Захворіло у світі
97,536,545
Померло у світі
2,091,848
Вилікувалось у світі
53,777,014
Захворіло в Україні
1,182,969
Померло в Україні
21,662
Вилікувалось в Україні
928,969
COVID-конспірологія: 7 приголомшливих теорій змови

COVID-конспірологія: 7 приголомшливих теорій змови

Пандемія породила надзвичайно стійкі міфи, які «перекочували» в нинішній рік

Цей матеріал також доступний російською
COVID-конспірологія: 7 приголомшливих теорій змови
Фото: pixabay

Протягом 2020 року в багатьох містах по всьому світу проходили марші COVID-дисидентів, у соцмережах небувалу активність проявляли «антивакцийники», а рух QAnon отримував підтримку від мейнстримних політиків у США та Європі.

Породжені цими рухами конспірологічні теорії могли б здаватися смішними у звичайні часи. Але після захоплення Капітолію адептами QAnon 6 січня 2021 року багато хто відчув, наскільки небезпечні міфи про змову, що циркулюють у соцмережах. Вони радикалізують суспільство, посилюючи  недовірливість, ворожість, страх, а також націоналістичні і ксенофобські настрої людей.

Mind пропонує ознайомитися із сімома найжахливішими теоріями змови, які отримали широку популярність у розпал пандемії COVID-19 і продовжують розбурхувати громадськість у 2021 році.

Коронавірус – біозброя, випущена з лабораторії

У прихильників цієї теорії сильні аргументи. По-перше, китайські вчені, які з'ясовували першопричину пандемії, не змогли знайти кажанів або інших заражених вірусом SARS-CoV-2 тварин, що могли передати цю інфекцію людині, і підтвердити її природне походження. По-друге, перший спалах хвороби був зареєстрований на ринку морепродуктів, всього в декількох кілометрах від Уханьского інституту вірусології, у лабораторії якого зібрано безліч коронавірусів з усього Китаю.

Зіставивши ці два факти, конспірологи на початку 2020 року зробили висновок, що SARS-CoV-2 міг бути штучно створений генними інженерами для зараження людей, і «нульовий пацієнт» пов'язаний із лабораторією Уханю. Ним міг стати, наприклад, випадково інфікований співробітник.

Популяризатором версії про створення вірусу SARS-CoV-2 в лабораторії з виробництва біозброї став американський сенатор Том Коттон, а також, як не дивно, китайське Міністерство закордонних справ. Співробітник цього міністерства поширив у ЗМІ припущення про те, що вірус був створений у США і під уханську лабораторію його могли підкинути американські військові.

Пандемія COVID-19 – це державний біотероризм

Яким би не було походження вірусу: природним або штучним, уряд Китаю міг навмисне випустити SARS-CoV-2 в інші країни, щоб створити хаос та ослабити решту світу. Непрямим підтвердженням цієї версії служить той факт, що Китаю на подив швидко й легко вдалося погасити спалах епідемії на своїй території і вже в II кварталі 2020 року повернутися до економічного зростання.

Теорію про біотероризм Китаю активно просувають в маси мейнстримні західні ЗМІ, у яких протягом 2020 року виходили статті з такими заголовками, як-от «Китайський вірусолог: влада КНР «навмисно» запустили COVID-19».

У дружніх із Китаєм країнах у державному біотероризмі звинувачують США. Так, за версією, озвученою депутатом Ірану Ахмадом Алірезабехічі, Штати реалізовують підступний план зі створення однополярного світу. За його словами, штучним розпалюванням епідемій влада США прагне зруйнувати економіки країн, щоб зробити їх більш залежними.

Пандемію COVID-19 роздмухують фармацевтичні гіганти

Під час пандемії 2020 року вибух попиту на широкий спектр товарів – від медичних масок до апаратів ШВЛ – дозволив виробникам цієї продукції підняти ціни й набити кишені. Найбільший куш незабаром зірвуть постачальники вакцин від SARS-CoV-2, продаж яких обіцяє мільярдні прибутки.

На думку багатьох конспірологів, фармацевтичні гіганти можуть бути зацікавлені в тому, щоб сильніше роздмухати пандемію й заробити на продажу вакцин. Згідно з одним з абсурдних припущень, безліч людей було заражено коронавірусом під час попередніх вакцинацій, а носіння медичних масок цей вірус активує.

У травні 2020 року з подачі американського нейрохірурга Рассела Блейлока в соцмережах поширилася гіпотеза про те, що лицьові маски не захищають від вірусу, а навпаки, збільшують його концентрацію в організмі людини. За словами Блейлока, через носіння маски віруси, які видихає людина, «не можуть вирватися назовні й накопичуються в носових проходах, проникая в нюхові нерви й у мозок».

Багато епідеміологів спростовують це припущення. За їхнім твердженням, інфікована людина не може заразитися сильніше через носіння маски, оскільки видихуваних нею вірусів мізерно мало.

5G – причина COVID-19

Ця теорія змови заснована переважно на тому факті, що мережа 5G була розгорнута в китайському місті Ухань всього за кілька тижнів до появи там першого спалаху епідемії. Конспірологі поспішили висунути припущення, що 5G-хвилі викликають COVID-19 або принаймні симптоми захворювання. Ця абсурдна гіпотеза стала настільки популярною у всьому світі, що жителі Великобританії минулого літа масово спалювали вишки 5G, а в Болівії, на території якої взагалі немає 5G-зв'язку, люди знищили кілька звичайних телекомунікаційних антен.

