Тягніть білет: чи склав Зеленський іспит на президентство за два роки «навчання»

Тягніть білет: чи склав Зеленський іспит на президентство за два роки «навчання»

Які питання він провалив, а які від зубів відскакували

Тягніть білет: чи склав Зеленський іспит на президентство за два роки «навчання»
Володимир Зеленський
Фото: Офіс Президента Україіни

Сьогодні, 20 травня, президент України Володимир Зеленський провів тригодинну пресконференцію. Привід – вже традиційний: чергова (друга) річниця на посаді. Місце обрали не випадково: ДП «Антонов» цього року виповнюється 75 років. Спершу очільник держави прозвітував про оборонні держзамовлення підприємству. Далі розповів про досягнення – власні та країни – й дав нові обіцянки. 

Mind вислухав гаранта та наводить його основні тези з найчутливіших для держави питань.

Іспит №1. Захист Вітчизни

«З приводу війни: ми зробимо все, щоб її закінчити… І що стосується головнокомандувача, пане Порошенку, зараз війна. І ви мені ставите такі запитання, на які самі повинні відповідати – чому війна досі не закінчилась. Ось такий ви головнокомандувач, дуже дякую вам за все, що ви зробили», – сказав Зеленський на стадіоні під час дебатів з експрезидентом Петром Порошенком.

Два роки потому. Війна все ще триває, а Росія наважилася зібрати біля кордонів України близько 80 000 військових. «Я хотів би сьогодні сказати, що це (війна. – Mind) не пріоритет, що ми все повернули додому, усе в Україну, усе під наш контроль. На жаль, це не відбувається. Довго йде цей процес», – сказав президент.

Схоже, гарант таки засвоїв урок: щоб припинити війну, недостатньо припинити стріляти. 

Домовленість про «повний і всеосяжний режим припинення вогню» почала діяти з опівночі 27 липня 2020 року. Однак тиша тривала лише 20 хвилин. Президент переконує: за сім місяців кількість смертей скоротилася  вдесятеро. «Кількість пострілів і поранень була зменшена в десять разів. І найголовніше – у десять разів була зменшена кількість смертей», – резюмував Зеленський.

Сьогодні ж на кордоні з Україною Росія зосередила найбільшу з 2014 року кількість військ. Президент підтвердив, що РФ не поспішає відводити війська: лише 3500 солдатів залишили Крим. При цьому, за його словами, 35 000 російських вояків усе ще перебувають у Криму, і стільки ж – на Донбасі. «Така напруга може бути до кінця навчань, як мінімум до вересня», – зазначив очільник держави.

Подальше врегулювання ситуації на Донбасі відбуватиметься в нормандському форматі. Нині ситуацію ускладнила ще й пандемія, яка не дає змогу провести очну зустріч, однак іншого майданчика, за словами Зеленського, поки що немає. «У мене була зустріч із президентом [Франції Еманюелем] Макроном з відеодоєднанням канцлера Німеччини Ангели Меркель. Я відчуваю їхню підтримку. Вважаю, що вони повинні підтримувати сильніше. Вони знають мою думку, я дуже відкритий з ними», – сказав президент.

Водночас він визнав, що «нормандська четвірка» вже не так активно протистоїть Росії, і причина тому – економічний тиск. «Я вважаю, що вони останнім часом трішки послаблюють свої позиції щодо Росії: це і пов'язано, з одного боку з економічною ситуацією, це і пов'язано з тиском всередині їхніх країн щодо санкцій, це і пов'язано з санкційним тиском на Німеччину через «Північній потік – 2», – сказав Зеленський.

У планах також зустрітися з президентом Росії Владіміром Путіним. Такі наміри вперше прозвучали рівно місяць тому, 20 квітня. Згодом він заявив, що ідеальним місцем зустрічі міг би бути Ватикан.

Президент також досі має надію долучити до врегулювання ситуації й США. Однак зі словами він став обережніший: йдеться не про участь Штатів у нормандському форматі, а про «залучення в цю дискусію». 

Іспит №2. Олігархознавство

Наступного тижня до Верховної Ради надійде законопроєкт про статус олігархів. На пресконференції Володимир Зеленський зазначив, що документ уже готовий. Розробляли його трохи більше ніж місяць: 15 квітня президент запропонував Раді національної безпеки й оборони України (РНБО) й Офісу Президента разом з Антимонопольним комітетом розробити новий проєкт закону, який унормує «перетворення олігархів на бізнесменів».

Згодом секретар РНБО Олексій Данілов розповів: основною ознакою, за якою людину можна віднести до категорії «олігарх», є її вплив на владу. Він також сказав, що нині в Україні є 13 олігархів.

Під час пресконференції Зеленський не назвав цих імен, однак додав ще дві ознаки олігарха: вплив на медіа й сума активів. За умови об'єднання всіх трьох чинників людина потраплятиме в реєстр олігархів.

«Вони (олігархи. – Mind) з'являться в спеціальному реєстрі. Тоді цей великий бізнес може втратити велику частину активів за кордоном, і вони всі розуміють – ціна їхніх активів буде зменшена. Не завдяки санкціям України, а завдяки появі поняття «олігарх» на законодавчому рівні», – сказав Зеленський.

Президент додав, що, згідно із законом, фігурантам реєстру дадуть час, щоб позбавитися надмірного впливу. «Ми навіть покажемо їм, яким чином це можна зробити, якщо їм потрібно», – додав президент.

Закон також заборонятиме представникам влади зустрічатися з великими бізнесменами. Усі зустрічі мають бути публічні. «Навіть якщо вони зустрічаються й зустріч не важлива, то вони будуть робити звіт», – зауважив він.

Водночас журналіст програми «Схеми» Михайло Ткач дорікнув Зеленському, що за два роки журналісти зафіксували, як перший помічник президента Сергій Шефір пересідав у Mercedes-Maybach Рината Ахметова, а також на службовій машині відвідував офіс Ігоря Коломойського; як керівник Служби безпеки України (СБУ) Іван Баканов відвідував ювілей Григорія Суркіса і як підприємець Віктор Пінчук непублічно приїжджав в Офіс президента.

Іспит №3. Основи здоров’я

«Ну давайте поговоримо про це, про вакцинацію», – сказав гарант. Почав із того, що Україна має контракти на 45–47 млн грн щодо постачання вакцин, і це – максимальна кількість, яку можна було б знайти за програмами COVAX і прямими контрактами.

Нині в Україну постачають вакцини AstraZeneca, Sinovac, Pfizer, Novavax. Загалом надійшло 1,8 млн доз. На кінець березня Міністерство охорони здоров’я витратило майже 1,6 млрд грн на закупівлю вакцини, що становить 40% від загальної суми бюджетної програми в 4 млрд грн. Щепилися 2,21% українців.

 «У світі зараз дуже несправедлива ситуація. У нас нема гучного голосу серед країн ЄС. Якщо ви порівнюєте відсоток вакцинованих – попри те, що ми не в пріоритеті (якщо порівнювати з країнами ЄС і НАТО), – ми зробили більше щеплень, ніж деякі країни. Я особисто зустрічався з власником Serum Institute. Я казав про 500 000 доз вакцини, а в Індії зараз, бачите, що відбувається... Тобто ніхто не порівнює з населенням, коли вакцин на ринку нема», – резюмує глава держави.

Іспит №4. Банківська діяльність

«Зменшення прибутку інституції під назвою НБУ я не бачу, бюджет також не бачить», – заявив Володимир Зеленський.

І президент таки має рацію: 2021 року Національний банк перерахує до Державного бюджету 24,43 млрд грн свого прибутку. Відповідно, держава отримає практично на 2 млрд грн більше, ніж Національний банк очікував, коли надавав минулого року прогнозну суму для закладення в цьогорічний бюджет.

Торік НБУ перерахував до Держбюджету 42,7 млрд грн прибутку. І це також було на 2 млрд грн більше, ніж передбачав Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

При цьому президент відкинув звинувачення щодо лояльності до влади нового керівництва НБУ. Він пояснив, що звільнення попереднього голови Нацбанку Якова Смолія було пов'язане з відсотками по кредитах для населення.

«Щодо звільнення голови НБУ. Ви знаєте, з чим я боровся, з тим, щоб були зменшені відсотки по кредитам. Це дуже непросто для нашого населення. Що я отримав на сьогодні – я як президент це гарантував і отримав – замість 20–25%, які були до нового голови НБУ (я не хочу говорити, що це тільки його перемога, це перемога всього НБУ), програма 5–7–9% з'явилась», – сказав Зеленський.

 «Зараз я борюся з тим, щоб не тільки на словах працювала програма, яку я обіцяв, – іпотека під 7%», – додав він.

Іспит №5. Енергетика

Президент підтвердив, що Кабмін змінив керівництво «Нафтогазу» через збитковість. Однак, на його думку, зміна керівництва НАК цьогоріч дозволить компанії уникнути збитків.

«У НАК «Нафтогаз» є керівник – уряд України. «Нафтогаз» повинен наповнювати бюджет згідно з їхніми обіцянками і їхніми планами роботи. НАК «Нафтогаз» показав мінус 11 млрд грн збитків у цьому році... Уряд прийняв рішення, як головний акціонер «Нафтогазу», змінити керівництво, і сьогодні поставлена задача, я впевнений, що ми це побачимо, що збитків в 11 млрд грн не буде», – додав Зеленський.

Окремо він повідомив, що підприємство оплачувало послуги лобістів. І додав: приватні офіси, засоби масової інформації та їхні представники, що фінансувалися для лобіювання інтересів «Нафтогазу», будуть закриті. 

«У медіа досі виходять матеріали, які були оплачені з тих грошей, що «Нафтогаз» витрачав на лобістів, і які підривають енергетичну безпеку України. Навіть вчора чи позавчора вийшов матеріал, який повʼязує зміну керівництва «Нафтогазу» і те, що США відмовляються накласти санкції на оператора російського «Північного потоку – 2»… Там великі гроші. І це заплатите не ви, не я, а всі громадяни України», – сказав Зеленський.

Амбітну мету президент поставив також перед НАЕК «Енергоатом». «Зараз «Енергоатом» є прибутковим підприємством. За три-чотири місяці компанія вийшла на достатньо високий прибуток. Їм поставлена задача: вони повинні як мінімум до кінця цього року заробити $500 млн. А вже через рік «Енергоатом» повинен вийти на прибуток для держави в $1 млрд», – сказав Зеленський.

Іспит №6. Залізничний транспорт

«Укрзалізниця має кредитну заборгованість сотні мільйонів доларів», – розповів Зеленський. І заявив, що для розв’язання проблеми потрібно змінити менеджмент підприємства. Нагадаємо: 17 березня звільнили Володимира Жмака, який обіймав посаду з серпня 2020 року.

В інтерв'ю Mind Жмак повідомляв, що цього року АТ «Укрзалізниця» має повернути майже $300 млн кредитів, у 2023 році – майже $600 млн. 

«Вони брали кредити, до мене, слава Богу, при мені цього не було. Вони брали кредити 100, 200, 300 мільйонів доларів під 10–12%», – зазначив Зеленський. Однак за даними видання ZN.UA, у липні 2019 року підприємство випустило облігацій на суму $500 млн зі ставкою дохідності 8,25% та строком погашення 2024 року.

З 2020 року УЗ взяла $161 млн кредитів: $30 млн від Альфа-банку, $93 млн від Ощадбанку, $38 млн від «Укргазбанку». 

За борги десятирічної давності перед російським Промінвестбанком Виконавча служба арештувала банківські рахунки «Укрзалізниці». За словами в. о голови правління УЗ Івана Юрика, у лютому 2019 року банк відступив борг міжнародній небанківській установі. Зараз тривають судові процеси щодо підтвердження дійсності цієї переуступки. Частину рахунків розблокували.

Склав чи ні?

Відповідь на це питання з’явиться через три роки, коли Володимир Зеленський вирішить, чи йтиме на другу каденцію. «Моє бажання йти на другий термін буде повністю збігатися з бажанням суспільства. Це буде залежати від відсотка тих речей, які я пообіцяв і зробив чи не зробив. Подивимося, як буде», – сказав гарант.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло