У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

І ще п'ять нафтогазових топменеджерів, які змінювали перебіг історії у галузі

Этот материал также доступен на русском языке
У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван
Ваель Саван
Фото: esgtelegraph.com

Наприкінці 2022 року гендиректор Shell Бен ван Берден піде у відставку. Його наступником з 1 січня 2023-го призначено главу інтегрованого підрозділу природного газу та відновлюваних джерел компанії Ваеля Савана – інженера-хіміка, канадійця ліванського походження, який почав працювати в Shell чверть століття тому.

Ринок відреагував на цю новину незначним подорожчанням акцій нафтового гіганта на Лондонській фондовій біржі – котирування зросли на 0,5%. Але очікування змін у стратегії бізнесу Shell будуть, ймовірно, значнішими.

Що може змінитися в роботі Shell?

Найбільша енергетична корпорація Європи вже анонсувала продаж нафтових активів у Мексиканській затоці поблизу американського узбережжя. Її пріоритетні інвестиції будуть зосереджені на газовій індустрії, розвитку відновлюваних технологій та декарбонізації енергетичних постачань.

Можна припустити, що центральну роль у призначенні новим CEO Shell Ваеля Савана став його великий досвід роботи в Катарі – він очолював підрозділ Shell Qatar, тому добре орієнтується у місцевих культурних та ділових традиціях, має великі професійні контакти в нафтогазовому секторі Катару.

У липні влада Катару оголосила Shell одним із переможців конкурсу на участь у флагманському СПГ-проекті North Field East, який реалізує компанія QatarEnergy. Розширення потужностей NFE буде завершено у 2026 році, що перетворить Катар на лідера глобального СПГ-ринку.

Які здобутки Ваель Саван мав у Катарі?

За часів Ваеля Савана Shell Qatar тричі отримувала премію Excellence Awards, засновану урядом Катару, за досягнення в галузі охорони праці, безпеки та охорони навколишнього середовища в нафтогазовій галузі.

Топменеджер Shell відомий як великий фанат футболу. Він підтримав ініціативу Футбольної асоціації Катару та іспанського ФК «Барселона» для розширення ігрової інфраструктури, щоб підвищити популярність цього виду спорту в місцевої молоді.

«Монетизація газових ресурсів, підтримка місцевого бізнесу, екологічна безпека, розвиток технологій та соціальна відповідальність – це наш внесок у сталий розвиток та диверсифікацію економіки Катару. Ми в Shell пишаємося, що Катар відіграє центральну роль у нашій інноваційній стратегії», – говорив Ваель Саван.

Коли чекати нової стратегії?

Як змінюватиметься глобальний бізнес Shell і якою буде оновлена ​​корпоративна стратегія компанії, стане відомо до кінця року.

«Новий СЕО ще має розповісти про те, як він планує підвищувати цінність Shell для акціонерів. Це будуть його ключові заяви. Зростання уваги інвесторів до енергетичної безпеки відчиняє двері до пошуку взаєморозуміння з різними групами акціонерів: і з тими, хто робить ставку на викопне паливо, і з прихильниками «зеленого» енергопереходу. Якщо Саван хоче досягти успіху, йому необхідно знайти ледь уловимий третій – серединний – шлях розвитку компанії», – пише Bloomberg.

Агентство також звертає увагу, що Саван із призначенням на посаду глобального глави Shell вже отримав одну важливу перевагу: потрясіння на енергетичних ринках, які посилила війна росії проти України, знизили «колись жахливе боргове навантаження» компанії.

Принагідно Mind вирішив згадати ще п'ятьох топменеджерів глобальних нафтогазових компаній, які своїми неоднозначними та сміливими рішеннями закладали нові тренди в розвитку енергоринку.

Вікі Холлуб,
президент Occidental Petroleum (США)

У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

Медіа люблять називати Вікі Холлуб найвпливовішою жінкою американської нафтогазової галузі, і в цьому немає нічого дивного. На посаді СЕО Occidental Petroleum вона спромоглася захистити компанію від ворожого поглинання мільярдером Карлом Айканом, відомим своєю дружбою з Дональдом Трампом. Для цього вона взяла в союзники не менш легендарного Уоррена Баффетта, і той допоміг топменеджменту Occidental Petroleum обіграти нахабного та зухвалого прихильника експрезидента США.

Вікі Холлуб переконана: нафтогазові компанії мають чудові перспективи в сучасному світі, що прагне уникнути кліматичної катастрофи.

«Найкращий спосіб боротьби з глобальними кліматичними змінами – не відмова від викопного палива, а скорочення викидів шкідливих речовин, що виділяються під час їх згоряння. Світ усе одно потребуватиме нафти та природного газу, боротися з ними марно. Тому урядам необхідно зосередитися на ослабленні наслідків змін клімату за допомогою нових технологій, таких як уловлювання та зберігання СО2», – вважає глава Occidental Petroleum.


Даніель Обайтек,
президент PKN Orlen (Польща)

У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

У той час поки економічна політика Євросоюзу будується на розукрупненні компаній та посиленні ринкової конкуренції, Варшава змогла домогтися від брюссельських чиновників дозволу на створення «мультиенергетичного гіганта». Новий гравець з'явиться на ринку до кінця 2023 року, коли закінчиться об'єднання активів кількох національних компаній: нафтових PKN Orlen та Grupa Lotos, провідного оператора на ринку генерації та дистрибуції електроенергії Energa SA, а також нафтогазового холдингу PGNiG – Polskie Górnictwo Naftowe.

Ідеолог цих амбітних планів – президент PKN Orlen Даніель Обайтек. Він обґрунтовує свої прагнення необхідністю розв’язати раціональні завдання, важливі для держави. А саме – посилити енергетичну безпеку та доступ до дешевшого фінансування, щоб інвестувати у дорогі технології декарбонізації паливно-енергетичного сектору та стимулювати зростання польської економіки.

Великим компаніям, за його словами, простіше укладати міжнародні альянси та обмінюватися досвідом, щоб разом протистояти кліматичним загрозам.

«Злиття енергоактивів – не лише бізнес, а й стратегічні перспективи держави. Так ми зможемо успішніше брати участь у міжнародній конкуренції та впроваджувати нові корпоративні стандарти, отримувати доступ до вигідного фінансування та нарощувати інвестиції у технології з нульовими викидами парникових газів», – каже Даніель Обайтек.


Шариф Суокі,
співзасновник та виконавчий голова Tellurian (США)

У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

Титул «Ікона газової індустрії» американський бізнесмен ліванського походження та колишній ресторатор Шаріф Суокі заслужив тим, що повірив у перспективи СПГ-технологій ще до того, як вони стали мейнстримом. Це з його легкої руки торгівля скрапленим природним газом вийшла на глобальний рівень і зробила США знаковим гравцем світового енергетичного ринку.

У 2000-і Шаріф Суокі створив компанію Cheniere Energy та побудував перший СПГ-термінал для експорту американського сланцевого газу. У 2016 році він заснував нову компанію Tellurian, яка зараз завершує будівництво СПГ-терміналу Driftwood у Луїзіані. Тут же з 2017 до 2020 року працював дипломат Амос Хохштейн, який у команді нинішнього президента США Джо Байдена відповідає за питання енергетичної безпеки.

Суокі переконаний, що газовий бізнес має величезні перспективи, незважаючи на критику кліматичних активістів. Тому що США змогли на своєму прикладі довести переваги використання природного газу замість вугілля та мазуту для вироблення електроенергії: за статистикою Організації економічного співробітництва та розвитку, Америка є світовим лідером у скороченні викидів СО2.

«Міркування про нульові викиди СО2 є гарними хіба що для церковних проповідей. Вугілля, нафта і природний газ будуть важливими для економічного зростання та благополуччя країн, що прагнуть бути багатими. Це ті первинні джерела енергії, які завжди буде простіше і дешевше використовувати», – упевнений Шаріф Суокі.


Даррен Вудс,
головний виконавчий директор ExxonMobil (США)

У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

Керівник наймогутнішої та найбагатшої західної нафтової корпорації, яка довгі роки агресивно захищала викопне паливо, торік несподівано пом'якшив свої погляди на майбутнє енергетики. До ради директорів ExxonMobil прорвалися два представники від групи «зелених» інвесторів-активістів на чолі з невеликим хедж-фондом Engine No.1. Даррен Вудс змушений був визнати, що декарбонізація підвищує вартість активів. Тому ExxonMobil офіційно оголосила про плани скоротити викиди парникових газів до 2025 року та наміри орієнтуватися у своїй стратегії на цілі Паризької кліматичної угоди.

Водночас Даррен Вудс застерігає від радикальних рішень у переході до відновлюваних джерел енергії. Він – прихильник збалансованого підходу, який дозволяє забезпечити наявний попит на енергоресурси за доступними цінами та орієнтуватися на потреби майбутнього для пом’якшення кліматичних змін.

Цього літа великого резонансу набула заява Вудса, що до 2040 року кожен новий автомобіль, який продається в світі, буде електричним. Зберегти бізнес нафтовим компаніям за таких умов допоможуть хімічні продукти, біопаливо та синтетичні матеріали, що використовуються у виробництві електрокарів. Така синергія дозволяє ExxonMobil прогнозувати, що попит на нафту до 2040 року збережеться на рівні значень 2013–2014 років, а бізнес компанії залишиться прибутковим.


Джон Браун,
експрезидент British Petroleum (Велика Британія)

У компанії Shell зміниться гендиректор. Що принесе із собою новий СЕО – Ваель Саван

Популярність лорда Джона Брауна давно вийшла за межі його рідної Великої Британії. Це за його ініціативи назва змінилася з British Petroleum до лаконічної BP, а сама компанія розрослася настільки, що зайняла третій рядок у списку найбільших нафтогазових холдингів світу.

Джон Браун має репутацію одного з найпрозорливіших менеджерів енергетичної галузі сучасності. Він працював у BP з 1969 року і вийшов у відставку 2007-го, після низки скандалів.

Усе почалося, коли однієї неділі у січні 2007-го він дізнався про намір таблоїду The Daily Mail опублікувати одкровення його екскоханця Джефа Шевальє, з яким вони зустрічалися три роки, – розлюченого розривом і припиненням спонсорування. Скандал і всі неприємні емоції, пережиті Брауном під час аутингу, змусили його спочатку збрехати суду, потім публічно в цій брехні покаятися, а потім спонукали написати сповідальну книгу, що автоматично зробило автора одним із найвпливовіших гей-активістів сучасності.

Браун усвідомив свою гомосексуальність на момент закінчення школи і від того часу ревно зберігав її в секреті, будучи впевненим, що правда нікому не потрібна. Чим вище він підіймався кар'єрними сходами, тим менш можливим ставав безболісний камінг-аут. І коли колишній коханець зрадив його, розповівши все газетярам, ​​Браун негайно подав у відставку.

У своїй книзі «The Glass Closet: Why coming out is good business» («Скляна шафа: чим камінг-аут корисний для бізнесу») Браун шкодує про майже півстоліття подвійного життя та вимушеного обману. І закликає бізнес-спільноту серйозніше поставитися до проблем представників секс-меншин на робочих місцях.

Джон Браун переконаний, що гомофобія є проблемою не лише для співробітників-гомосексуалів, а й для бізнесу загалом: лише «вийшовши з шафи», він зрозумів, скільки енергії витрачав на те, щоб зберігати все в секреті. Адже заперечуючи частину себе, неможливо прийняти себе повністю, а для підтримки соціальних зв'язків потрібні неймовірні зусилля.

Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло