Пальне для економіки: які пільгові кредити від держави доступні бізнесу

Пальне для економіки: які пільгові кредити від держави доступні бізнесу

І які кредитні програми пропонують банки

Этот материал также доступен на русском языке
Пальне для економіки: які пільгові кредити від держави доступні бізнесу
Фото: depositphotos.com

Ще на початку березня прем'єр-міністр Денис Шмигаль закликав бізнес на тих територіях, де немає бойових дій, повернутися до роботи та піднімати з колін економіку. «Ніхто поки що не може сказати, що війна закінчиться вже завтра. Тому розбудова економіки під нові реалії має стати ключовим фундаментом для перемоги», – заявив Шмигаль.

При цьому прем'єр визнав, що без кредитної підтримки економіці буде важко, і анонсував зміни до держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» (далі – «5-7-9»), які спростять для бізнесу отримання дешевих кредитів.

Що саме готові запропонувати підприємцям держава та банки у такий складний для країни період, розбирався Mind.

Посівна – буде! Першим документом, який затвердив уряд, стала постанова №274 від 12 березня 2022 року. Він розширив варіанти кредитної підтримки аграріїв, щоб вони змогли провести посівну кампанію.

На що можуть розраховувати сільгоспвиробники? Тепер мають право позичати на пільгових умовах у рамках програми «5-7-9» не лише малі, а й середні підприємства з річним доходом до 50 млн євро (раніше було 20 млн євро), а також великі підприємства з річним доходом понад 50 млн євро незалежно від кількості найманих співробітників.

Зросла й максимальна сума кредиту для всіх без винятку суб'єктів, які ведуть діяльність у сфері АПК – з 50 млн грн до 60 млн грн, у тому числі з урахуванням групи пов'язаних компаній.

Відсоткова ставка становить 0% річних. Тобто держава за рахунок бюджетних коштів повністю перекриває переплату за кредитом, що лягає на плечі позичальника. Така ставка діятиме до скасування воєнного стану. Або ж, якщо військовий стан знімуть раніше, ніж закінчиться кредитний договір, «нульова» ставка діятиме до повного погашення кредиту.

Позичальник може витратити кредитні кошти на придбання основних фондів (наприклад, сільськогосподарської техніки), на поповнення оборотних коштів, на покупку посівного матеріалу, добрив і паливно-мастильних матеріалів.

Кредит можна взяти строком до шести місяців. А заявку на участь у програмі аграрії можуть подавати до 31 травня 2022 року.

Обсяг кредитної гарантії для суб'єктів малого та середнього підприємництва може сягати 80% від загальної суми кредиту.

Важливий аспект. Якщо під час воєнного стану та через шість місяців після його скасування в позичальника зафіксовано перевищення максимальної суми річного виторгу, банк не має права застосовувати до нього санкції та припиняти фінансування.

І малим, і великим. Другу «кредитну» постанову Кабмін ухвалив через тиждень, 18 березня. Ця постанова №312, у якій уточнено умови кредитування для решти бізнесу (крім аграріїв).

До кредитів отримали доступ суб'єкти господарювання, чий річний оборот сягає 50 млн євро (раніше було 20 млн євро), і великі компанії з річним доходом понад 50 млн євро незалежно від кількості найманих співробітників. Граничний розмір кредиту, як і для аграріїв, збільшено з 50 млн до 60 млн грн для всіх позичальників.

Процентна ставка становить 0% річних на той час, поки діє військовий стан, і через місяць після його скасування. Далі ставка зростає до 5% річних і залишається на такому рівні до кінця дії кредитного договору.

Мета кредитування – інвестиційний кредит на придбання основних засобів і кредит на поповнення оборотних коштів, які необхідні для ведення підприємницької діяльності. У першому випадку строк кредитування становить 5 років, у другому – максимум три роки.

Заявки на отримання пільгового кредиту підприємці та компанії можуть подавати в період дії воєнного стану.

Розмір кредитної гарантії для МСБ за програмою «5-7-9» – 50% від суми кредиту.

А що у банках? Бізнесу, як і раніше, доступні звичайні банківські кредити. Хоча банкіри фінансують далеко не всі проєкти, але шанс отримати гроші таки є.

ПриватБанк, наприклад, дає кредити на купівлю основних засобів, зокрема сільгосптехніки. Сума позики – до 90% вартості майна (тобто потрібно внести аванс хоча б у розмірі 10%), строк кредитування – до 5 років, ставка – 14% річних. Погашати кредит можна як щомісячно рівними частинами, так і за індивідуальним графіком, що враховує сезонність бізнесу.

Ощадбанк видає кредити спільно з Фондом розвитку підприємництва та за участю Німецько-Українського фонду. Вони призначені для виробничих підприємств, для сфери послуг, для сільського господарства та торгівлі. Строк кредиту – 3 чи 5 років, максимальна сума – еквівалент 250 000 євро.

Досить активно фінансує бізнес Укргазбанк. Підприємці можуть взяти в цьому банку кредит на транспорт і спецтехніку – легкові та комерційні авто, автобуси, мікроавтобуси, вантажні автомобілі, самоскиди, бетономішалки, автокрани тощо. Строк кредитування становить 5 років, сума кредиту – 80% вартості транспортного засобу, купівля якого фінансується, ставка – 12,37% річних у гривні, 5,5% – у доларах та 4,8% – у євро. Для позичальників, що купують у кредит електромобілі, ставка на 0,3–0,5 в.п. нижче. Відсотки за такими кредитами Укргазбанк вимагає погашати щомісяця, а тіло кредиту можна гасити з відстроченням до трьох місяців.

Крім того, в Укргазбанку можна оформити відновлювану кредитну лінію на поповнення обігових коштів. Така лінія діє до трьох років, але кожним траншем можна користуватися трохи більше пів року. Зручно, що банк відкриває фінансування як у гривні, так у доларах та євро. Загальна сума лінії – до 8 млн грн, але не більш ніж 30% середньомісячної виручки за останні 12 місяців. Застава не потрібна.

Креді Агріколь Банк готовий кредитувати інвестиційні бізнес-проєкти. Це може бути купівля основних фондів (крім транспортних засобів), реконструкція наявних або будівництво нових об'єктів нерухомості. Сума інвесткредиту сягає 75–90% вартості майна або проєкту, який реалізує позичальник. Строк кредитування – до 5 років, процентна ставка, яка вже містить комісію за видачу кредиту, становить 15% річних у гривні, 6,5% – у доларах та 5,5% – у євро. Виплата процентів відбувається щомісяця, на погашення основної суми боргу можна отримати відстрочку до 6 місяців.

Для успішного оформлення кредиту необхідно, щоб позичальник вів стабільну та прибуткову діяльність не менше 12 місяців, а також відкрив у банку поточний рахунок та переказав на нього кошти пропорційно сумі кредитної заборгованості.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло