Новий фронт кремля: як Буркіна-Фасо стала метою ПВК «Вагнер»

Новий фронт кремля: як Буркіна-Фасо стала метою ПВК «Вагнер»

Російські найманці готують інтервенцію до другої країни франкомовної Африки, вважає розвідка США

Этот материал также доступен на русском языке
Новий фронт кремля: як Буркіна-Фасо стала метою ПВК «Вагнер»
Фото: DR

Закріпившись у Малі й витіснивши звідти 2400 французьких військових, російська ПВК «Вагнер» націлилася на втручання у внутрішні справи її південного сусіда – 21-мільйонної Буркіна-Фасо. В Уагадугу, столиці цієї держави, проходять мітинги з російськими прапорами, а в буркінійських соцмережах поширюються вихваляння путіна та заклики до партнерства з рф.

«Два офіційні представники розвідки США повідомили, що Буркіна-Фасо може стати наступною метою тісно пов'язаних із кремлем російських найманців ПВК «Вагнер». В останні роки це угруповання розширило свою присутність в Африці, зміцнюючи у владі непопулярних політичних лідерів та отримуючи прибуткові концесії на видобуток природних ресурсів. Золотовидобувні шахти, нещодавній держпереворот, відсутність безпеки й те, що в сусідньому Малі бойовики «Вагнера» вже влаштувалися, можуть зробити Буркіна-Фасо їхнім головним пріоритетом», – пише Foreign Policy.

Mind пропонує дізнатися, чому в західно-африканській країні очікують на появу російських найманців.

Джихадисти, хунта й 1,9 млн переселенців

Головна проблема Уагадугу – це повстання джихадистів, яке 2012 року почалося в Малі та 2015-го перекинулося на територію Буркіна-Фасо. Спочатку пов'язані з «Аль-Каїдою» та «Ісламською державою» ісламістські угруповання точково атакували католицькі церкви. Але з 2019 року зачищають широкі території для створення халіфату. Щоб вигнати неугодне громадянське населення, ісламісти блокують дороги, руйнують інфраструктуру, залякують і влаштовують масові страти мирних жителів.

У Буркіна-Фасо, за даними Internal Displacement Monitoring Centre, вибухнула одна з найбільших криз внутрішнього переселення, викликаного насильством. За 2021 рік 682 000 буркінійців, переважно жінок і дітей, втекли зі своїх будинків у безпечніші місця. Гірше було тільки в Ефіопії, ДР Конго та Афганістані, де 723 000 мешканців стали внутрішніми переселенцями через стрімке захоплення територій країни «Талібаном».

Протести, пов'язані з нездатністю влади зупинити хвилю джихадистського насильства, призвели до держперевороту. 24 січня 2022 року бунтівні військові повалили обраного президента Рока Каборе, розпустили парламент та уряд і закрили кордони Буркіна-Фасо.

Новий глава держави підполковник Поль-Анрі Сандаого Даміба оголосив відновлення безпеки головним пріоритетом свого режиму, але не впорався із цим завданням. Після кількох тижнів відносного затишшя рейди джихадистів поновилися з новою силою. Так, 25 травня 2022 року вони стратили понад 50 людей у ​​поселенні Madjoari на сході країни, а 12 червня 79 – стали жертвами нападу на північне буркіністське поселення Seytenga, у якому групи бойовиків ходили від будинку до будинку, підпалюючи будівлі та розстрілюючи чоловіків.

До літа 2022 року кількість внутрішніх переселенців у Буркіна-Фасо зросла до 1,9 млн осіб. Це в 40 разів більше, ніж було у 2018-му (48 000 осіб). Більшість із них не можуть безпечно повернутися до своїх будинків, оскільки близько 40% території країни уряд не контролює.

Новий фронт кремля: як Буркіна-Фасо стала метою ПВК «Вагнер»
Проросійський демонстрант в Уагадугу – столиці Буркіна-Фасо
Фото: DR

Антифранцузька та проросійська пропаганда в Буркіна-Фасо

Повстання джихадистів у колишніх французьких колоніях Малі, Буркіна-Фасо та Нігері з 2015 року посилювалося попри проведення в цьому регіоні операції «Бархан» за участю близько 5000 французьких військових. Це породило безліч конспірологічних теорій, зокрема про те, що Париж підтримує ісламістських бойовиків.

«Прем'єр-міністр Малі Шогель Кокалла Маїга 2021 року звинуватив Францію в тому, що вона готує «терористичну групу» у північній частині країни. Він сказав це в інтерв'ю РІА «Новості». Той факт, що така риторика походить від політиків високого рівня аж до прем'єр-міністра, додає їй правдоподібності. У соцмережах, як і в розмовах вуличних демонстрантів, циркулюють чутки про те, що французькі військові конвої насправді везуть зброю джихадистам», – пише французьке інформагентство France24.

Демонізувати Францію в країнах франкомовної Африки допомогли видання Sputnik France та RT France, що спонсоруються Москвою, з яких черпає контент безліч малійських і буркінійських новинних сайтів. Дослідницький центр НАТО вивчив публікації за 2015–2020 роки на цих двох прокремлівських ресурсах і зазначив, що вони різко збільшили випуск статей про французьку операцію «Бархан» у 2019-му та 2020 роках. Примітно, що аналогічні миротворчі місії до ЦАР проросійські видання просто критикували за неефективність. Однак операцію «Бархан» Sputnik France та RT France описували і в негативному, і в хвалебному тоні, вплітаючи в ці описи теорії змови, твердження про ненависть у африканців до французьких солдатів, а також звинувачення Парижа в «неоколоніалізмі» й експлуатації африканських родовищ.

У підконтрольних франкомовних ЗМІ росія позиціонує себе як «альтернативу» Франції та Заходу. Її головні наративи в тому, що вона ніколи не була колонізатором в Африці й готова надавати країнам військову допомогу на менших умовах, не нав'язуючи їм прав людини та демократичних реформ.

Після того як найманці ПВК «Вагнер» наприкінці 2021 року в'їхали до Малі – найбільшої країни франкомовної Африки – вони привезли із собою не лише зброю, а й політтехнологів, які розпочали бурхливу діяльність у Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp. Адміністровані вагнерівцями сторінки оформлені як благодійні фонди, неприбуткові організації та земляцтва, але контент, що вони розміщують, спрямований на дискредитацію Франції та поліпшення іміджу росії.

Наприклад, як пише Medium, вагнерівці, що базуються в Малі, створили у Facebook сторінку Reveil des Peuples du Sahel («Звільнення народу Сахеля»), на якій закликали виходити на антифранцузькі мітинги мешканців Нігеру та Буркіна-Фасо. Стати на бік Москви їх переконували розповідями про успіхи російської інтервенції в Малі та про позитивні результати співпраці малійської хунти з Кремлем.

Новий фронт кремля: як Буркіна-Фасо стала метою ПВК «Вагнер»
Скріншот сторінки Reveil des Peuples du Sahel
Фото: DR

«Пропутинські» та «антизеленські» настрої в Буркіна-Фасо

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну прокремлівські ресурси налаштовують громадську думку у франкомовній Африці проти України. Популярні групи в соцмережах, як-от L'Afrique Mon Beau Pays з 55 000 фоловерів, сфокусувалися на поширенні дезінформації про біолабораторії в Україні, «військові злочини» ЗСУ і західний імперіалізм.

Сидячи на «цифровій дієті» з таких ресурсів, буркінійці стають фанатами путіна й учасниками мітингів із російськими прапорами. Що твориться в них у головах, описала американська газета Washington Post, розпитавши в Буркіна-Фасо 30-річного проросійського демонстранта Ізмаеля Савадого та членів його родини.

У прокремлівські групи цей чоловік вперше зайшов 2021 року після перегляду у Facebook відео про російських спецназівців. Інтерес до військової теми переріс у пристрасний запал, оскільки екстремісти захопили рідне село Ізмаеля Савадого та спалили школу, в якій працював викладачем його брат.

«Його стрічка новин наповнена меседжами, які звинувачують Францію і Захід у розпалюванні кровопролиття. Водночас путін у його стрічці представлений як месія, покликаний допомогти. «Дякую тобі, Путін! Ти – Ісус нашого часу», – сказано в одному з постів у його стрічці», – пише Washington Post.

Ізмаель Савадого щиро вірить, що НАТО є агресором, а Москва виконує гуманітарну місію в Україні. Кадри розбомблених українських міст, які транслюють телеканал France 24, викликають у нього обурення діями українського президента: «Зеленський спровокував усе це». На переконання Ізмаеля Савадого, росія є достатньо сильною, щоб придушити повстання джихадистів у Буркіна-Фасо, і буркінійцям потрібно мітингувати в Уагадуги, щоб переконати свій уряд співпрацювати з путіним.

Новий фронт кремля: як Буркіна-Фасо стала метою ПВК «Вагнер»
Проросійська демонстрація в Уагадугу
Фото: DR

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло