«Ні холодній війні!», або 8 головних меседжів «віртуального Давосу»

«Ні холодній війні!», або 8 головних меседжів «віртуального Давосу»

Які проблеми вважають найглобальнішими спікери цьогорічного WEF

Этот материал также доступен на русском
«Ні холодній війні!», або 8 головних меседжів «віртуального Давосу»
Фото: WEF/Pascal Bitz, kremlin.ru, Alan Santos/PR, European Union 2020 – Source: EP, facebook/@elysee.fr, DR

З понеділка до п'ятниці, 25–29 січня, в онлайн-режимі відбувався 51-й Всесвітній економічний форум (ВЕФ). На цьому віртуальному заході свої погляди на стан світу у 2021 році висловили канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Емманюель Макрон, засновник корпорації Microsoft Білл Гейтс та безліч інших представницьких делегатів.

Mind зібрав найрезонансніші заяви, що пролунали у відеопромовах делегатів ВЕФ.

1. «Економіка в самій серйозній кризі з часів Другої світової війни» (Сі Цзіньпін)

Китайський лідер Сі Цзіньпін одним із перших виступив на ВЕФ з промовою-застереженням.

Він попередив, що людство зіткнулося з найбільшою за 75 років економічною кризою, і в умовах пандемії країни повинні об'єднатися, а не починати «нову холодну війну».

«Створення у світовому співтоваристві закритих блоків і початок нової холодної війни, щоб відкидати, погрожувати та залякувати інших... призведе лише до розколу світу», – зазначив Сі Цзіньпін.

Китайський лідер також висловив упевненість, що попри збільшення числа заражень коронавірусом, людство в результаті вийде сильнішим із кризи, пов'язаною з пандемією. «Ми залишаємося переконаними в тому, що зима не може зупинити настання весни», – зазначив Сі Цзіньпін у своїй промові.

2. «Настала ера мультилатералізму» (Ангела Меркель)

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель у своєму 40-хвилинному спеціальному відеозверненні на ВЕФ теж закликала до запобігання економічному ізоляціонізму.

За її словами, спроби деяких націй відгородитися від світу не допомогли їм захиститися від вірусу й показали вразливість країн від переривання глобальних ланцюгів постачань. На її думку, прийшов час зробити ці ланцюги більш стабільними й надійними. Також пандемія, яку канцлер Німеччини назвала «катастрофою століття», продемонструвала важливість інформаційного обміну між країнами.

«Настав час мультилатералізму. Що означає мультилатералізм? Це не тільки те, що країни повинні якось працювати спільно, разом долати труднощі. Це означає також демонстрацію прозорості у відносинах. Нам варто чесно сказати, що на початку пандемії ми, ймовірно, не були так відкриті, як мало бути. У приклад можна навести те, як Китай публікував інформацію про походження цього вірусу», – заявила Меркель.

3. «Соцмережі загрожують демократії» (Урсула фон дер Ляєн)

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у промові на віртуальному ВЕФ розповіла про свої побоювання з приводу майбутнього демократії.

«Колись ніхто навіть не міг собі уявити, що може статися така подія, як штурм Капітолію в США, але ми побачили це на власні очі. Ми переконалися, що демократія непоправно постраждала», – зазначила Урсула фон дер Ляєн.

За її словами, пандемія посилила процес діджиталізаціі, і в цього тренда є «темний бік», який потрібно контролювати. Штурм Капітолія, за твердженням Урсули фон дер Ляєн, став тривожним сигналом про те, що пора посилити регулювання інтернет-компаній, які відповідають за контент соцмереж.

«Нас хвилюють бізнес-моделі технологічних компаній і їхній вплив на демократичні цінності. Ми повинні берегти демократію, захищати власні цінності від дезінформації, закликів до насильства та фейкових новин», – наголосила Урсула фон дер Ляєн, висловивши надію, що ініціативу Європи щодо посилення контролю над техногігантами підтримують в усьому світі.

4. «Цей капіталізм не може працювати» (Емманюель Макрон)

Президент Франції Емманюель Макрон виступив на ВЕФ із м'якою критикою «темного боку» сучасного капіталізму. Коронавірусна криза, за його словами, показала, що людство є вразливим до пандемій та кліматичних подій. І «економіка завтрашнього дня» має надати всім верствам суспільства захист від подібних потрясінь.

«Капіталізм і ринкова економіка досягли реальних успіхів протягом останнього десятиліття. Я вважаю, що не варто уявляти ситуацію тільки в поганому світлі. Відкриття економік, світова торгівля й капіталізм вивели сотні мільйонів людей із бідності... Але в цього всього є темний бік. Одночасно у світі поглибилася соціальна нерівність. Також ми маємо кризу демократії та зміну клімату. Капіталістична модель із нинішньою відкритою економікою вже не працює в цих умовах. Ми вийдемо з цієї пандемії тільки з економікою, яка бореться з нерівністю», – заявив Макрон.

5. «Було понад 30 років суцільного бла-бла-бла» (Грета Тунберг)

Знаменита шведська екоактивістка Грета Тунберг у 6-хвилинному відеозверненні до учасників ВЕФ розкритикувала їх за порожні обіцянки та ігнорування кліматичної кризи.

«Країни, бізнеси та інвестори зараз презентують свої так звані амбітні кліматичні мету й зобов'язання... Але замість негайних дій, які ви б зробили у будь-якій надзвичайній ситуації, вони встановили віддалену, недостатню, гіпотетичну мету на шляху в майбутнє. Мету, засновану на шпаринках і неповних цифрах. Така мета, як нульовий рівень викидів до 2050 року. Мета, що дорівнює капітуляції. Це наче прокинутися посеред ночі, побачити свій будинок у вогні, а потім вирішити почекати 10, 20 або 30 років, перш ніж зателефонувати в пожежну частину... Ми розуміємо, що світ складний, і такі зміни не відбуваються за одну ніч, але у вас було понад 30 років суцільного бла-бла-бла», – сказала Грета Тунберг.

6. «Вакцинний націоналізм – загроза відновленню всіх країн» (Сиріл Рамафоса)

Президент ПАР Сиріл Рамафоса у відеопромові на ВЕФ звинуватив багаті держави в «вакцинному націоналізмі», який здатний затягнути або навіть погіршити у всьому світі пандемію та пов'язані з нею економічні проблеми.

За його словами, країни Африки не мають можливості замовити необхідну кількість вакцин для 1,3-мільярдного населення, тоді як інші придбали вчетверо більше, ніж їм потрібно. Наприклад, Велика Британія замовила 367 млн доз семи різних вакцин для свого 67-мільйонного населення, а Євросоюз забронював 2,3 млрд доз для 450 млн людей. Однак, якщо дозволити вірусу бушувати в якомусь місці, він може мутувати й знову поширитися всюди.

«Світ залишиться небезпечним, коли одні країни вакцинують своїх людей, а інші ні», – попередив Сиріл Рамафоса, закликавши багаті нації, які закупили надмірну кількість вакцин, поділитися ними з рештою світу.

7. У світі може початися «боротьба всіх проти всіх» (Владімір Путін)

З довгої 44-хвилинної промови на ВЕФ російського президента Владіміра Путіна західні ЗМІ вихопили тезу, яка їм сподобалася, про те, що «спіральне» наростання міжнародних протиріч може призвести до глобального конфлікту «всіх проти всіх».

За словами Путіна, загальносвітова система безпеки деградує в схожий спосіб – як і в 30-ті роки напередодні Другої світової війни.

«Звісно, зараз такий глобальний, гарячий конфлікт неможливий. Дуже сподіваюся. Він означав би кінець цивілізації. Але, повторю, ситуація може розвиватися непередбачувано і некеровано. Якщо, звичайно, нічого не робити, щоб цього не сталося. Є ймовірність зіткнутися зі справжнім зривом у світовому розвитку, небезпечним боротьбою всіх проти всіх», – попередив Путін.

8. «Це перегони між вакцинацією та мутацією» (Беньямін Нетаньягу)

Прем'єр-міністр Ізраїлю у своєму виступі на ВЕФ попередив про те, що поява нових штамів коронавірусу, від яких не захистять нинішні вакцини, – це питання часу. Але є надія, що розробники вакцин встигатимуть їх удосконалювати. За припущенням ізраїльського прем'єра, населенню доведеться повторювати процедуру вакцинації від COVID щороку.

«Ми вступили в перегони озброєнь – тільки це не перегони озброєнь, а перегони між вакцинацією та мутацією», – зазначив Нетаньягу.

Ізраїль закрив сухопутні кордони, заборонив комерційні польоти, і вже вакцинував 2,8 млн людей зі свого 8-мільйонного населення. Нетаньягу висловив надію, що «Ізраїль послужить світовою лабораторією з вироблення колективного імунітету» і найближчим часом протестує, наскільки ефективна масова вакцинація людей у відкритих економіках.

Читайте також «Капіталізм мертвий!», або 10 головних меседжів Давосу» про найгостріші тези, які прозвучали торік на економічному форумі, що відбувся у швейцарському Давосі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті