Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

І що потрібно для розвитку видобутку рідкісноземельних металів

Этот материал также доступен на русском языке
Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію
Фото: depositphotos.com

Напруга на Донбасі та можлива ескалація конфлікту з боку Росії сконцентрували на собі всю увагу світової спільноти. Через геополітичні ризики українська економіка за останні тижні стала менш привабливою для західних інвесторів.

Але в ситуації, що склалася, є і зворотний бік, тому що будь-яка криза – це не лише проблеми, а й нові можливості. Питання посилення національної безпеки, яке наразі визначає порядок денний і підстави для ухвалення рішень у системі державної влади, може стати відправною точкою економічного зростання та нової індустріальної стратегії України.

Розвиток оборонно-промислового комплексу й поширення нових технологій відновлюваної енергетики підвищило значущість рідкісноземельних металів у міжнародній конкуренції. А надра України містять їх у значній кількості. Літій, молібден, кобальт, нікель та інші копалини з дивними назвами відіграватимуть головну роль у новому – безпечному для клімату – стилі життя. Це означає, що світ увійшов в епоху, коли доступ до таких ресурсів стане одним із важелів геополітичного впливу.

Хоча традиційні вуглеводні – нафта, природний газ, вугілля – як і раніше, відіграють вагому роль у нашому житті, їм дедалі складніше конкурувати з відновлюваними джерелами енергії та новими «зеленими» технологіями, які активно завойовують ринок. Провідні експерти сходяться на думці, що безпека й енергетичне майбутнє світу визначатиметься двома висхідними напрямами – альтернативний транспорт і «енергетичний перехід», спричинений кліматичною кризою. Через це, як прогнозують у Світовому банку, видобуток та виробництво рідкісноземельних матеріалів зросте на 500% до 2050 року.

Для будівництва вітряних, сонячних і геотермальних джерел енергії, а також її зберігання потрібно понад 3 млрд тонн мінералів. В Україні багато корисних копалин, які мають стратегічне значення. Однак, попри багаті родовища та вигідне природно-географічне становище, які дають країні всі шанси стати європейським лідером у галузі рідкісноземельних елементів, наразі жодне літієве родовище не розробляється.

Як розблокувати цей потенціал? Пошуку відповіді на це питання було присвячено дискусію, організовану Центром міжнародного приватного підприємництва (CIPE) за підтримки Американо-української ділової ради (USUBC). Mind обрав найцікавіші цитати з цього заходу, у якому взяли участь представники державних органів, галузеві фахівці, юристи та експерти.

Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

Денис Кудін,
перший заступник міністра економіки України:

– Уряд докладає зусиль, щоб забезпечити макроекономічну стабільність, необхідну бізнесу в цей непростий для країни час. Ми розглядаємо розробку українських природних ресурсів як один із пріоритетів у розвитку країни. Але ця сфера потребує вдосконалення.

Контактним відомством для бізнесу та інвесторів, які зацікавлені в проєктах, пов'язаних із видобуванням стратегічних металів та інших корисних копалин, крім нафти та газу, виступає Міністерство економіки.

Найближчим часом ми плануємо опублікувати чітку дорожню карту конкурсу за угодами про розподіл продукції (УРП) англійською мовою, з детальною інформацією про умови та терміни. Вона має бути зрозумілою для наших міжнародних партнерів і допомогти їм розібратися в українській регуляторній базі.


Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

Ярослав Рущишин,
секретар парламентського комітету з питань економічного розвитку:

– Ми зацікавлені в розвитку нової індустріальної політики в Україні, яка відповідає новим трендам в економіці та промисловості. 

На жаль, західні інвестори часто оцінюють Україну з погляду «презумпції винності», «презумпції недовіри». Але не варто забувати, що вони самі повинні доводити нашій державі серйозність своїх намірів, а не розраховувати на швидке «зібрати вершки» без жодних зобов'язань перед українським суспільством.

Коли обидві сторони – і держава, і бізнес – налаштовані деструктивно, то жодні реформи видобувної галузі та фіскальної політики не допоможуть запровадити ефективні інвестиційні практики.

Для відродження системної довіри іноземних інвесторів до України необхідно розв'язати проблему систематичного невиконання державою своїх зобов'язань. Особливо важливою є їхня участь у технологічних кластерах, які мають довгострокову перспективу динамічного розвитку. Зокрема, пов'язаних із виробництвом літієво-іонних батарей для електромобілів і систем накопичення енергії (energy storage) для електроенергії з відновлюваних джерел.

У сучасних умовах також зростає значущість забезпечення рідкісними металами вітчизняних оборонних підприємств – виробників ракетної техніки та інших озброєнь.

Звертаю увагу, що вже сьогодні можна проводити відкритий конкурс із пошуку, видобутку та переробки літієвих руд на ділянці «Добра» в Кіровоградській області без змін до чинного законодавства. Наш комітет відкритий до пропозицій бізнесу та експертів щодо подальшого вдосконалення положень Закону «Про угоди про розподіл продукції» саме в частині пошуку й видобутку літію та інших стратегічно важливих мінералів».


Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

Натан Калверт,
віцепрезидент інвестфонду Privateer Capital Management
(США, Техас):

– Україна має великі перспективи в розробці родовищ рідкісноземельних металів, необхідних для виробництва літій-іонних акумуляторів та електромобілів.

Багато говорять про ризики, пов'язані з бізнесом в Україні через політичне протистояння з Росією. Що тут сказати? Насправді нас не надто це хвилює. Інвестори працюють навіть в Африці, де набагато складніша ситуація зі стабільністю, безпекою, і це не є значною проблемою. Ми знаємо, як у УРП враховувати ті чи інші ризики.

Інвестиції в Україну ми розглядаємо з погляду довгострокових перспектив. Йдеться про видобуток не лише літію, а й про кобальт, нікель. Нас цікавлять, насамперед, правові ризики, пов'язані з режимом видачі ліцензій, які можуть забрати в інвесторів. Тому ми розглядаємо можливість інвестування у літієві проекти в Україні лише на умовах УРП.

Також великою проблемою є прозорість. Ми не завжди розуміємо, з ким спілкуємося в уряді, чи готові ці люди реально співпрацювати з нами. Перш ніж інвестувати в Україну, ми готові витратити багато часу та зусиль для оцінки і розуміння реальної ситуації та планів уряду.


Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

Армен Хачатурян,
старший партнер юридичної компанії Asters:

– Механізм укладання УРП – найефективніший метод залучення іноземних інвесторів у гірничодобувну галузь України. Він забезпечує гарантії від будь-яких негативних змін у національному законодавстві на весь строк дії УРП, дає можливість ефективно вирішувати суперечки в міжнародних комерційних арбітражах.

Досвід України в підготовці УРП для нафтогазової галузі може бути корисним під час підготовки угод з інвесторами для реалізації проєктів, пов'язаних із видобуванням рідкісних металів.

Закони та УРП надають певні гарантії для бізнесу. Якщо держава та уряд їх ігнорують, порушуючи свої обіцянки перед інвесторами, то не може бути й мови про ефективне співробітництво.

Немає претензій до уряду на початковому етапі, коли ведуться перемовини з інвесторами й укладаються угоди. Проблеми виникають, коли настає час виконувати умови вже досягнутих домовленостей.

Єдиний спосіб повернути довіру інвесторів до України – це послідовність застосування правил. Дії держави мають відповідати словам та умовам, прописаним в УРП та законах, щоб інвестори могли спиратися на них, якщо звертаються до суду для захисту своїх інтересів.


Елементи нової сили: як Україні наростити політичну вагу за допомогою літію

Ігор Бураковський,
доктор економічних наук, керівник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

– Україна – не єдина країна із запасами літію у світі. Наш уряд повинен робити все можливе, щоб скоротити строк від умовного ухвалення рішення до вкладення інвестицій.

Діяльність держави в цій сфері не повинна обмежуватися наданням ліцензій, а має передбачати ширший комплекс послуг для потенційного інвестора.

До такого комплексу послуг можна включити рішення Ради національної безпеки та оборони України щодо надання права на розробку родовищ літію, міді, нікелю та інших стратегічно важливих мінералів за результатами відкритих інвестиційних конкурсів на умовах державно-приватного партнерства.

Більше корисної інформації, новин та аналітики про світовий енергетичний ринок – на каналі Світлани Долінчук. Читайте тут про головні тренди в енергетиці та торгівлі енергоресурсами, нові технології в нафтогазовій галузі, енергопереході та декарбонізації.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло