Крипта для ЗСУ та біженців: Україна отримала понад $100 млн криптовалютних пожертвувань. Куди вони йдуть?

Крипта для ЗСУ та біженців: Україна отримала понад $100 млн криптовалютних пожертвувань. Куди вони йдуть?

Як крипторинок демонструє нову якість глобальної взаємопідтримки, активно допомагаючи в боротьбі з агресором

Этот материал также доступен на русском языке
Крипта для ЗСУ та біженців: Україна отримала понад $100 млн криптовалютних пожертвувань. Куди вони йдуть?
Фото: depositphotos.com

З початком війни, зіткнувшись із «фактором чорного лебедя», ринок криптовалют, що бурхливо зростав, очікувано впав. Якщо у листопаді 2021-го загальна капіталізація крипторинку підскочила з $750 млрд до $3 трлн (лише в Україні торік індустрія продемонструвала п'ятикратне зростання), а вартість біткоїну досягла свого історичного максимуму ($67 000), то через півроку вона знизилася втричі, а капіталізація ринку впала до $900 млрд. Але стрімкі обвалення та підйоми аж ніяк не рідкість для крипторинку, а тому аналітики криптомоніторингових платформ вбачають у такому спаді позитивний момент для довгострокової життєздатності його екосистеми. Що це означає – розбирався Mind.

За даними спільного звіту аналітичних компаній Dove Metrics та Messari, за перші шість місяців 2022 року 1199 інвестиційних раундів привели у сферу цифрових активів суму, еквівалентну $30 млрд. Найбільше раундів було проведено у сферах NFT та web3, а левова частка коштів – понад $10 млрд – вкладена у кредитні криптокомпанії.

Результати опитування фінансового відділу аналітичної компанії The Balance свідчать, що саме височенна волатильність ринку криптовалют спонукає 39% американських інвесторів вкладатися в цифрові активи.

Парадоксально, але повномасштабна агресія проти України наочно продемонструвала потенціал криптовалютного ринку: свободу цифрового світу, швидкість та безпеку транскордонних переказів, відмову від посередників та легке подолання бар'єрів традиційних фінансових систем. За останні півроку крипторинок запропонував тренд із цифрової валютної філантропії, а також новий фінансовий механізм для міжнародних організацій – криптофонд.

Основа глобальної безпеки

У тому, що світовий ринок криптовалют в успішному тандемі з українською державою продемонстрував нову якість глобальної взаємодопомоги та підтримки армії країни, яка воює, її тилу та біженців, – велика заслуга Міністерства цифрової трансформації та його керівника, віце-прем'єр-міністра Михайла Федорова. З перших годин повномасштабного вторгнення Федоров розгорнув таку активність у своїх соціальних мережах і зробив це настільки креативно, що термінали супутникового інтернету Starlink від Ілона Маска виявилися лише вершиною айсберга.

26 лютого офіційний аккаунт України в твіттері повідомив, що готовий приймати пожертвування у криптовалютах: біткоїні (BTC) та ефіріумі (ETH). Донати просто посипалися – вже наступного дня анонімний пожертвувач однією біткоїн-транзакцією поклав на криптогаманець українського уряду суму, еквівалентну $1 млн. 1 березня Україна відкрила гаманець Polkadot (DOT) – у відповідь на твіт засновника цього блокчейн-проекту Гевіна Вуда, в якому він пообіцяв особисто пожертвувати нашій країні $5 млн, якщо з'явиться відповідна криптовалютна адреса. Обіцянку Вуд виконав – перерахував на цю адресу 298 з верхом тисяч DOT вартістю $5,7 млн.

Уже до 11 березня Україна отримала донатів у вигляді 120 000 криптоактивів на загальну суму $63,8 млн, з них на адреси Bitcoin, Ethereum, TRON, Polkadot, Dogecoin і Solana зайшло $54,4 млн. Більшість пожертвувань були зроблені в біткоїнах та ефіріумі. Жертвували не лише криптоактиви – на рахунок України в Ethereum відправляли також NFT, кожен вартістю приблизно $300. За даними Мінцифри, велика частина пожертвувань складала значні суми і йшла від українців з усього світу та підприємців, які ведуть бізнес з Україною. Федорову приписують фразу: «Тепер навіть мем може підтримати нашу армію» – віцепрем'єр мав на увазі знаменитий Dogecoin.

Крипта для ЗСУ та біженців: Україна отримала понад $100 млн криптовалютних пожертвувань. Куди вони йдуть?
Фото: depositphotos.com

За даними аналітичної компанії Crystal Blockchain, на початок червня загальна сума пожертвувань Україні в криптовалютах перевищила $135 млн. З них $24 млн зібрав фонд «Повернись живим», і понад $60 млн – фонд Aid for Ukraine, створений Міністерством цифрової трансформації за підтримки криптообмінників FTX та KUNA, а також стейкінгової платформи Everstake. «Допоможи Україні криптовалютою, не залишай нас сам на сам з ворогом», – сказано на сайті ініціативи.

Платформа Everstake пожертвувала на потреби української армії $10 млн, з них $3,4 млн пішли в Aid for Ukraine – на закупівлю аптечок, сухпайків, бронежилетів, дронів та палива для Збройних сил України. $6,6 млн, що залишилися, були розподілені між іншими волонтерськими організаціями, серед них – благодійний фонд Київської школи економіки, волонтер Тата Кеплер, ініціатива Соломії Бобровської, Peoplesproject.com, Palianytsia.org, Eyes of Army та інші. Ці кошти йдуть на придбання тепловізорів, бронеавтомобілів та дронів, а також на допомогу біженцям.

«Волонтерська практика швидко показала, що закупівлі за кордоном найшвидше та найзручніше робити за допомогою криптовалют, – зазначає експерт крипторинку Марія Мартиненко. – А далі тренд валютної філантропії став глобальним: багато міжнародних організацій переконалися у перевазі цифрових валют та необхідності володіти криптогаманцями, щоб приймати пожертвування у стейблкоїнах. Донати у криптовалюті почав приймати Червоний Хрест, а ЮНІСЕФ запустив новий фінансовий механізм для роботи з криптовалютами – криптофонд».

Засновник криптообмінника KUNA, президент Української асоціації блокчейну Михайло Чобанян повідомив, що більше половини всіх пожертвувань, отриманих українськими фондами у криптовалюті, у ній же й витрачалися: так, наприклад, було закуплено 500 000 продуктових наборів у США. На сайті компанії озвучено її позицію: «Ми закликаємо всіх криптанів допомагати українським військовим, які просто зараз захищають нас у найгарячіших точках. Кожна пожертва буквально рятує життя: на ці гроші закуповуються аптечки, бронежилети, військова техніка. Спільними зусиллями ми вже зібрали понад $70 млн, тому продовжуємо та наближаємо нашу спільну перемогу!»

Криптоблагодійність наразі вигідна Україні з двох точок зору: по-перше, транзакції відбуваються за лічені хвилини, і в цьому величезна перевага крипторинку перед традиційною банківською системою; по-друге, легкість та прозорість здійснення донату, а також відсутність третіх осіб при виконанні транзакцій із децентралізованих гаманців стимулює меценатів ще більше допомагати нашій країні боротися з агресором. Учасники крипторинку кажуть: тепер цифрова валюта – більше, ніж просто актив. Нині це спосіб максимально швидко та гарантовано надати рятівну допомогу.

У Міністерстві трансформації наголошують на безпрецедентній підтримці України з боку світової криптоспільноти та значну роль криптовалют у захисті нашої країни. «Це не просто війна проти централізованого режиму, це народження блокчейну як основи глобальної безпеки», – упевнений Михайло Чобанян.

Криптоподушка безпеки

Допомога армії, котра протистоїть агресору, – не єдине, що може зробити для нашої країни глобальний крипторинок. Як показує статистика, стрімке зростання та розвиток в українському сегменті він демонструє останні кілька років. Дані Global Crypto за минулий рік наочні: річний оборот крипторинку в Україні перевищив $8 млрд, обсяг транзакцій сягав $100 млн на день, кожен восьмий українець (приблизно 5,5 млн осіб) мав криптовалюту. У рейтингу глобального індексу використання криптоактивів у 2022 році, складеному аналітичною компанією Chainalysis, Україна посіла третє місце.

Генеральний директор Binance в Україні Кирило Хом'яков пояснив цей парадокс: «Для ринку криптовалют війна стала шоком, який трансформувався у суттєве зростання операцій. За часів потрясінь люди традиційно обирають для себе захисний актив, і в Україні таким активом стала криптовалюта».

Тому не дивно, що криптобіржі та цифрові платформи задумалися про допомогу не лише благодійним фондам та волонтерам, а й фізичним особам, насамперед – найменш захищеним групам населення. Вже у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну криптобіржа Binance перерахувала Україні $10 млн і створила Binance Charity Foundation, повністю перебудувавши маркетингову політику компанії на підтримку користувачів та громадян, які потребують допомоги.

Коли кількість біженців з України перевищила 5 млн, Binance ініціювала зміни в корпоративній класифікації, згідно з якими Україна нарешті перейшла з регіону СНД до регіону СЕЄ (Central and Eastern Europe). Ідея полягала в тому, щоб матері з дітьми, які виїхали із зон бойових дій, отримали криптовалютні Binance cards. Але оскільки підписаний Президентом України у березні цього року Закон «Про віртуальні активи», який дозволить українським банкам відкривати рахунки для криптокомпаній, а українцям – захищати свої заощадження у віртуальних активах, запрацює лише після внесення змін до Податкового кодексу, криптокартки для біженців поки відкрили у Європі.

«Обмеження НБУ, запроваджені у зв'язку з військовим становищем, ускладнили пересилання коштів з України до країн ЄС, тому криптовалюти стали для багатьох українців швидким та найзручнішим способом поповнити гаманці, – каже Марія Мартиненко. – У країнах Євросоюзу вони можуть без обмежень користуватися криптогаманцями, а також безкоштовно оформлювати фізичні картки, які дають змогу оплачувати товари та послуги як фіатними грошима, так і криптовалютою».

Крипта для ЗСУ та біженців: Україна отримала понад $100 млн криптовалютних пожертвувань. Куди вони йдуть?
Фото: depositphotos.com

Ініціатива Binance за підтримки Міністерства цифрової трансформації дозволила біженцям, навіть не маючи офіційного статусу резидента європейської країни та постійного місця проживання, отримувати перекази без комісії та оплачувати такою карткою товари і послуги без необхідності конвертувати криптовалюту у фіатні (традиційні) гроші.

Крім того, найуразливіші групи біженців отримали можливість пройти реєстрацію та отримати фінансову допомогу від Binance та інших криптокомпаній – в еквіваленті $75 на місяць на особу протягом трьох місяців. Цю допомогу отримали 5000 біженців, серед них – матері-одиначки, які страждають на хронічні захворювання, та представники етнічних меншин (команда криптобіржі запустила проект верифікації на місцях).

Наразі Binance працює над запуском в Україні криптовалютних карток, якими можна користуватися без обмежень, готує кілька партнерських програм, які дозволять громадянам оплачувати товари криптовалютою, а також веде спільний із Мінцифрою проект перенавчання внутрішньо переміщених осіб – IT Generation. Головне завдання криптобіржі та всього блокчейн-кластера, який працює у зв'язці з Мінцифри, – зробити так, щоб якомога більше коштів поверталося в Україну.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло