Володимир Тафтай: «Уже 2024 року Україна може запустити першу ракету з власного космодрому»
11 тез із бесіди з головою Державного космічного агентства

За 3,5 року в Державному космічному агентстві України змінилося чотири керівники. Наприкінці лютого 2021-го черговим – п'ятим – головою Держкосмосу став Володимир Тафтай. Він претендував на посаду очільника ДКАУ ще 2019 року, але тоді це крісло зайняв Володимир Усов, якого незабаром нардепи з різних фракцій звинуватили у відсутності стратегії розвитку підприємства та в можливій причетності до корупційних схем. В інтерв'ю Mind Володимир Тафтай розповів про будівництво першого вітчизняного космодрому, про співпрацю з Ілоном Маском, участь у будівництві поселення на Місяці та про неможливість реанімації «Морського старту».
Mind публікує 11 тез з інтерв'ю. Повна версія розмови доступна тут.
[Розрив контрактів з РФ] спонукав нас робити те, чим ми не займалися раніше, – створювати українські ракети. Зараз у нашій Космічній програмі закладено проєкт зі створення ракетоносія «Зеніт-1SМ» – за принципом плавучого космодрому «Морський старт», але в менших обсягах.
Активізували відносини з великою кількістю міжнародних партнерів – США, ЄС, Китаєм, Канадою, Кореєю та іншими країнами. Звісно, це не той масштаб, як раніше.
Однак космічна галузь – це не швидкі рішення, і проєкти тривають щонайменше кілька років.
Не можу сказати, що ми змогли на сьогодні компенсувати втрати від розриву співпраці з РФ.
[...] ми маємо серйозні технології та чудові технічні рішення, що дозволять нам досить активно повернутися на ринок.
Розв’язання будь-якого питання має носити системний характер. І одна з найсерйозніших наших проблем – відсутність Космічної програми. Ми вже переробили Космічну програму в ключі орієнтації на практичний результат. Вона пройшла публічні слухання і повторно направлена на погодження до центральних органів виконавчої влади.
Загальнодержавна цільова науково-технічна космічна програма на 2021–2025 роки значною мірою має практичне значення.
Якщо говорити про запуск семи супутників до 2024 року (у межах програми) – вони вирішуватимуть певний перелік завдань із дистанційного зондування, оборони та безпеки, зокрема й з економічної безпеки (сільгосп, природні та неприродні катастрофи, збереження ресурсів, зокрема й лісових, корисних копалин). Супутники дозволяють нам контролювати несанкціоновану вирубку лісів, розливи річок, використання кар'єрів і звалищ.
Якщо подивитися фінансові звіти по нашій космічній галузі – при всіх її збитках, складнощах, затримках із виплатою зарплат, ця сфера залишається експортноорієнтованою.
Співвідношення експорту до імпорту 9:1 [...] сумарний обсяг податкових відрахувань [усіх підприємств галузі] 2020 року склав близько 1 млрд грн.
Для будівництва українського космодрому необхідно 4,8 млрд грн. Це невелика сума порівняно з вартістю запуску аналогічних проєктів – середня вартість створення космодрому – від $1 млрд. [...] Гадаю, на початку 2024 року зі свого космодрому ми запустимо першу ракету, за умови старту держфінансування цьогоріч.
Зараз триває активна робота із запуску супутника дистанційного зондування землі «Січ-2-30». Президентом поставлено завдання: вивести його на орбіту цього року. Ми провели пошук можливих постачальників послуг, і було визначено оператора – американську компанію Ілона Маска SpaceX, на ракеті якої – Falcon-9 – ми проведемо запуск нашого супутника в грудні.
Наша співпраця в рамках місячної програми «Артеміда» передбачає будівництво поселення на Місяці та фінансується урядом США. Це дуже серйозний, глобальний проєкт, який вимагатиме кооперації багатьох країн. Україна долучилася до нього наприкінці 2020 року: в його рамках ми зможемо співпрацювати і з Ілоном Маском, і з NASA.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].
Не смешите.... В Украине даже дороги делать не умеют. Какой там н@х#й космос...