Широкі маси повірили в те, що радіація від 5G-вишок послаблює імунітет і робить людей більш сприйнятливими до COVID-19. Як доказ цього припущення конспірологі публікували карти США, на яких нібито видно, що території з 5G-зв'язком найбільше постраждали від вірусу. Насправді ці карти нічого не підтверджують, адже в Штатах 5G розгорнуто тільки в містах із високою щільністю населення, де інфекція поширюється швидше. До того ж у число найбільш постраждалих від вірусу країн потрапив Іран, де немає 5G.

Варто зазначити, що багато конспірологів заперечують, що 5G-зв'язок якимось чином пов'язаний із COVID-19. На їхню думку, мас-медіа та уряди навмисно сурмлять про цей нонсенс, щоб виставити супротивників 5G і «антивакційників» навіженими «у шапочках із фольги». Насправді не все побоювання є маячнею. І вкидання безглуздих теорій змови можуть здійснюватися для того, щоб відвернути увагу громадськості від розумних доводів про можливий негативний вплив вакцин і 5G-вишок на здоров'я людей.

Пандемія COVID-19 створена, щоб імплантувати людям мікрочипи

За версією деяких конспірологів, людству загрожує не сам коронавірус, а вакцина від нього, здатна стати своєрідним троянським конем. Разом із нею в тіла широких мас людей без їхнього відома нібито можуть бути запущені надмініатюрні мікрочипи для глобального стеження й контролю за населенням. Такі чипи гіпотетично дозволять «Великому брату» дізнаватися, куди й коли переміщалася людина, з ким вона контактувала і де перебуває в певний момент часу.

У ролі головного лиходія в цій теорії змови, на думку конспірологів, виступає Білл Гейтс, засновник комп'ютерної корпорації Microsoft. І це не дивно. Білл Гейтс знаменитий, багатий, фінансує виробників вакцин через свій фонд і п'ять років тому у виступі на конференції TED Talks він передбачив, що причиною загибелі мільйонів людей найближчими десятиліттями стане «вкрай заразний вірус, а не війна».

Тепер Біллу Гейтсу доводиться доказувати, що п'ять років тому він нічого не знав про COVID-19 і що зараз він не бере участі в змові еліт проти решти населення.

«Я дуже здивований тим, що моє ім'я з'явилося в конспірологічних теоріях нинішнього року. У цьому є іронія, оскільки я попереджав про ризик пандемії у 2015 році. Дивно, що у вас є пандемія, й у вас є соціальні мережі, але чомусь правдиві повідомлення про проблему не так зачаровують і захоплюють вас, як конспірологічні міфи», – цитує Білла Гейтса американське видання The National.

Вакцини від COVID-19 створені, щоб викликати імпотенцію та безплідність

Поява вакцин від COVID-19 наприкінці 2020 року вселила в багатьох надію на швидку перемогу над пандемією. Але в Індії політичні лідери почали підживлювати страхи, що вакцини призначені для скорочення чисельності населення.

У січні 2021 року шокувальні заяви зробили представники опозиційної партії «Самаджваді». Її президент Ахілеш Ядав повідомив про свою відмову робити щеплення від COVID-19 внаслідок недовіри до уряду й «політичної вакцині». А другий лідер «Самаджваді» Ашутош Сінха, виступаючи перед журналістами в штаті Уттар-Прадеш, порекомендував кожному жителю штату відмовитися від вакцини, оскільки вона може поширюватися з метою «винищення або зменшення населення» і, можливо, викликає імпотенцію.

Як пише Business Insider, й грудні багато шуму також наробили поширені в соцмережах фейкові новини із заголовками «Вакцина від COVID – це жіноча стерилізація». У цих статтях містяться неправдиві відомості про те, що вакцина змушує імунну систему атакувати білки, що формують у жіночому організмі плаценту під час вагітності. Ніяких достовірних підтверджень цього немає.

Пандемія COVID-19 призначена для відволікання уваги від «глибинної держави»

Найбільш дестабілізаційну теорію змови придумали адепти QAnon. Цей конспірологічний культ просуває міф про те, що світом править «глибинна держава» – таємна організація педофілів-сатаністів на чолі з впливовими ліберальними політиками. Культ QAnon виник у США наприкінці 2017 року і став надзвичайно популярним незадовго до COVID-19. А  2020-го він помножив у рази армію шанувальників, змішавши головні міфи про пандемію зі своїми основними теоріями.

За твердженням адептів QAnon, «глибинна держава» вигадала COVID-19, щоб виправдати встановлення контролю над громадськістю, зокрема стерилізацію і чипування людей. Також пандемія допомогла змістити з поста президента США Дональда Трампа, якого послідовники QAnon виставляють як головну надію світу на перемогу над «глибинною державою».

«2020 рік став роком перетворення QAnon на загальну проблему. Цей культ прискорив своє зростання, поширюючи пов'язані з COVID конспірологічні теорії, а також отримав публічну підтримку 97 кандидатів у Конгрес США. 2020 року Трамп нарешті дав спільноті QAnon то, чого вона завжди бажала, – повагу. А юристи Трампа Сідні Павелл, Лін Вуд і «висхідна зірка» QAnon Рон Воткінс активно розпалювали апокаліптичні та антиістеблішментські бажання QAnon, просуваючи конспірологічні теорії про крадіжку голосів на виборах президента США», – пише газета The Conversation.

За даними видання, дослідження соцмереж свідчать про те, що за 2020 рік кількість послідовників QAnon у світі зросла на 581%. І судячи з усього, ці люди 2021 року продовжать збиратися в групи й намагатися руйнувати наявний світовий порядок.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті