua запускаємо пілотний проєкт з пошуку технологічних команд для потенційного інвестування», – розповідає Микола Шаповал.

Він запевняє, що інвестори шукають не стільки перспективні проєкти, скільки команди, з якими можна буде продуктивно працювати на умовах технологічного партнерства.  Команда має бути зацікавлена не лише у створенні продукту, а і в його подальшому розвитку, тобто готова брати частину ризиків на себе.

«Ми відбираємо команди, проводимо з ними інтерв’ю, спілкуємося з експертами й готуємо аналітику, прораховуємо ризики фонду у співпраці з командою. Таким чином, інвестор починає не з нуля, а вже працює з базовим пакетом інформації», – розповідає засновник Reactor.ua Євген Саранцов.

Для участі у проєкті потрібно заповнити анкету, де вказати опис інноваційного рішення і його Pitch Deck. За поданою інформацією Reactor.ua відбере декілька команд, які отримають менторську підтримку. Після того, як команди попрацюють з Reactor.ua над представленням своїх проєктів, QPDigital обере команду для потенційного інвестування.

Ціль: пошук команди, яка готова стати технологічним партнером і створити інноваційний продукт, потрібний ринку

Старт: 1 січня 2021 року

Сфери: Ai, Blockchain, Game Dev, IT Logistics, Digital HealthCare

Інвестиції: до $500 000

Вимоги до команд: висока спеціалізація, зрілість технологій, здатність реалізовувати інноваційні проєкти, готовність до партнерства і налаштованість на тривалу співпрацю. Наявність ліцензій, патентів, торгових марок, оцінка вартості технологій будуть перевагою.

Умови: фонд планує інвестувати в стартапи на ранніх стадіях: від pre-seed до раунду А. В обмін на інвестиції фонд розраховує отримати від 10% до 25%, залежно від розмірів фінансування стартапу і його оцінки.

Як взяти участь: заповнити анкету

Партнери фонду: Sigma Software, Startup Network, Lift99, Fedoriv Group та інші.

QPDigital – венчурний фонд 2.0 інвестиційної групи Quarter Partners. Quarter Partners – інвестиційна група, заснована українським девелопером Андрієм Івановим. Quarter Partners вбачає свою місію у розвитку економіки України. Компанія стимулює залучення іноземного капіталу та інвестує в екосистему портфельних бізнесів, що створюють повний ланцюжок доставки цінності кінцевому клієнту. Історія групи – великі угоди із залучення акціонерного капіталу, продаж бізнесів стратегічним інвесторам в металургії, енергетиці, нерухомості, FMCG і сільському господарстві на загальну суму понад $5 млрд. Поточний обсяг інвестицій – $520 млн. Фонд QPDigital орієнтований, зокрема, на стартапи у сфері ІТ-логістики, цифрової охорони здоров’я, геймдева, блокчейна і штучного інтелекту.

Reactor.ua – платформа відкритих інновацій, яка пропонує інфраструктуру й інструменти для успішної роботи з новітніми ідеями. Об’єднує компанії, відкриті до інновацій, акселератори, інкубатори, інноваційні хаби, лабораторії, а також понад 500 продуктових технологічних команд. Також платформа реалізує менторську програму RE:START для компаній, що розвивають нові напрями бізнесу за допомогою технологій та інновацій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті