Зона свободи: що потрібно для виходу у відкритий крипторинок
 
Матеріал у партнерстві з Currency.com
Партнерський матеріал

Зона свободи: що потрібно для виходу у відкритий крипторинок

Як безпечно увійти на ринок криптовалют і зайнятися самостійним трейдингом

Этот материал также доступен на русском языке
Зона свободи: що потрібно для виходу у відкритий крипторинок
Фото: depositphotos.com

12 січня 2022-го виповнилося 13 років відтоді, коли загадковий Сатоші Накамото (псевдонім, за яким приховується людина або група осіб) вперше перевів 10 біткоїнів на рахунок криптографу Хелу Фінні. У вересні 2009-го курс становив 1000 біткоїнів за $1.

Відтоді на стрімко змінюваному крипторинку проведено 700 млрд транзакцій, зростання вартості біткоїна за останні 8 років склало близько 4000%, а капіталізація цієї криптовалюти перевищила $1 трлн, де-факто затвердивши її в ролі нової неофіційної світової резервної валюти і зробивши одним із найбільш привабливих фінансових активів.

Подивитись, як працює додаток для інвестування у криптовалюту, можна за посиланням.

Слідом за біткоїном, який називають «цифровим золотом», блокчейн-технології запропонували світові й інші криптовалюти, і сьогодні в обігу перебувають понад 54 млн криптовалют із ресурсом емісії 84 млн штук.

2021 року біткоїн установив історичний максимум, подолавши позначку в $69 000. У криптовалюту почали інвестувати гіганти традиційного фінансового ринку – від J P Morgan до Goldman Sachs, а також технологічні «кити»: Tesla, Square, MicroStrategy, PayPal. Аналітики агентства Bloomberg стверджують, що біткоїн – це цифрове майбутнє грошей, «первонароджений криптоактив», який зумів вирішити багатовікову проблему світових резервних валют, оскільки він легко переміщується між будь-якими місцями на планеті, торгується 24 години на добу, обмежений в емісії та не є чиїмось борговим зобов'язанням чи проєктом.

Попри все ще критичне ставлення до неї урядів і міжнародних фінансових структур, криптовалюта на наших очах стає повноправною частиною фінансового світу, формуючи глобальну систему альтернативних фінансових відносин.

Цей ринок привабливий як для великого бізнесу, так і для приватних інвесторів, які хочуть відчути свободу управління власними ресурсами без посередників. Проте висока волатильність криптовалют і специфічні ризики на крипторинку вимагають уважного вивчення його особливостей. Mind склав гайд для початківців-криптоінвесторів, зібравши відповіді на найважливіші запитання.

У чому привабливість біткоїна?

Це «золотий стандарт» ринку криптовалют. У перекладі з англійської – монета завбільшки в один біт. Її випуск не контролюється жодною державою, центробанком чи міжнародною фінансовою організацією. Біткоїн (біржове позначення BTC) у деяких країнах є платіжним засобом, який може бути використаний для купівлі-продажу товарів і послуг або як засіб зберігання капіталу. Його можна обміняти за допомогою криптобіржі або криптообмінника на будь-яку валюту світу відповідно до ринкового курсу.

Ціна біткоїна формується виключно законами попиту та пропозиції. Однак це не фізичний актив, його не можна перевести в готівку та покласти до гаманця, не обмінявши на традиційну валюту.

Особливість біткоїна – висока волатильність, або мінливість курсу, при цьому його контрольована емісія досить вигідно контрастує з пропозицією світових резервних валют, які під час економічних криз «друкують» центробанки держав.

Максимальна емісія біткоїна обмежена 21 млн одиниць. Саме тому його вважають аналогом золота та безпечним активом у критичних ситуаціях. До кінця минулого року в обігу було 18,8 млн біткоїнів, а останній буде видобуто, як припускають експерти, 2140 року. Чому аж за 118 років? Це пов'язано з початковою стратегією творця криптовалюти та особливостями технології блокчейну.

Як працює блокчейн?

У перекладі блокчейн – «ланцюжок блоків», відкрита база даних, де міститься інформація про всі транзакції за весь час існування мережі. Нові біткоїни з'являються в мережі завдяки майнерам («видобувачам»), які перевіряють блоки та додають їх у блокчейн.

Щоразу, коли учасник мережі відправляє комусь біткоїни, він створює транзакцію, прикріплюючи до неї відкритий ключ одержувача коштів, і підписує операцію своїм приватним ключем. Уся історія транзакцій зберігається в кожного учасника мережі одночасно.

Кожен блок у блокчейні біткоїна містить групу транзакцій, які були відправлені з попереднього блоку, і підтверджує цілісність попереднього, аж до найпершого в історії блоку, що називається генезисом. Отже, підмінити дані у блокчейні неможливо.

«Учасники, купуючи криптомонету, бачать історію її походження та переміщення між криптогаманцями, і в цьому велика цінність такого цифрового активу: його не можна підробити», – зазначає головний експерт Департаменту фінансової стабільності Нацбанку України Андрій Блінов.

Частота створення нових блоків у блокчейн-мережі дорівнює приблизно 6 блоків на годину, а обсяг випущених біткоїнів зменшується в геометричній прогресії – приблизно раз на чотири роки обсяг винагороди майнерів скорочується вдвічі (це так званий халвінг). Спочатку майнери отримували за свою роботу 50 біткоїнів, з 2012 року – 25, з 2016-го – 12,5, з 2020-го – 6,25. Після видобування останнього блоку майнери, без яких неможлива робота мережі, отримуватимуть у винагороду комісійні, розраховані на базі ринкового механізму: з огляду на те, скільки готовий заплатити відправник і за скільки майнер готовий включити транзакцію у блок. Саме тому емісію монети розписано до 2140 року.

Що таке альткоїни і чому вони так залежать від біткоїна?

Після успіху біткоїна майнери почали видобувати й інші криптовалюти – так звані альткоїни. В їхньої основі лежить технологія блокчейну, але початковий алгоритм, на відміну від біткоїна, на їхній видобуток не впливає.

Ефіріум (Ethereum, ETH) – криптовалюта, створена 2013 року росіянином Віталієм Бутеріним. У 2020 році ефіріум зріс на 460%, наразі його капіталізація досягла $500 млрд, проте коливання курсу, як і в разі з усіма іншими криптовалютами, дуже залежать від хедлайнера крипторинка – біткоїна, повторюючи його ривки вгору або вниз.

Лайткоїн (Litecoin, LTC) називають «цифровим сріблом». Його 2011 року створив колишній співробітник Google Чарлі Лі. Головна особливість цієї криптовалюти – більш висока пропускна здатність блокчейну й більш висока швидкість транзакцій, ніж у біткоїна. Блок у системі лайткоїна обробляється 2,5 хвилини, тоді як у біткоїна процес займає не менше десяти. Капіталізація лайткоїна становить близько $10 млрд.

Догкоїн (Dogecoin, DOGE) з'явився 2013 року як жарт на тлі ажіотажу навколо біткоїна, який тоді здійснив кілька різких курсових ривків. Програмісти Біллі Маркус і Джексон Палмер створили монету на основі популярного мема Doge із собакою породи сіба-іну. У перший місяць після запуску сайт нової валюти відвідало понад мільйон людей.

Як і решта криптовалют, догкоїн переживав злети та падіння, але 2019 року засновник Tesla Ілон Маск написав у себе у Twitter, що DOGE міг би стати його улюбленою монетою. Торік у лютому Маск купив догкоїни своєму синові, про що знову повідомив підписникам, а також поцікавився в них, чи варто додати його в способи оплати для покупки електромобілів Tesla. 78% проголосували «за», вартість догкоїна сягнула позначки в 50 центів, а капіталізація монети – $30 млрд.

Як купити криптовалюту?

Поширений спосіб покупки біткоїна та інших криптовалют – «оптові» криптообмінники. Вони заробляють лише на курсі та мають великий оборот. Агрегатори в мережі складають перелік надійних обмінників. Не всі криптовалюти можна купити за гривню, але вони конвертуються з доларом і євро. Не менш популярний спосіб – реєстрація на криптобіржі.

Існує два види бірж: одні спеціалізуються на операціях із криптовалютою, інші працюють і з нею, і з фіатними (звичайними) валютами. Критерії вибору – ті самі, що й під час пошуку криптоообмінника: надійність, репутація, швидкість проведення угоди та зручність під час роботи із сервісами. Для роботи з великими сумами необхідно верифікувати свій обліковий запис, тобто надати особисті дані.

«Це банківський принцип – KYC (know your client), тобто при переході від фіатних грошей до криптовалют фінансовий моніторинг працює так само. При відкритті рахунку користувач стикнеться з двома видами комісії: біржовою та банківською, загальна сума – не менше 2%», – говорить Андрій Блінов.

Ще один спосіб із трохи меншою надійністю – пошук продавця криптовалют через майданчики, що працюють за технологією p2p (peer to peer, «рівний до рівного»), де зустрічаються продавці та покупці. На них працює система рейтингів, подібна до тих, які використовують інтернет-магазини. Однак слід розуміти, що ризик при такому способі купівлі криптовалюти набагато вищий.

Що таке криптогаманець, чому «приспаний» гаманець – це страшний сон і чим «холодне» зберігання відрізняється від «гарячого»?

Частину придбаних криптовалют слід зберігати в цифровому гаманці. Досвідчені криптоінвестори радять, зареєструвавшись на біржі, частину придбаних монет відразу відкладати на «холодне» зберігання, тобто виводити їх з мережі, а частину – залишати на «гарячих» гаманцях, що мають доступ до мережі, – для зручності обміну та роботи на біржі з акціями та активами.

Існує п'ять типів криптогаманців: програмні, онлайн-гаманці, апаратні, мобільні та паперові. Усі вони захищені криптографією: власник гаманця використовує приватний ключ (складну криптограму), який є лише в нього.

Програмні гаманці зберігають гроші на жорсткому диску комп'ютера. Їхня перевага – високий рівень безпеки, недолік – вони вимагають від 150 гігабайт лише для однієї валюти. Онлайн-гаманці зберігають цифровий капітал на сторонніх, хмарних серверах. Скористатися цими грошима можна з будь-якого пристрою, але за можливого злому гаманця вони губляться. Та сама історія – з мобільними гаманцями, тобто програмами, які встановлюються на смартфони та планшети.

Набагато надійніший апаратний гаманець є окремим автономним пристроєм. Його недолік у тому, що цей пристрій слід мати при собі і пам'ятати всі пін-коди. Паперовий гаманець – це згенерований за допомогою спеціального сайту приватний і публічний ключ. Його можна записати до паперового блокнота або роздрукувати.

Головне завдання криптоінвестора – не перетворити свій гаманець на «приспаний». Наразі вважається, що певний відсоток біткоїнів втрачено назавжди, оскільки власники гаманців або померли, або забули свої паролі. Якщо користувач втрачає приватний ключ, усі його криптовалюти втрачені безповоротно – ані відновити ключ, ані отримати інший доступ до цих криптоактивів без нього неможливо.

Що таке токенізовані активи і чи варто їх купувати?

Токени випускаються через створення запису, який засвідчує права власника на об'єкт матеріального світу, реєструються за допомогою технології розподіленого реєстру. Цей заснований на блокчейні актив відображає ціну базисного активу й рухається разом із нею. Наприклад, токен TSLA.CX відображає вартість акцій компанії Tesla на біржі Nasdaq, і користувачі торгують ним практично так само, як торгували акціями компанії на звичайних онлайн-біржах.

Криптобіржа Currency.com пропонує трейдерам понад 2000 різних токенів, що відображають ринкову ціну традиційних фінансових активів: токенізовані акції Amazon, Apple, Volkswagen, Coca-Cola; токенізовані індекси Dow Jones 30, S&P 500, Nasdaq 100; токенізовані сировинні товари – золото, срібло, нафту Brent.

Головна перевага таких активів полягає в тому, що ними можна торгувати, використовуючи криптовалюти, та отримувати прибуток, еквівалентний прибутку на традиційних фінансових ринках, не обмінюючи свою криптовалюту на фіатні гроші.

«Централізовані біржі дозволяють робити токен-сейли: компанія, яка тільки виходить на ринок і зацікавлена ​​в інвестиціях, описує свій проєкт та його токеноміку, дозволяючи купити свої токени за найнижчою ціною», – розповідає експерт крипторинка, автор дисертації «Метавсесвіт як учасник ринкових відносин: про взаємозв'язок між фіатом та криптою в метавсесвіті» Марія Мартиненко. Проте слід пам'ятати, що стрімке зростання проєкту, токенізовані активи якого придбано, може принести прибуток, а крах повністю обнулить капітал без можливості відновлення. Щоб уникнути цього, криптоінвестору варто використовувати доступні на криптобіржах інструменти.

Які інструменти можна використовувати на криптобіржах?

Криптобіржа – це майданчик, що дозволяє трейдерам купувати та продавати криптовалюти 24 години на добу. Усі угоди на ній здійснюються за ордерами – заявками на купівлю/продаж. Деякі криптобіржі винагороджують інвесторів використання певних типів заявок. Найпоширеніші серед них – ринкові, лімітні та стоп-лоси. Останні допомагають криптотрейдеру побудувати стратегію так, щоб максимально уникнути втрати капіталу.

З ринковими та лімітними ордерами все просто. Наприклад, ви купили частину біткоїна на $500 при ринковій ціні криптовалюти у $6600. Це – ринкова заявка, тобто стандартна купівля/продаж за поточними цінами. Тепер, щоб швидко заробити, ви хочете продати вашу частину біткоїна, коли ціна на нього зростатиме, або купити ще, коли ціна на нього почне падати. Для цього ви виставляєте лімітну заявку: на продаж біткоїна за ціною $7000 і на його купівлю – за ціною $5000.

Проте фондові ринки можуть продемонструвати спад, і ціна біткоїна може опуститися, наприклад, до $3000. У такому разі ви втратите більше половини від суми, яку вклали в нього. Щоб запобігти втраті капіталу, ви виставляєте стопову заявку (стоп-лос) на $6500, тобто на автоматичний продаж вашої частини біткоїна, як тільки його вартість впаде до цієї позначки.

Таким чином, стоп-лос дозволяє інвестору заздалегідь визначити ціну, нижче за яку він не хотів би продавати свої акції або монети, і позбавляє необхідності щогодини стежити за змінами на ринку.

Як вибрати надійну криптобіржу?

Це одне з найважливіших завдань для трейдера-початківця в криптосвіті. І завдання не з простих: тільки на агрегаторі CoinGecko їх понад 400. Орієнтуватися слід за такими пошуковими запитами, як «кращі регульовані криптовалютні біржі», «кращі регульовані платформи для купівлі біткоїна», «топ криптовалютних бірж за обсягом торгів».

«Найголовніше: обрана вами платформа повинна мати відповідні ліцензії та проходити зовнішній аудит, – рекомендує фінансовий аналітик криптобіржі Currency.com Михайло Кархалєв. – Це – гарантія прозорості її роботи та захисту клієнтів від шахрайства. Також безумовним плюсом буде можливість платформи поповнювати баланс у різних валютах і в різні способи». За його словами, бажано, щоб криптобіржа, за прикладом Currency.com, надавала максимальний вибір активів, з якими може працювати трейдер: криптовалюти, токенізовані акції та токенізовані фіатні валюти, токенізовані індекси та сировинні товари.

Одразу ж варто звернути увагу на розміри комісій, які стягує конкретна криптобіржа з ​​угод, поповнення облікового запису та виведення з нього коштів. Тут проста арифметика: що більший обсяг торгів на криптобіржі, то вище її збори і відповідно тим нижча комісія. Проте надто низький порівняно зі ставками інших платформ збір має сигналізувати про небезпеку.

Не зайвим буде дізнатися, у якій юрисдикції зареєстровано майданчик і чи немає в нього обмежень на торгівлю громадян певних держав. «Саме місце резидентури біржі є другорядним, але воно в принципі має бути оприлюдненим, щоб трейдер міг звернутися не лише до адміністрації платформи, а й до державного органу, який видав їй ліцензію та зареєстрував її як юрособу, – пояснює Андрій Блінов. – У разі потенційного виникнення конфліктних ситуацій має бути суб'єкт, до якого можна апелювати».

Обов'язкова умова: вивчити історію роботи конкретної криптобіржі та її зломів; поцікавитися, наскільки вона відома; перевірити наявність двофакторної аутентифікації (це захист від злому), інформації про власників, гендиректора та інших співробітників (вона має бути відкритою), а також звітів про проведені аудити цього майданчика. Крім того, варто звернути увагу на адресу посилання криптобіржі: вона має починатися з https (цей протокол передачі більш безпечний, ніж http).

«У мережі зараз можна знайти опис становлення надійних бірж, – розповідає Марія Мартиненко. – Майже всі мали масу проблем зі зломщиками, але біржі, які вистояли після злому акаунтів користувачів і виведення грошей, закривали свої втрати страховими внесками та повертали клієнтів».

Головне – не забувати, що жодна криптобіржа не може гарантувати стовідсотковий захист ваших коштів, оскільки мереж і комп'ютерів, які неможливо зламати, не існує. Саме тому експерти ринку не рекомендують зберігати криптогроші на біржі надто довго. Найправильніше рішення: частину коштів відправляти в роботу, частину – на «холодне» зберігання в криптогаманець.

Як торгувати на криптобіржі і чи варте воно того?

Експерти стверджують: торгівля на крипторинку, як і торгівля звичайними акціями, – це робота. Доводиться постійно стежити за курсами, котируваннями, вивчати активи. А головне – зважувати ризики. «Починати шлях у світі інвестицій потрібно з навчання роботи з ризиком, – каже Михайло Кархалєв. – Чим краще ви вмієте зменшувати ризики, тим вищі ваші шанси на успіх».

Одразу після верифікації на криптобіржі початківцю-криптоінвестору знадобиться власна стратегія особистих інвестицій. Вона може бути коротко-, середньо- та довгостроковою. «Короткострокова стратегія інакше називається спекуляцією. Умовно: ви зробили Х2, тобто запустили на крипторинок $100, монета просунулася і вже коштує $200. Ви можете половину продати, а половину залишити, – пояснює Марія Мартиненко. – І тоді, навіть якщо друга половина піде вниз, ви збережете свої $100. Їх можна вкласти в довгострокову стратегію. Тут важливо мати такий самий підхід, як у класичних фінансах, – розуміти, на який строк ви купуєте монети і завжди намагатися бути в нулі».

У світі чимало прихильників довгострокової стратегії. Вони виходять із принципу «навіщо трейдити, якщо можна холдити», або Buy&Hold. Ці люди вірять, що біткоїн неухильно зростатиме в ціні. Мінус такої стратегії – власники гаманців позбавляють себе досвіду трейдингу.

Середньострокова стратегія дозволяє торгувати на криптобіржі в часовому інтервалі від одного-двох тижнів до місяця.

Не менш важлива навичка, яку слід починати відпрацьовувати зі старту, – це диверсифікація інвестиційного портфеля, тобто баланс між активами з низьким і високим ризиком, активами великих прибуткових корпорацій і стартапів у різних секторах економіки та країнах, а також коротко- й довгостроковими вкладеннями. Саме диверсифікація дозволяє досвідченим інвесторам переживати турбулентність на ринках і не втрачати всіх вкладених коштів.

«Ніколи не варто купувати за всі гроші одну монету. Портфель краще зібрати з 10–15 різних монет, які працюють по-різному, – рекомендує Марія Мартиненко. – Також не варто вносити весь свій капітал на біржу – там варто працювати тільки з тією його частиною, яку ви, у разі чого, готові втратити».

12 принципів для початківців

Досвідчені криптоінвестори враховують прості принципи, Mind разом із ними виділив основні:

 • Вивчіть те, у що інвестуєте.
 • Приділяйте увагу криптовалютам, які мають важливі технології.
 • Не довіряйте неперевіреним сайтам, застосункам і нерегульованим криптобіржам.
 • Торгуйте самі.
 • Проводьте власні дослідження ринку.
 • Зважуйте ризики.
 • Починайте з невеликих вкладень.
 • Не вкладайте більше, ніж готові втратити.
 • Не реагуйте на «ринковий шум» і зростання панічних настроїв (пам'ятайте, що біткоїн «ховали» понад 700 разів).
 • Використовуйте інструменти, доступні на криптобіржах.
 • Диверсифікуйте інвестиційний портфель.
 • Любіть компанії та криптовалюти, які купуєте.

 
Матеріал у партнерстві з Currency.com
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло