Світ накриває «Омікроном»: чим штам-супермутант надихає медиків

Світ накриває «Омікроном»: чим штам-супермутант надихає медиків

Новий «дуже заразний, але легко переносимий» варіант коронавірусу скоро може стати домінувальним і парадоксально допомогти в боротьбі з COVID

Этот материал также доступен на русском языке
Світ накриває «Омікроном»: чим штам-супермутант надихає медиків
Фото: depositphotos.com

У четвер, 25 листопада 2021 року, Південна Африка розбурхала світ повідомленням про вибухове зростання заражень COVID і про ймовірного винуватця цього спалаху – новий штам коронавірусу з величезною кількістю мутацій.

До кінця тижня багато країн обмежили авіасполучення з Африкою, а Ізраїль, Марокко та Японія повністю закрили свої кордони для іноземців, сподіваючись захиститися від проникнення інфекції. Однак глобального поширення «Омікрона» це не унеможливить – новий штам уже проник до 14 країн, зокрема до Австралії, Канади, Німеччині, Великої Британії, Італії, Бельгії та Ізраїлю.

Хоча жодного випадку зараження «Омікроном» не було підтверджено в США, головний інфекціоніст Білого дому Ентоні Фаучі заявив про неминучу появу цього варіанта й у Сполучених Штатах. «Коли у вас є вірус, який уже поширився кількома країнами, він неминуче буде тут», – зазначив Фаучі в ефірі телеканалу ABC. Чим же так бентежить світ новий штам «корони»?

Дві причини для хвилювань – надшвидке поширення та 50 мутацій «Омікрону»

Експертів насторожує той факт, що країна, де новий варіант вірусу було вперше виявлено 9 листопада, через пів місяця зіткнулася зі стрімким злетом захворюваності. У ПАР протягом кількох тижнів рівень зараження був низьким – близько 200 нових підтверджених випадків інфікування на добу. Однак у середу цей показник підскочив до 1200, у четвер – до 2465, у суботу – до 3200 осіб.

З'ясовуючи причину спалаху, вчені взяли зразки крові в 77 хворих у густонаселеній південноафриканській провінції Гаутенг, знайшли у всіх із них «Омікрон» і побачили тривожну відмінність цього штаму від інших відомих варіантів коронавірусу.

За словами директора Центру інновацій та реагування на епідемії в ПАР Туліо де Олівейра, медиків здивувала «дуже незвичайна колекція мутацій» – 32 з них перебувають на спайк-білку (шипі), який вірус використовує як «ключ» для проникнення в клітини організму. Ще 10 мутацій – на ACE2-рецепторі, що спрямовує вірус до «дверей» клітин. Для порівняння: найпоширеніший у світі штам «Дельта» має лише дві мутації на ACE2-рецепторі, а «Бета» – три.

«Новий варіант здивував нас, він зробив великий стрибок в еволюції, мутувавши набагато сильніше, ніж ми могли очікувати», – розповів на брифінгу Туліо де Олівейра.

За словами вчених, більшість мутацій нейтральні, але чим їх більше, тим вищий ризик того, що вірус зможе краще обходити антитіла та заражати людей з імунітетом: вакцинованих або тих, кто перехворіли на COVID.

«Ми бачили безліч варіантів коронавірусу, що виникли за останні п'ять-шість місяців, і більшість із них не мала багато мутацій, – розповідає про «Омікрон» Ашиш Джа, академік Школи громадської охорони здоров'я Університету Брауна. – Цей штам виглядає інакше. Він поводиться інакше. І схоже, що він набагато заразніший, ніж навіть «Дельта». Коли експерти виявляють новий варіант, зазвичай іде кілька місяців, перш ніж він стає домінувальним – найпоширенішим у будь-якій місцевості. А цей штам став домінувальним дуже швидко в тих регіонах ПАР, де його виявили – не за місяці, а за лічені тижні або навіть дні».

Причина для оптимізму – легкий перебіг хвороби

Гарна новина полягає в тому, що сплеск заражень «Омікроном» не супроводжується відповідним зростанням госпіталізацій. За твердженням провідного лікаря ПАР Анжеліки Кутзеє, яка забила на сполох через «Омікрон», десятки її пацієнтів легко та швидко перенесли нову інфекцію. Головним симптомом у них була одноденна або дводенна слабкість, а характерної для коронавірусної інфекції втрати нюху чи смаку не було ні в кого.

«У 30 хворих, які потрапили до Анжеліки Кутзеє, за останні 10 днів був підтверджений COVID-19, але у всіх були незвичайні симптоми. До лікарні Преторії їх привела надзвичайна втома, не притаманна молодим людям. Вік більшості хворих був до 40 років. Менше половини з них було вакциновано. Вони також скаржилися на ломоту в м'язах, на те, що в них дере в горлі, та сухий кашель. Лише в кількох спостерігалася трохи підвищена температура. Навіть у невакцинованих симптоми були дуже м'якими порівняно з іншими варіантами коронавірусу», – цитує RTE Анжеліку Кутзеє, яка очолює Південноафриканську медичну асоціацію.

Легкий перебіг хвороби підтверджують і ізраїльські медики. Дрор Меворах, провідний ревматолог Ізраїлю і голова «коронавірусного» відділення в лікарні «Хадасса», назвав клінічну картину, яка спостерігається зараз, такою, що «надихає».

«Якщо все й надалі так піде, то новий штам викликатиме відносно м'яке захворювання порівняно з варіантом «Дельта». Парадоксально, але, якщо «Омікрон» домінуватиме, це призведе до зниження показників інфікування та полегшить боротьбу з пандемією у світі», – розповів Дрор Меворах ізраїльському виданню Haaretz.

«Про це ще зарано говорити, але не все, що здається поганим, насправді погане. Зараз важливо збирати інформацію, а не домисли», – додав Дрор Меворах.

За словами медиків, їм знадобиться не менше двох тижнів, щоб досконало вивчити вірус і зрозуміти, чи «Омікрон» викликатиме серйозні хвороби та чи захистять від цього нинішні вакцини. Якщо виявиться, що цей штам прориває імунну оборону організму, то для захисту від нього людям доведеться прищеплюватись по-новому. За оцінкою фармгіганта Pfizer, він зможе адаптувати свою вакцину під «Омікрон» і поставити її на ринок приблизно протягом 100 днів за умови отримання на це схвалення від державних регулюючих органів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло