Вулкани-вбивці 2021 року: як вивергалися Семеру, Ньїрагонго та Кумбре-В'єха

Вулкани-вбивці 2021 року: як вивергалися Семеру, Ньїрагонго та Кумбре-В'єха

Приголомшливі катастрофи в Індонезії, Іспанії та Конго знову нагадали світові про «Останній день Помпеї»

Этот текст также доступен на русском
Вулкани-вбивці 2021 року: як вивергалися Семеру, Ньїрагонго та Кумбре-В'єха
Вулкан Семеру, Індонезія
Фото: Reuters

Катастрофи, подібні до тієї, що, 79 року н. е. знищила давньоримське місто Помпеї, і досі застають людей зненацька. Минулої суботи, 4 грудня, в Індонезії непередбачуване виверження вулкана Семеру засипало гарячим попелом 11 поселень, вбивши десятки жителів. Раніше цього року 33 людини загинули в аналогічних катастрофах в Іспанії та Конго.

Mind пропонує дізнатися про наслідки трьох смертоносних вивержень вулканів, що сталися у 2021 році.

Семеру, Індонезія

4 грудня 2021 року приблизно о 14:30 за місцевим часом із найвищої гори Семеру на індонезійському острові Ява піднялася гігантська пірокластична хмара й обсипала навколишні села надзвичайно гарячими вулканічними опадами.

Виверження вулкана почалося несподівано після непередбачуваного вибуху, який стався через вплив на кратер Семер проливного дощу. Оскільки система раннього оповіщення не спрацювала, жителі деяких сіл біля підніжжя гори зрозуміли, що трапилося лихо, тільки коли почули гуркіт і навколо стало дуже темно – густа хмара заслонила Сонце.

«Спочатку я подумала, що це вибухнула бомба… раптово все навколо занурилося в темряву, ніби хтось знищив Землю», – передає CNN слова 31-річної місцевої мешканки Хоснії.

У соцмережах поширилися відео людей, що хаотично втікають від гігантської хмари вулканічного попелу та бруду, що сходить із гори Семеру.

Подальші зйомки з повітря показали наслідки катастрофи. Цілі вулиці були поховані під товстим сірим шаром вулканічних опадів. У багатьох будинків і вантажівок було видно лише дахи.

Національне агентство Індонезії з пом'якшення наслідків стихійного лиха повідомило, що 4 грудня висота викидів із вулкана Семеру сягала 12 000 метрів. Станом на вівторок знайдено тіла 22 жертв цього виверження, продовжуються пошуки ще 27 людей. 56 місцевих жителів було госпіталізовано, більшість – з тяжкими опіками. Приблизно 3000 будинків і 38 шкіл пошкоджено.

Вулкан Семеру, що височіє на 3676 м над рівнем моря, – один із майже 130 вулканів Індонезії, що діють. З 1967 року він постійно активний. Клуби диму Семеру випускає багато разів на день. Попереднє виверження цього вулкана сталося в січні 2021 року після серії землетрусів, які вбили 35 людей.

Ньїрагонго, Конго

Увечері 22 травня гора Вірунга раптово засяяла вогнем через річки киплячої лави, що стікали по ній. Ця апокаліптична картина сповнила панічним жахом жителів прилеглого 1,5-мільйонного міста Гоми та його околиць. Під покровом темряви тисячі сімей, хапаючи речі, що потрапили під руки, спішно покидали свої будинки, щоб перебігти на територію сусідньої Руанди, що розташовується по той бік гори.

Про небезпеку населення Демократичної республіки Конго мала попередити Вулканічна обсерваторія Гоми, проте її співробітники не змогли належно перевірити вулкан Ньїрагонго та передбачити його виверження. Як пише Reuters, виною тому стали розкрадання бюджету обсерваторії, заборгованості із зарплати та погане поводження з її персоналом.

Через кілька днів після катастрофи влада Конго повідомила, що її жертвами стали 32 особи. Дев'ять з них згоріли живцем, п'ятеро померли від вдихання диму або токсичного газу поблизу потоків лави, 14 людей загинули в дорожньо-транспортних пригодах при евакуації, і четверо зляканих виверженням ув'язнених були застрелені при спробі втекти з в'язниці. Ще 24 людини отримали каліцтва. Потоки лави спалили понад 3500 будівель, у яких мешкало понад 20 000 осіб. Також багато спішно покинутих будинків у ніч на 23 травня постраждали від мародерів.

Вулкан Ньїрагонго заввишки 3470 метрів відомий своєю надтекучістю внаслідок особливого хімічного складу лави. Її швидкість може сягати 100 км/год та наздоганяти автомобілі. Основний кратер цього вулкана має діаметр близько 2 км і містить найбільше у світі озеро лави. Попереднього разу виверження Ньїрагонго відбулося 2002 року. Воно зруйнувало 15% будов Гоми, залишивши без даху над головою близько 120 000 людей. На щастя, тоді населення було попереджено про виверження та завчасно евакуйовано.

Кумбре-В'єха, Іспанія

Вулканологи з усього світу з'їжджаються на Ла-Пальму – іспанський Канарський острів в Атлантичному океані – для вивчення рідкісного виверження, коли лава б'є фонтаном з-під землі без зупинок уже третій місяць.

Вулкан Кумбре-В'єха активізувався на Ла-Пальмі 19 вересня і став лабораторією просто неба. За ним, як пише phys.org, вчені уважно спостерігають із суші, морських кораблів, новітніх наукових дронів, супутників, а також удосконалюють за його допомогою алгоритми прогнозування виверження вулканів на суперкомп'ютерах.

«У мене виникає відчуття, ніби я живу всередині коміксу. Щодня попіл падає з неба й трапляється щось нове – потоки лави змінюють напрямок і течуть до нас», – наводить AFP слова мешканки Ла-Пальми Естефанії Мартін.

Дослідники на Ла-Пальмі точно прогнозують поведінку вулкана, що дозволяє вчасно евакуювати 80-тисячне населення острова з небезпечних територій. Проте в листопаді жертвою Кумбре-В'єхи все ж таки став 71-річний чоловік, який нелегально пробрався на засипану попелом територію свого будинку та, імовірно, помер від отруєння токсичними речовинами.

За оцінками місцевої влади, на Ла-Пальмі 1150 гектарів землі, зокрема дороги, іригаційні системи та цінні бананові плантації, опинилися під скам'янілою лавою або під метровим шаром попелу. Понад 2700 будівель зруйновано, економіці острова завдано збитків на $1,4 млрд.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло