Бразилія обрала лівого президента: Лула вирвав перемогу в Болсонару
Найбільша економіка Латинської Америки, яка тримала нейтралітет щодо війни в Україні, змінила лідера

У неділю, 30 жовтня, харизматичний, але заплямований корупційними історіями 77-річний соціаліст Лула да Сілва виграв другий тур президентських виборів. Він отримав підтримку 60,3 млн виборців (50,9%) і випередив чинного ультраправого лідера країни Жаїра Болсонару, який набрав 58,2 млн голосів (49,1%).
Чому це важливо для України?
Бразилію з її 215-мільйонним населенням називають четвертою найбільшою демократією світу. Вона входить у блок основних економік БРІКС, що розвиваються (Бразилія, росія, Індія, Китай, ПАР), і здатна чинити тиск на москву.
Однак ультраправий президент Бразилії Жаїр Болсонару був одним із небагатьох світових лідерів, який висловлював солідарність із росією та критикував Сполучені Штати та Євросоюз за «неефективне» ведення війни.
У липні 2022 року він висловив думку, що уряду Володимира Зеленського потрібно змиритися з гіркотою поразки та завершити конфлікт так, як це зробила Аргентина у війні з Великобританією за Фолклендські острови 1982 року.
Як писав Mind, Жаїр Болсонару першим зі світових лідерів виступив на Генасамблеї ООН 20 вересня й повідомив, що Бразилія не приєднається до запровадження антиросійських санкцій, оскільки вони посилюють поляризацію навколо конфлікту в Україні та «блокують канали діалогу».
Лула да Сілва також критикував Володимира Зеленського. Український президент, за його словами, прагнув війни й тому не надто намагався домовитися про її уникнення. На початку вересня Лула да Сілва пообіцяв, що Бразилія у разі його перемоги на виборах ініціює діалоги з росією та Україною про завершення конфлікту.
Від в'язниці до президентства за три роки
Лула да Сілва очолював Бразилію у 2003–2010 роках. Його два президентські строки збіглися з бумом на міжнародних сировинних ринках, доходи з яких дозволили профінансувати соціальні програми й витягти з бідності мільйони бразильців. Лула залишив свою посаду з рейтингом схвалення понад 80%, у зв'язку з чим лідер США Барак Обама назвав його найпопулярнішим політиком на Землі.
Однак потім репутацію експрезидента зіпсував корупційний скандал із так званою операцією «Автомийка». У 2015 році було розкрито схему, в рамках якої будівельні компанії платили відкати Партії трудящих Лули да Сілви в обмін на отримання великих замовлень від бразильського нафтового гіганта Petrobras. У 2017-му експрезидента було визнано головним вигодонабувачем цієї схеми та засуджено до 9 років і 6 місяців колонії. Він пробув під вартою 18 місяців і вийшов на волю 8 листопада 2019 року за рішенням Верховного суду, який зняв з Лули да Сілви всі звинувачення.
«Вони намагалися поховати мене живцем, і ось я тут. Я тут, щоб керувати країною з дуже складної ситуації... Це моє політичне воскресіння», – сказав після перемоги на виборах Лула да Сілва, виступивши перед своїми прихильниками та журналістами.
Головним завданням президента-соціаліста стане усунення зростання соціальної нерівності. У 2019–2021 роках близько 9,6 млн осіб у Бразилії опинилися за межею бідності, у країні також впав рівень грамотності та відвідуваності шкіл.
Основним гаслом передвиборчої кампанії Лули да Сілви було «включення бідної людини до бюджету». Зокрема, він пообіцяв щорічно індексувати зарплати вище за рівень інфляції, стимулювати зайнятість, збільшити виплати бідним сім'ям і переглянути податки на користь малозабезпечених верств населення.
Повернення Лули да Сілви узгоджується із загальним курсом країн Південної Америки на зміщення вліво. У червні 2022 року Колумбія обрала першого у своїй історії президента-соціаліста, а Чилі та Гондурас торік обрали лівих лідерів замість консервативних.
Вибір між «канібалом» та «сатаністом»
Виборці в Бразилії зізнавалися виданню Daily Times, що їм огидні обидва кандидати, і вони голосували за менше з двох зол. Негативне ставлення сформувала агресивна кампанія з обливання брудом учасників президентських перегонів і поширення дезінформації.
Табір Лули називав Болсонару «канібалом», «педофілом» і «маленьким диктатором». Зі свого боку прихильники ультраправого президента постійно висміювали Лулу як «злодія» та звинувачували його в укладанні пакту із сатаною.
За Жаїром Болсонару з моменту його обрання президентом 2018 року закріпилося прізвисько «Трамп із тропіків». Копіюючи фрази й манери Дональда Трампа, бразильський президент зневажливо висловлювався про чорношкірих, представників ЛГБТ, COVID-алармістів і жінок, які становлять 53% виборців у Бразилії.
«Відмінною особливістю цих виборів стало відкидання болсонаризму, – наголошує Крістіан Лінч, вчений-політолог з державного Університету Ріо-Де-Жанейро, – Хоча сьогодні багато хто в Бразилії бачать у Лулі символ корупції, інші віддають йому перевагу, оскільки він протистоїть авторитаризму Болсонару. Під час виборчої кампанії він позиціонував себе захисником демократії.
Лула да Сілва пообіцяв виправити помилки свого попередника – відновити відносини з іноземними урядами та ліквідувати незаконні рубки в тропічних лісах Амазонки. Проте політичні коментатори висловлюють невпевненість у тому, що літній соціаліст, який перехворів на рак горла, утримається в президентському кріслі.
Жаїр Болсонару, який програв йому з мізерним відставанням, залишиться впливовою політичною фігурою в Бразилії і, ймовірно, заперечуватиме прихід Лули да Сілви до влади та намагатиметься оголосити йому імпічмент.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].