Кава за біткоїни: як працює перша в Україні криптовалютна картка, як її оформити та наскільки вона вигідна

Кава за біткоїни: як працює перша в Україні криптовалютна картка, як її оформити та наскільки вона вигідна

І як вдається поєднати розмитий правовий статус крипти з вимогами фінмоніторингу

Этот материал также доступен на русском языке
Кава за біткоїни: як працює перша в Україні криптовалютна картка, як її оформити та наскільки вона вигідна
Фото: depositphotos.com

Наприкінці вересня в Україні з'явилася перша криптовалютна платіжна картка – Weld Card. Вона дозволяє розраховуватися криптою за товари та послуги скрізь, де організовано безготівкову оплату. Авторами цього проєкту стали Unex Bank і компанія Weld Money. Mind вирішив розібратися, що собою являє ця картка, за яким принципом працює і як платежі в криптовалюті вписуються в норми чинного законодавства.

Передісторія криптовалютних карток

На світовий ринок криптовалютні картки почали виходити ще кілька років тому. Однією з перших стала Binance Visa Card, запущена 2020 року. Слідом за нею з'явилася картка AdvCash і картка Betconix, яку почала випускати однойменна естонська криптобіржа.

Великої популярності набула також картка The Crypto.com Visa Card. Оскільки вона обслуговується платіжною системою Visa, її власники можуть оплачувати покупки скрізь, де приймаються інші картки Visa. Тож за І квартал 2022 року сума операцій за карткою The Crypto.com склала близько $2,5 млрд (дані Visa).

Що таке криптовалютна картка?

У глобальному сенсі, криптовалютна картка – це ключ, який дає доступ до криптогаманця і дозволяє розраховуватися за товари та послуги тими цифровими активами, які на цьому гаманці знаходяться.

Способів прив'язування картки до гаманця може бути декілька. Наприклад, деякі біржі випускають свої картки, які працюють з їхніми гаманцями. Але вибір користувача, по суті, буде обмежений рахунком, відкритим у конкретної біржі. І це, безперечно, мінус.

Другий варіант, коли картка прив'язана до позабіржової платформи, що забезпечує процесинг платежів. Ця платформа, своєю чергою, дозволяє користувачеві підключати рахунки, відкриті на різних біржах, і вирішувати, з якого гаманця проводити оплату.

Weld Card – це якраз другий варіант. Сама картка цифрова і випускається на базі Debit Mastercard у партнерстві з Unex Bank (навіщо банк – пояснимо трохи пізніше). Сполучною ланкою між карткою та криптовалютними активами користувача виступає платформа Weld Money.

Як відкрити Weld Сard?

Оформлення картки забирає хвилин 15. Оскільки картка віртуальна, нікуди за нею їхати не потрібно. Хоча на сайті банку зазначено, що клієнт може за бажання отримати й «пластик».

На сайті Weld Money слід вибрати пункт «Отримати картку», після чого користувача перекидає на сторінку реєстрації.

 • На першому етапі потрібно ввести номер свого мобільного телефону, ім'я та прізвище, адресу електронної пошти.
 • Наступний крок – верифікація клієнта, реалізована через «ДіЯ.Підпис». Такий спосіб обрано у зв'язку з тим, що «ДіЯ» містить копії документів, які підтверджують особу людини (паспорт, закордонний паспорт тощо) відповідно до вимог чинного законодавства.
 • Після верифікації потрібно заповнити невелику анкету, де, зокрема, вказати податкове резидентство, сімейний стан, сферу діяльності, а також середньомісячний рівень доходу та місце роботи.

Коли реєстрацію завершено, картку фактично створено. Користувач потрапляє в особистий кабінет Weld, де він може керувати налаштуваннями картки і підключити до неї наявні криптогаманці на біржах. До речі, доступ в особистий кабінет є лише у вебверсії, програми для мобільних пристроїв наразі не існує.

Для підключення гаманця потрібно вибрати біржу, пройти авторизацію (необхідно буде ввести API-ключ і секретний ключ, їх надає біржа) та вибрати криптовалюту, яка списуватиметься під час оплати карткою.

Уточнимо, що на цей момент Weld працює лише з двома біржами – WhiteBIT та Huobi. А єдиною криптовалютою, якою можна оплачувати покупки, є USDT.

У принципі на цьому все. Картку можна додати до Apple Pay або Google Гаманець (колишній Google Pay), і в будь-якому магазині розплатитися нею звичним способом, приклавши смартфон, оснащений чипом NFC, до POS-терміналу.

Як влаштований механізм оплати та обробки платежів?

А тепер трохи вникнемо в «залаштунковий простір» криптопроцесингу і з'ясуємо, що приховано від очей звичайного користувача. Відразу скажемо: прямо у крипті оплата не відбувається. Тому що всі платежі в Україні мають проводитися виключно в національній валюті. До того ж криптоактиви не визнані в нашій країні платіжним інструментом.

То як же відбуваються розрахунки? Алгоритм наступний.

 • Власник Weld Card приходить, наприклад, до кав'ярні, щоб випити чашку капучино. Напій, скажімо, коштує 50 грн.
 • Він підносить смартфон до POS-терміналу, щоб розрахуватися криптовалютною карткою.
 • У цей момент платформа Weld Money отримує запит на списання та блокує потрібну суму на криптовалютному рахунку клієнта (USD).
 • Далі система надсилає трансакцію на обробку до банку.
 • Але оскільки це не звичайна платіжна картка та гривневих коштів на ній, по суті, немає, банк надає моментальний овердрафт на суму покупки.
 • Продавець бачить на своєму POS-терміналі підтвердження списання коштів, а Weld Money відразу погашає овердрафт банку.
 • Оплата проходить, і задоволений покупець забирає свою каву.

Як криптовалюта перетворюється на гривню?

Weld Money конвертує USDT з гаманця власника картки у національну валюту. За даними самої платформи, конвертація відбувається за офіційним курсом НБУ гривні до долара. На момент написання матеріалу він складав 36,6 грн.

Які витрати власника картки?

Випуск Weld Card безкоштовний. Плати за обслуговування також немає. Але лише за умови, що власник картки користується нею регулярно. Якщо протягом 12 місяців картка просто лежить у гаманці, банк щомісяця стягуватиме абонплату в розмірі 50 грн. Будь-які вихідні платежі з картки тарифікуються у розмірі 1,5% від суми + 5 грн. Комісія за зняття коштів із картки в банкоматах аналогічна.

Найцікавіше, звичайно ж, витрати на операції з криптовалютою. Взагалі Weld Money бере за свої послуги 3% суми платежу. Тобто якщо з криптогаманця списується 1 USDT, платформа забере собі 0,03 USDT. Хороша новина в тому, що у зв'язку з нещодавнім запуском Weld наразі скасувала комісію. Про це повідомила служба підтримки Weld Money. Але наскільки довгою буде така щедрість – невідомо.

Крім того, може бути стягнуто комісію біржі за виведення коштів із гаманця. У Huobi такої комісії немає, а ось WhiteBIT бере $1 незалежно від суми списання. Тому дрібні платежі умовно до $10 з гаманця цієї біржі невигідні, бо комісія «з'їдає» понад 10%.

Нормативно-правове регулювання криптоплатежів

Автори платформи Weld Money запевняють, що такий механізм оплати повністю вписується в рамки законодавства. «Картка Weld дозволяє безпечно, моментально і законно використовувати криптовалюту для щоденних розрахунків», – коментує співзасновник Weld Money Олексій Мерецький.

Утім криптовалюти в Україні досі не визнані законним засобом платежу. Представники НБУ неодноразово заявляли, що криптоактиви – не валюта, оскільки вони не мають єдиного емітента (як гривня, яку «друкує» Нацбанк), і їх неможливо визнати платіжним засобом.

Водночас є закон №2074-IX «Про віртуальні активи», норми якого надають криптовалюті правових обрисів. «Одне з головних обмежень, передбачених законом, – це заборона використовувати віртуальні активи як засіб платежу на території України та обмінювати їх на майно (товари), роботи (послуги)», – каже юрист банківського сектору компанії Stron Legal Services Ірина Микита.

Але справа в тому, що цей закон досі не набув чинності, оскільки парламент не ухвалив необхідних поправок до Податкового кодексу, пов'язаних з оподаткуванням операцій із цифровими активами. Такі поправки передбачені у законопроєкті №7150, але він не пройшов навіть перше читання. Отже, криптовалюта, як і раніше, перебуває у підвішеному статусі, «не заборонена, але й не дозволена».

З іншого боку, враховуючи той факт, що розрахунки за Weld Card здійснюються не в криптовалюті, а в гривні, то вимоги пункту 2 статті 5 закону № 2473-VIII «Про валюту та валютні» операції формально витримані. Вона каже, що «…всі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні». Винятки є, але випадків оплати за товари та послуги вони не стосуються.

Оподаткування операцій із криптовалютою

Представники Weld Money нічого виразного з цього приводу не говорять. На сайті платформи сказано, що Weld виступає поручителем за зобов'язаннями користувачів перед банком-партнером, тому «податкові наслідки для власників карток не настають».

Юристи пояснюють, що чинне законодавство не зобов'язує громадян, які мають криптовалюту, декларувати її перед податковими органами. Водночас, коли закон №2074-IX набуде чинності, з'явиться обов'язок вносити до податкової декларації відомості про ідентифікатор електронного гаманця, на якому зберігається криптовалюта, та про трансакції з криптовалютою.

«З інформацією про ідентифікатор електронного гаманця державні органи зможуть відстежити всі без винятку трансакції, проведені ним, і з великою ймовірністю встановлювати його справжнього власника. Це реально зробити шляхом порівняння інформації з декларації та публічного розподіленого реєстру, з якого неможливо видалити дані або приховати їх», – пояснює Ірина Микита.

А у разі ухвалення законопроєкту №7150, фізособи під час продажу криптовалюти повинні будуть задекларувати доходи в розмірі ціни продажу та сплатити податок на доходи та військовий збір, що в сумі становитиме 19,5%.

Чи є сенс у Weld Card?

Якщо розглядати криптовалютну картку як інструмент прямого доступу до своїх цифрових активів без складної та громіздкої конструкції виведення коштів, то Weld Card цілком життєздатне та зручне рішення.

Основні переваги картки:

 1. Миттєвий випуск без поїздок до банку та заповнення маси документів.
 2. Можливість підключати різні криптогаманці.
 3. Оплата будь-яких товарів та послуг скрізь, де організовано приймання карток MasterCard (зокрема в інтернеті).

Але є й недоліки криптовалютної картки:

 1. Необхідність «засвітити» свої доходи, що може привернути увагу фінмоніторингу та податкової.
 2. Невигідний курс конвертації в гривню (безпосередньо USDT можна вивести з біржі за курсом близько 41 грн);
 3. Висока комісія за виведення, яка становить всього близько 5% (в обмінних пунктах можна перевести криптовалюту в готівку за 1-4%).
 4. Обмежений вибір бірж, що підключаються (хоча розробники Weld обіцяють незабаром дати доступ до криптогаманців Exmo, Kucoin і Kuna).
 5. Відсутність мобільного застосунка для зручнішого керування карткою.
 6. Залежність від посередника на кшталт Weld Money, випадання якого з ланцюжка оплати призведе до обвалення всієї системи.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло