Саудівський фронт: що ховається за лаштунками переговорів Вашингтона та Ер-Ріяда
І як вони можуть вплинути на завершення війни в Україні

У п'ятницю, 15 липня, у місті Джедда – економічному центрі Саудівської Аравії на узбережжі Червоного моря – президент США Джо Байден і спадкоємець престолу Мохаммед бін Салман (МБС, фактичний правитель королівства) відкрили процес перезавантаження відносин між країнами – двома найбільшими виробниками нафти у світі. Вони вперше зустрілися після того, як американський лідер під час виборчої кампанії 2020 року пообіцяв перетворити Саудівську Аравію на «вигнанця» і звинуватив МБС у причетності до вбивства журналіста Джамала Хашоггі.
Mind розібрався, що насправді відбувається у відносинах Ер-Ріяду й Вашингтона, які тенденції визначають подальшу траєкторію їхнього розвитку та як вони можуть позначитися на врегулюванні ситуації в Україні.
Перші кроки назустріч
«Легендарний саудівський дипломат Бандар бін Султан, експосол у Вашингтоні, називав періоди виборів у США «сезоном дурниць», і немає потреби на цьому зупинятися. Зрештою, хто при здоровому глузді захоче розірвати стратегічні відносини з країною такого масштабу та значення, як Саудівська Аравія – колискою ісламу та провідною нафтовидобувною державою у світі? Тепер відносини між Вашингтоном та Ер-Ріядом повертаються до норми», – написав у своїй колонці Фейсал Аббас, шеф-редактор агентства Arab News.
Його слова підтверджують відому аксіому, що учасники політичного процесу у своїх публічних заявах на міжнародній арені орієнтуються насамперед на ситуацію всередині своїх країн, щоб зберегти та зміцнити власні позиції у владі.
Це ж пояснює, чому офіційні особи і в Ер-Ріяді, і у Вашингтоні спочатку не розраховували, що перша за 17 місяців зустріч приведе до серйозних зрушень щодо ключових питань. Йдеться, серед іншого, про збільшення видобутку нафти, врегулювання відносин Саудівської Аравії з Ізраїлем, регіональне співробітництво в галузі протиповітряної оборони. «Це вимагатиме більше часу», – говорили співрозмовники Bloomberg з обох сторін напередодні близькосхідного турне Байдена.
Але основне – процес руху до нових домовленостей уже запущено. «США не підуть із Близького Сходу й не залишать вакуум, щоб його заповнили Китай, росія чи хтось іще», – головні слова Байдена, які він сказав, виступаючи на зустрічі лідерів країн Ради співробітництва арабських держав Перської затоки в суботу.
Ер-Ріяд уже зробив перший примирливий крок – повністю відкрив у п'ятницю свій повітряний простір для комерційних авіаперельотів із Ізраїлю. Країни не підтримують офіційні дипломатичні відносини через розбіжності з палестинського питання, але багато років активно провадять «таємну дипломатію», яка неодноразово потрапляла в поле зору західних журналістів. Зрештою, саудити та ізраїльтяни мають спільну мету – обмежити амбіції Ірану в розробці атомної бомби, що несуть загрозу всьому близькосхідному регіону та світовій стабільності.
Нова стратегія
Стабільність світового енергоринку залежить від обсягів нафти, які постачають країни-видобувачі. Тому ця проблема завжди в центрі уваги Ер-Ріяду та Вашингтона. Її особливе значення підтверджує і спеціальний розділ у комюніке про стратегічне партнерство (The Jeddah Communique), опублікованому на сайті Білого дому.
У документі наголошується на «важливості економічної та інвестиційної співпраці» США й Саудівської Аравії з метою «підтримки балансу на світовому нафторинку для сталого економічного зростання» – «особливо в контексті нинішньої кризи в Україні та її наслідків».
«Обидві сторони вирішили регулярно консультуватися з глобальних енергетичних питань у короткостроковій і довгостроковій перспективі, працювати разом як стратегічні партнери в ініціативах щодо зміни клімату й енергетики, визнаючи провідну роль Саудівської Аравії в майбутньому енергетики», – йдеться в комюніке.
У питаннях, пов'язаних з Україною, Вашингтон та Ер-Ріяд, імовірно, також розуміють один одного. У комюніке вони «підтвердили свою прихильність наданню критично важливої допомоги українському народу, а також забезпечення безперешкодного експорту зерна для пом'якшення глобальної продовольчої кризи». Крім того, сторони наголосили на «важливості поваги міжнародного права, територіальної цілісності та національного суверенітету».
Нафта – у центрі уваги
«Я роблю все можливе, щоб збільшити постачання нафти. Саудівці поділяють цю невідкладну необхідність і, ґрунтуючись на наших сьогоднішніх обговореннях, я очікую, що найближчими тижнями ми побачимо подальші кроки», – сказав Байден після переговорів із Мухаммедом бін Салманом 15 липня.
Саудівська публічна інтерпретація цієї зустрічі виявилася обережнішою. Адель Аль-Джубейр, один із високопоставлених саудівських дипломатів, заявив, що Ер-Ріяд добуватиме більше нафти, якщо побачить «дефіцит пропозиції на ринку» (це традиційно визначає політику Саудівської Аравії. – Mind). Також він зазначив, що Ер-Ріяд ухвалюватиме рішення за погодженням із країнами ОПЕК і учасниками угоди ОПЕК+, що приєдналися до них, серед яких є і росія.
Мухаммед бін Салман підтвердив готовність КСА збільшити виробничу потужність з 12 до 13 млн барелів нафти на добу до 2027 року. Але це не означає, що саудити так само нарощуватимуть щоденний видобуток.
Нюанси в деталях: виробнича потужність визначає здатність усіх родовищ і свердловин, які має добувна сторона, працювати при максимальній експлуатації, а не кількість нафти, яка поставляється щодня на ринок.
Про квоти щомісячного видобутку учасники ОПЕК зі своїми союзниками домовляються на засіданнях. Найближче з них очікується на початку серпня. Попередньо Ер-Ріяд погодився наростити нафтовидобуток за своєю квотою відповідно з домовленостями ОПЕК+ на 50% порівняно з тим, що було плановано на липень і серпень
Інтерес Саудівської Аравії – у міжнародній експансії. Намагаючись дотримуватись нейтралітету, королівство не втрачає можливості збільшити присутність на європейському нафторинку, який під тиском західних санкцій залишає росія. Ер-Ріяд хоче інвестувати в НПЗ та забезпечувати Європу своєю нафтою.
Польща, від якої Україна отримує дедалі більше палива, уже зробила ставку на розширення співпраці із саудівськими компаніями Saudi Aramco та SABIC. Saudi Aramco домовилася з PKN Orlen про купівлю 30% акцій Гданського НПЗ і постачатиме нафту польським партнерам замість «роснєфті».
За лаштунками публічної дипломатії
Навіть обмежене збільшення постачання саудівської нафти на світовий ринок здатне завдати серйозного удару по російській економіці, яку продовжують підтримувати доходи від експорту вуглеводнів.
Хоча публічна обережність у заявах саудівських чиновників не обіцяє такий сценарій у найближчому майбутньому, абсолютно виключати його також не варто. Здібності королівської дипломатії не знають перешкод.
Багаторічний найближчий радник нафтових міністрів Саудівської Аравії Ібрагім Аль-Муханна у своїх мемуарах, опублікованих навесні цього року, вперше розкрив специфіку енергетичної політики своєї країни – найважливішого постачальника чорного золота у світі. Він згадує безліч епізодів, коли саудити демонстрували на публіці візантійське спілкування, що збиває з пантелику, а реальні рішення ухвалювали за зачиненими дверима, щоб потайки від інших нафтовидобувних країн-конкурентів впливати на глобальні політичні процеси.
Аль-Муханна, будучи майстром саудівських афер, розповідає, наприклад, як 2012 року Ер-Ріяд підтримав секретне прохання президента США Барака Обами про збільшення видобутку, щоб підтримати його на виборах.
Зараз, напередодні осінніх проміжних виборів, Джо Байден потребує не меншої допомоги саудитів, щоб обмежити вплив своїх опонентів як у США, так і в міжнародній політиці. Ер-Ріяд може піти йому на зустріч, якщо побачить для себе в цьому зиск. Такий поворот здатен змінити хід війни, яку влаштувала москва проти України, та наблизити її до завершення з урахуванням українських інтересів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].