Як «русский мир» створює брехню та керує нею

Як «русский мир» створює брехню та керує нею

Про створення і легалізацію кремлем найжахливіших і безглуздих інфоприводів і подальша його реакція на них у рамках заданої адекватності й очікування населення

Як «русский мир» створює брехню та керує нею
Фото: smoloskyp.com.ua

Бекґраунд. Книжку «Як працює путінська пропаганда» український політолог Микола Давидюк написав 2016 року після відвідування москви, куди його роком раніше запросили до участі в передачі «Право голоса» на одному з телеканалів. Саме там і тоді він довів усім, хто дивився прямий етер чи запис токшоу, що сепаратисти ОРДЛО порушували Мінські домовленості.

Без роздумів про те, навіщо їздити до країни-агресорки, кому й що там можна довести й чи дослухають вони, про це, однозначним є те, що варто було казати світу про тодішні надважливі події. А вже у який спосіб доносити світові – кожен обирає відповідно до рівня фаховості, сміливості й власних можливостей. Це як переговори з ворогом. З одного боку, пересічний громадянин може обуритися фактом розмови з агресором, а з іншого, всі розуміють, що це необхідно.

Як зазначив у передмові автор, він писав книжку не лише для українців, а й для білорусів, казахів, азербайджанців, вірмен, туркменів – усіх народів, які разом з нами були в колишньому СРСР і з якими нам разом відтепер торувати шлях до європейських цінностей і вільного світу, і творити незалежні успішні держави. І для тих росіян, які ніколи не скажуть «Крим наш», що в Україні «громадянська війна», а щиро засуджують злочини режиму путіна й прагнуть миру й свободи від диктатури.

У вступі Микола Давидюк пояснив, що саме те інтерв’ю 2015 року спонукало його до написання цієї книжки. Попри ретельне підготування до етеру, розуміння можливих маніпулятивних питань, наявність чіткої аргументації, доказів і впевненості в тому, що правда на його боці, після п’ятигодинного шоу він зрозумів певні речі про які й написав книжку. І запропонував читачам про них дізнатися і самостійно все аналізувати.

Видавництво: «Смолоскип» 

Електронну книгу «Як працює путінська пропаганда» можна завантажити за 1 грн – тут

Сюжет: Книжку можна читати майже всім – від старших школярів, що вчать новітню історію на досвіді своєї держави й власних переживань, до літніх людей, які й гадки не мають, що таке пропаганда, а що таке путінська пропаганда й поготів. Це наче невеликий і лаконічний підручник, з якого можна дізнатися основні терміни сучасних гібридних воєн, геополітичних поворотів і світових зсувів, а також структурувати для себе й зрозуміти феномен путінської пропаганди, спрямованої як на внутрішню авдиторію росії, так і на зовнішню – світову.

Матеріал об’єднаний у три великі логічні розділи:

1. Ідеологія.

Бо це основа всього. Що таке «руський мир», звідки виникло таке поняття, до чого тут «проблемні території у складі пострадянських держав», що з ними робити й кого призначити агентами впливу в різних країнах.

Автор подає в цьому розділі яскраві приклади проросійського лобізму не лише всередині росії, а й у Німеччині, Чехії, країнах Балтії. І аналізує цільову авдиторію «руського мира».

2. Пропаганда.

Основний розділ книжки присвячений, власне, цій формі комунікації задля поширення і впровадження в маси й утілення в суспільну свідомість певних ідей. Звісно, деструктивних у цьому випадку.

Тут усе, що варто знати про «кухню» пропаганди: створення наративів і медіаманіпуляцій, технічна підтримка, роль соціальних мереж, мобільних операторів, ботів, телебачення. А ще збитки, ризики та як з ними бути.

Цікавим є аналіз реальних ситуацій роботи таких каналів, як-от lifenews, russia today. Бо вони є суто каналами війни й рупорами путіна у світі. І знову ж, автор подає варіанти маніпуляції в дії на прикладі Німеччини, України й росії.

3. Протистояння.

Мабуть, найважчий розділ. Бо навіть досконале розуміння теорії не гарантує успішного практичного опору потужній пропаганді, яку виливає путін у світ. Коли ти, наче сам у величезному океані, а люди з рятувальних суден ще думають, чи все так однозначно з тим, що ти тонеш.

Проте потрібно знати, читати, зіставляти факти, думати й ще раз думати. І діяти. А як саме – автор подає практичні дієві поради й демонструє український досвід.

Вам сподобається, якщо: ви – людина вільного світу, яка прагне зрозуміти й остаточно зупинити путінізм і рашизм.

Вам не сподобається, якщо: вам комфортно жити у світі, де все відбувається в рамках відомих, простих і зрозумілих сценаріїв, де не треба ухвалювати важливих для власного й життя країни рішень. І ви навіть не усвідомлюватиме, що вами маніпулюють і використовують. Але вам і не треба, бо зручніше не розуміти.

Головна причина прочитати: якщо ми не опиратимемося путінській пропаганді й не будуватимемо потужну державу в сім’ї вільних країн, то нашу долю вирішить за нас хтось інший.

Ще кілька книжок для розуміння путінізму й пропаганди зокрема:

Борис Райтшустер «Путінократія. Людина влади та її система»

Відомий німецький журналіст Борис Райтшустер показує читачеві всі грані особистості президента росії путіна – людини розумної, харизматичної, владної і жорстокої.

Як він прийшов до влади та яким чином до цього причетна система кгб?

Чому росіяни обрали такого правителя і яку роль у цьому відіграла всенародна ностальгія за «совком»?

До яких методів вдавалися путін і його оточення, щоб зміцнити свої позиції, і як далеко сягає своїм корінням тероризм у росії?

Що змінилося у величезній країні з приходом до влади клану путіна?

У цій книжці є відповідь на запитання, як саме змогла людина поставити на коліна найбільшу країну, налаштувавши водночас проти себе весь цивілізований світ.


Дмитро Кулеба «Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот»

Це посібник з виживання в інформаційному просторі. Тут ідеться про те, як працює маніпуляція та пропаганда, як себе захистити від фейків і дезінформації.

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, на реальних прикладах пояснює 5 принципів, які допоможуть перемогти в інформаційних війнах – про спирання на реальність, критичне мислення, керування емоціями, відчуття спільноти й взаємодію з державою.

Поштовхом до написання книжки стала анексія Криму й початок війни в Україні 2014 року, у якій брехня та маніпуляції стали головними інструментами.

Ці принципи захисту в гібридній війні не змінилися того часу, вони ті самі й іще актуальніші після повномасштабного вторгнення 2022 року.


Як «русский мир» керує брехнею

Лариса Якубова «”Русский мир” в Україні: на краю прірви»

росії, що прагне вже не перший рік загнати Україну в пастку, лише здається, що вона повністю контролює ситуацію, що жертва в цій цивілізаційній війні – одна. Насправді росія сама потрапила в заготовлену пастку. Причини окресленої ситуації зрозумілі всім, хто обізнаний з модерною історією обох країн.

Випробування «русским миром» стане найважчим іспитом, який Україна має скласти, щоб повною мірою набути державний суверенітет, проголошений 1991 року.

Так, Україна стоїть нині на краю прірви, однак у цій патовій ситуації важливо, ким вона себе відчуває: загнаною у безвихідь істотою, що має впасти й розбитися, бійцем, що вистоїть, чи птахом, що може злетіти до неба?

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло