Ліцензії, експорт та гранти: які нові послуги доступні бізнесу в «ДіЯ»

Ліцензії, експорт та гранти: які нові послуги доступні бізнесу в «ДіЯ»

І хто насамперед може ними скористатися

Этот материал также доступен на русском языке
Ліцензії, експорт та гранти: які нові послуги доступні бізнесу в «ДіЯ»
Фото: depositphotos.com

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров регулярно повідомляє, що сервіс державних послуг «ДіЯ» поповнюється новими послугами. І не лише для громадян, а й для бізнесу.

Зокрема, протягом попереднього місяця в «ДіЯ» з'явилося кілька опцій для підприємців та компаній, що спрямовані як на фінансову підтримку бізнесу, так і на скорочення кількості різних бюрократичних процедур під час оформлення дозвільних документів. Що з нового стало доступним для підприємця, вивчив Mind.

Три хвилини – і готово

Наприкінці травня у «ДіЯ» з'явилася можливість подати заявку (декларацію) на ведення господарської діяльності під час воєнного стану. Ця послуга називається «єДекларація».

Як пояснив Федоров, на час воєнного стану вона замінить одразу 374 види різних дозвільних документів: ліцензій, сертифікатів, свідоцтв, посвідчень.

«Якщо ви власник маленького кафе, то раніше вам потрібно було сходити до шести різних держорганів і зібрати близько 25 паперових документів: дозвіл на зовнішню рекламу, ліцензію на право роздрібної торгівлі тощо. Цей бюрократичний «квест» тривав до 75 днів. У «ДіЯ» це один електронний документ, що оформляється за три хвилини. Можна одразу розпочати роботу, а не чекати на рішення 10 днів», – каже Федоров.

«єДекларацію» можуть подати підприємці та компанії, які вже ведуть діяльність, і у яких закінчився термін раніше виданих дозвільних документів, або ті, хто через бойові дії був змушений змінити місце ведення бізнесу.

Для оформлення «єДекларації» на порталі держпослуг «ДіЯ» потрібно вибрати пункт із відповідною назвою, заповнити заявку та вказати, який дозвільний документ потрібний. По суті цього достатньо для того, щоб відразу ж використовувати ліцензію або дозвіл. Простіше кажучи, «єДекларація» дає змогу вести діяльність за заявним принципом без отримання «папірця» на руки.

Але є нюанси. Не пізніше трьох місяців після припинення чи скасування військового стану заявник повинен звернутися до органів ліцензування або дозвільних органів та отримати відповідні дозвільні документи у звичайному порядку.

Шукаємо контрагентів

Послуга, яку активно просуває через «ДіЯ» Офіс розвитку підприємництва та експорту – пошук бізнес-партнерів. Причому йдеться про іноземні компанії, які готові до співпраці з українськими підприємцями. За даними офісу, список потенційних партнерів постійно оновлюється та поповнюється новими заявками.

Щоб з'ясувати, з ким можна налагодити співпрацю за кордоном, потрібно перейти в експортний напрямок порталу «ДіЯ», вибрати розділ «Сервіси та послуги», а в ньому пункт «Пошук партнерів». Відсортувати список можливих контрагентів можна за трьома фільтрами: країна реєстрації компанії, сфера її діяльності та дата подання заявки.

Якими проектами зазвичай зараз цікавляться іноземні інвестори? Наприклад, данська компанія Coop шукає в Україні виробників продуктів харчування, які готові надсилати свою продукцію на експорт. Угорський імпортер East-West Mentor Kft розмістив заявку для українських постачальників деревної тріски, яка використовуватиметься як паливо. Польській компанії PAIH Grupa PFR потрібен партнер з України, який займається виробництвом металевих кульок для промислових млинів, що переробляють руди, вугілля тощо.

Що важливо, «ДіЯ» дає можливість не лише підбирати контрагентів, а й відразу ж розміщувати пропозицію у відповідь на їхні заявки. Щоправда, самих заявок небагато: з початку червня на порталі їх розміщено лише близько десяти.

Гранти на експорт

Один із найважливіших форматів підтримки вітчизняного бізнесу зараз – це фінансування. Є чимало організацій, які надають гранти. Адже це, по суті, безповоротна фінансова допомога. Зокрема, грантову підтримку мікро та малому бізнесу надає Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

Відповідно до умов програми, які розміщені на «ДіЯ.Бізнес», до 22 червня подати заявку на отримання можуть підприємці та компанії, які працевлаштовують тимчасово переміщених осіб, інвалідів, членів багатодітних сімей, а також бізнес, який потребує релокації. Розмір грантів становить від 1000 до 5000 євро (у гривневому еквіваленті). У деяких випадках від підприємців потрібне співфінансування в розмірі 15% від суми гранту.

Пріоритетне право на отримання допомоги має бізнес, розташований у невеликих населених пунктах (з кількістю жителів до 30 000 осіб) Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

Ще одна грантова програма призначена для українських експортерів, які потребують додаткового фінансування для реалізації зовнішньоекономічних контрактів. Цю програму ініціював Український фонд стартапів спільно з Мінцифри. Сума гранту складає 1000 євро на одного працевлаштованого в компанії співробітника, але не більше ніж 35 000 євро в цілому. Заявку на отримання коштів можна оформити безпосередньо через «ДіЯ». Головне встигнути це зробити до 22 червня.

Недешеві кредити та дорогий лізинг

Також у «ДіЯ» є своєрідний «маркетплейс» фінансування. По суті це каталог продуктів, які надають банки та інші фінансові (і грантові) організації. Зрозуміло, що за оформленням кредиту чи лізингу потрібно буде звертатися до конкретної структури, яка виділяє кошти. Але у підприємців та власників компанії вже одразу буде розуміння, на яких умовах можна отримати фінансування.

Якщо говорити про кредити, то залежно від програми їх термін становить 1–5 років, максимальна сума може сягати 3–4 млн грн (іноді й більше), а ставка коливається в межах 13–15% у гривні та 5,5–6 5% в іноземній валюті. Не забуваймо, що у доларах або євро кредит можна отримати лише за наявності валютної виручки. Причому тенденція така, що чим «довший» кредит – то ставка вища.

Що стосується лізингу, то цей вид фінансування призначений насамперед для бізнесу, який набуває рухомого майна: автомобілів, обладнання, спецтехніки. Зазвичай потрібно внести до 20% вартості об'єкта лізингу як аванс. Цей об'єкт лізингу і є заставою. Термін фінансування досягає п'яти років, а річне подорожчання перебуває в діапазоні 10–12%, що відповідає реальній відсотковій ставці на рівні 20–22%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло