Евакуація з Кабула: 5 форс-мажорів фінальної операції США в Афганістані
Шокуючі події в аеропорту Хаміда Карзая не дозволили адміністрації Байдена красиво піти з країни

Евакуація понад 120 000 осіб із Кабула, що тривала 14 – 31 серпня 2021 року, мала стати гідним завершенням 20-річного військового перебування США в Афганістані. Однак ця операція супроводжувалася хаосом і безліччю смертей. Mind зібрав п'ять найрезонансніших інцидентів, що сталися в аеропорту Кабула і вдарили по іміджу президента США Джо Байдена.
Паніка і штурм літаків в аеропорту Кабула

Як писав Mind, радикальні ісламісти руху «Талібан» стрімким бліцкригом оточили 4,5-мільйонний Кабул і 15 серпня 2021 року без бою захопили його, оголосивши про створення емірату на місці демократичного «американського Афганістану».
Того самого дня в соцмережах поширилися відео, як натовпи афганців у паніці під звуки пострілів вбігають до кабульського аеропорту – єдиного можливого виходу з міста. На інших відео сотні людей влаштовують хаотичні скупчення навколо декількох літаків у відчайдушній спробі потрапити всередину будь-якого з них. При цьому, за словами очевидців, в аеропорту не було помітно жодної охорони.
Ситуацію, що склалася 15 серпня, експерти стали назвати «Сайгоном на стероїдах», порівнюючи її з операцією 1975 року, коли Сполученим Штатам довелося екстрено вивозити на вертольотах своїх громадян зі столиці Південного В'єтнаму. Нинішня евакуація з Афганістану виявилася набагато резонанснішою подією, що на два тижні прикувала до себе увагу всіх світових ЗМІ.
«Раптовість падіння Кабула, реакція «кидай і вшивайся» з боку США, нервовий опортунізм сусідніх країн у цій частині Азії – все це драматично підвищило світовий інтерес до Афганістану. І коли в стрімкому потоці новин з'явилися відео афганців, що чіпляються до літаків, світова преса зупинилася і почала вивчати трагедію. Що рухало людьми: терор «Талібану», надія дістатися Заходу, ігнорування аеродинаміки й очікування, що пілоти зупинять літак і впустять їх усередину?» – пише видання Scroll.in.
Загибель афганців, що вчепилися до літаків

Світову громадськість шокували відео падінь афганців з літаків. Шестеро загиблих було знайдено на злітній смузі аеропорту Хаміда Карзая і в його околицях. Останки ще одного американці виявили у відсіку для шасі літака Boeing C-17, що вилетів 16 серпня з Кабулу і приземлився «у третій країні». Згодом виявилося, що це був футболіст афганської «молодіжки» Закі Анварі.
Багатьох схвилювало запитання: чи були загиблі люди попереджені про неможливість вижити на літаку, що летить на швидкості 900 км/год при температурі -50 °C?
Хаос в аеропорту Кабула обурив союзників США. Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр 18 серпня назвав його «ганебним для Заходу» і закликав застосувати всі можливості, щоби вивести із захопленої талібами країни афганців, які підтримували проамериканський режим.
«Кадри відчаю в аеропорту Кабула ганебні для політичного Заходу, тим більше ми мусимо зараз підтримати тих, кому ми зобов'язані завдяки їхній роботі, підтримці та участі», – заявив Франк-Вальтер Шайнмайер.
Злиття «розстрільних списків» талібам

Минулого тижня в США спалахнув скандал через те, що американські представники в Кабулі повідомляли талібам, кого їм потрібно пропускати через блокпости в аеропорт Хаміда Карзая. Так ісламістське угруповання отримало імена афганців, які співпрацювали з американцями, і тепер зможе розправитися з тими з них, хто не поїхав.
«По суті вони просто помістили всіх цих афганців до розстрільного списку. Це вражає, шокує і змушує почуватися заплямованими», – повідомив представник Пентагону виданню Politico.
За твердженням представників Білого дому, талібам повідомлялася лише обмежена інформація щодо людей, які просуваються до аеропорту, заради порятунку їхніх життів. Однак республіканці вважають, що радикальні ісламісти могли отримати біометричні дані тисяч людей.
«Ми давали списки американців «Талібану». Тепер вони можуть стукати в двері та хапати їх. Ця країна ніколи не бачила подібної дурості... Ми виставили себе дурнями перед усім світом», – розповів Дональд Трамп в інтерв'ю виданню Fox News.
Теракт 26 серпня: убито 13 американців і близько 160 афганців

Місця вибухів поблизу аеропорту Кабула
Спроби американських військових стримати приплив людей в аеропорт Хаміда Карзая привели до скупчення сотень осіб поблизу його південно-східних воріт. 26 серпня в цей натовп проник терорист-смертник і задіяв вибуховий пристрій, після чого його спільник відкрив по людях автоматний вогонь. Незабаром у декількох сотнях метрів – поряд із готелем «Барон», де збиралися американські громадяни, які очікують на евакуацію, – прогримів ще один вибух.
Жертвами подвійного теракту стали понад 170 осіб, і понад 200 отримали поранення. Серед загиблих – 13 американських військовослужбовців. Це перевищило втрати США в Афганістані за весь 2020 рік. Відповідальність за смертоносні вибухи взяла на себе афганська філія угруповання ІДІЛ, яка раніше воювала проти американців у Сирії та Іраку.
Щоб продемонструвати силу у відповідь, президент США Джо Байден пообіцяв помститися винним у кабульських терактах. «Ми не пробачимо, ми не забудемо. Ми полюватимемо за вами та змусимо вас заплатити. Ми вдаримо сильно і точно, вдаримо тоді і куди вважатимемо за потрібне», – пригрозив Байден.
Критики американського президента поспішили вказати, що ця заява суперечить попереднім обіцянкам лідерів США вивести американців з війни в Афганістані. Загрози Байдена покарати вбивць американських солдатів означають, що Штати залишаться в цій війні на невизначений строк.
Ракетний удар, який убив сімох дітей

Наслідки ракетного удару
У неділю, 29 серпня, американський безпілотник завдав удару по одній із вулиць Кабула. Внаслідок вибуху загинуло щонайменше 10 осіб, зокрема семеро дітей віком від 2 до 12 років. Про цей інцидент розповіли представники «Талібану», які розкритикували американських військових за незаконне вчинення авіаудару по місту, безпеку якого забезпечують таліби.
«Якщо там була якась потенційна загроза, американці мали повідомити про неї нам, а не самовільно атакувати, вбиваючи цивільних», – заявив Забіулла Муджахід, офіційний представник режиму талібів в Афганістані.
Пентагон наполягає на тому, що авіаудар було завдано по автомобілю, на якому передбачуваний бойовик ІДІЛ їхав в аеропорт. Американські військові припустили, що причиною загибелі цивільних стала детонація вибухових речовин, якими було начинено машину. Однак, на переконання родичів загиблих, на знищеному автомобілі каталися «невинні, беззахисні» діти, один з яких вчився кермувати.
«Це дуже символічно, що військова операція США в Афганістані розпочалися з атак безпілотників і закінчилися атаками безпілотників. Схоже, вони нічого не навчилися за 20 років... Штати та їхні союзники намагалися переконати афганців у тім, що атаки з повітря знищують виключно терористів, але зараз в Кабулі ми бачимо іншу картину», – пише Al Jazeera.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].