Інфляція б’є рекорди. Як це впливає на ринки та наше життя
Pekлama

Інфляція б’є рекорди. Як це впливає на ринки та наше життя

Розповідають експерти Currency.com

Этот материал также доступен на русском языке
Інфляція б’є рекорди. Як це впливає на ринки та наше життя

Новини про рекордну інфляцію наприкінці 2021 року мчать з усіх точок світу. Уряди терміново згортають програми підтримки своїх економік, ставки підвищуються, а ціни на товари зростають у геометричній прогресії. Експерти Currency.com розповіли, як інфляція вже вплинула – і ще може вплинути – на наше з вами життя.

Як коронавірус спровокував інфляцію

На відміну від минулої хвилі інфляції, яка зачепила Україну під час кризи 2014-2015 років, цього разу криза є глобальною. Коронавірус став для економіки чимось на кшталт Великої депресії XXI століття. І попит, і пропозиція миттєво стиснулися з шоковою швидкістю через глобальну пандемію та пов'язані з нею локальні обмеження.

Повернення до нормальності виявилося нерівномірним – через перервані міжнародні виробничі ланцюжки пропозиція не скрізь встигає відновлюватися з такою ж швидкістю, з якою відновлюється попит після зняття ковідних локдаунів та обмежень. А це означає тимчасові та розгін інфляції в окремих секторах – від авторинку до дрібної електроніки.

Як інфляція впливає на життя українців

За прогнозами Укрстату, у 2021 році інфляція трохи не дотягне до 10%. Найактивніше дорожчає продовольство. Найповільніше – послуги та товари тривалого користування. Тому особиста інфляція у пересічного українця може бути значно вищою за офіційну. Найшвидше ціни зростають у Черкаській, Донецькій та Сумській областях, повільніше – у Вінницькій, Чернівецькій та Житомирській.

Оскільки у більшості секторів зарплати індексуються повільніше за інфляцію, це призводить до ситуації, коли доходи українців повільно, але вірно тануть – за винятком тих, хто почав інвестувати в облігації, акції та інші активи, які приносять більший дохід, ніж банківський депозит.

Також зростають оклади молодих спеціалістів до 25-30 років: вони випереджають інфляцію по мірі придбання стажу. Як результат, громадяни змушені переключатися на бюджетні сервіси: від фастфуду та одягу в мас-маркеті до лоукост-авіакомпаній.

Як з інфляцією борються держави

У довгостроковій перспективі галопуюча інфляція може призвести до депресії споживчих настроїв, втрати впевненості у завтрашньому дні, у власних силах та стабільності економіки. Більшість країн пострадянського простору вже пройшли через це у 1990-х, і повторювати такий досвід нікому не хочеться.

На рівні держави можна проводити максимально жорстку монетарну політику:

  • припиняти вливання в економіку та стимулювання бізнесу;
  • підвищувати ключову ставку – у грудні її вже підняли до 9%.

На жаль, зворотний бік такої політики – дорогі кредити, гальмування бізнес-активності та економічного зростання.

Як боротися з інфляцією самому?

Найпростіший та найочевидніший спосіб спробувати «втекти» від інфляції – банківські депозити. У цій статті експерти Currency.com відібрали банки, у яких відсоток за ними найкращий. Але навіть після того, як під кінець року НБУ підвищив ключову ставку з 6 до 9%, дохідність стандартних вкладів у провідних банках залишається на рівні інфляції або трохи нижчою, адже банк має закласти і власний прибуток.

Нерухомість та дорогоцінні метали варто розглядати, коли у вас дійсно багато заощаджень і не доведеться брати кредит для покупки квартири (він з'їсть усю вигоду від її здачі в оренду). Те ж саме з валютами: по-перше, майже неможливо вгадати курси. По-друге, помітний дохід з їхньої різниці можна отримати, лише граючи по-крупному. В іншому випадку ви більше втратите на комісіях.

Нам залишаються цінні папери та криптовалюти. Консервативні інструменти на кшталт облігацій, акцій та фондів (ETF) можуть становити більшу частину портфеля (до 90%), а в криптовалюти можна вкласти меншу частину в очікуванні суттєвого зростання. Але навіть якщо вони не зростуть, втратити 10% буде не так прикро.

Про те, як інвестувати з розумом та зібрати грамотний інвестиційний портфель, який може врятувати від інфляції, читайте на веб-сайті Currency.com. На легальній криптоплатформі Currency.com, можна одразу зареєструватися, підтвердити особистість та почати працювати з тими токенізованими активами та криптовалютами, які вас зацікавили.

Повідомлення містить інформацію про рух ринку, не є інвестиційним дослідженням, не повинно розглядатися як інвестиційна порада.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло