Перемога під Жовтими Водами: що означає для ринку ліквідація найбільшої напівлегальної тютюнової фабрики

Перемога під Жовтими Водами: що означає для ринку ліквідація найбільшої напівлегальної тютюнової фабрики

І хто після її розгрому домінуватиме на чорному ринку цигарок

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Перемога під Жовтими Водами: що означає для ринку ліквідація найбільшої напівлегальної тютюнової фабрики
Фото: СБУ

Наприкінці минулого тижня силовики зупинили фабрику «Юнайтед Тобако» в Жовтих Водах (Дніпропетровська область), яку вважали одним із найбільших виробників контрафактної тютюнової продукції в Україні.

За словами голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетьманцева, фабрика з 2015 року «насичувала ринок безакцизним тютюном під мовчазну згоду всіх правоохоронців, які засліпли до роботи надпотужного підприємства». Насправді підприємство в Жовтих Водах вело свою напівлегальну діяльність щонайменше 10 останніх років і вважалося недоторканною даністю українського тютюнового ринку. Тому його ліквідація – подія для галузі, порівняна з націоналізацією ПриватБанку для банківського сектора чи «Укрнафти» для енергетичного.

Mind пояснює, що означає для тютюнового ринку ліквідація найбільшого «нелегала», і чому від цього виграє не лише держава.

Що сталося? Формулювання «припинило існування» щодо фабрики у Жовтих Водах має на увазі демонтаж обладнання – як встановленого, так і завезеного для подальшого використання. Йдеться про сім надсучасних ліній з виробництва цигарок та ще двох, які були завезені в Україну, але не встановлені – нині останні розшукуються для вилучення.

Цьому передували два місяці обшуків співробітниками СБУ Дніпропетровської області та кілька невдалих спроб безпосередньо операції – її щоразу зривали, зокрема силовими методами.

Як відбувалася операція? Активна частина операції стартувала наприкінці серпня 2022 року, коли силовики запросили пошук фахівців-техніків, які мали експертизу в роботі зі складним електронним обладнанням та могли б демонтувати його.

Перша група підрядників прибула до Жовтих Вод 29 серпня 2022 року – для оцінки обсягу робіт. Коли вони поверталися назад, за кілька кілометрів від підприємства їхній автомобіль зупинили невідомі на позашляховиках і побили фахівців. Після цього подальші виїзди забезпечувалися за підтримки СБУ.

Друга група представників підрядної організації прибула на фабрику на день пізніше. Вони зіткнулися з близько 300 співробітниками підприємства, які протестували й перешкодили їм доступ, «відстоюючи своє право на працю». Потрапити усередину вони змогли лише за добу – у супроводі спецпідрозділу СБУ «Альфа».

Юридичний захист фабрики забезпечували семеро адвокатів, які зуміли домогтися відведення одного з двох фахівців, аргументуючи, що він брав участь у попередніх слідчих діях на цьому підприємстві у 2021 році, коли слідчі дії проводила ДФС.

Один фахівець, який залишився під колосальним пресингом, за три робочі дні, без засобів виробництва – практично голими руками – демонтував 15 електронних блоків керування. Із двох ліній блоки керування зникли протягом однієї ночі.

Третя спроба демонтажу проводилася групою з п'ятьох фахівців монтажників-електриків з 5 ранку до 1 ночі 1 жовтня 2022 року також в умовах, наближених до бойових. Вони були заблоковані протестувальниками, на їхню адресу звучали погрози, а під час евакуації до іншого міста їх переслідували невідомі.

Протести працівників фабрики тривали і в листопаді – журналісти телеканалу «Прямий», які їх фіксували для роботи над сюжетом, також зазнали нападу.

Зрештою, до 11 листопада все обладнання було демонтовано. Де воно знаходиться – не повідомляється, можливо, з міркувань безпеки.

Яка позиція представників заводу? Декілька кримінальних справ, у рамках яких проводяться обшуки у Жовтих Водах, було відкрито проти дистриб'ютора ТОВ «Торговий Дім Юнайтед Табако», і Червоногвардійський райсуд Дніпра дав дозвіл на обшук.

Водночас, як стверджують юристи підприємства, обшук проводився за адресою виробника – ТОВ «Юнайтед Табако», яке має інші реквізити фабрики й займається не дистрибуцією, а власне виробництвом тютюнової продукції.

«Жодних конкретних звинувачень на нашу адресу немає. Законні підстави для того, щоб вони знаходилися тут, невідомі. Все це має вигляд повного свавілля з боку правоохоронних органів», – цитували ЗМІ директора ТОВ «Юнайтед Табако» В'ячеслава Вершута.

Хто «кришував» цей бізнес? Силовики. Принаймні, за версією Данила Гетьманцева, саме вибіркова «сліпота» правоохоронних органів забезпечувала підприємству безпроблемне існування.

Також на це вказують події останніх двох місяців. Зокрема те, що було запропоновано залучити для розблокування підприємства Нацполіцію з інших міст, крім Жовтих Вод.

Скільки недоотримав бюджет? За оцінками фахівців парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, внаслідок роботи підприємства до державного бюджету було недоплачено понад 5 млрд грн акцизного податку. Загальна оцінка збитків – понад 7 млрд грн за 2022 рік.

Зараз кожна п'ята пачка цигарок, що продається в Україні, є нелегальною. Зазначимо, що економія на податках вигідна не тільки виробнику, а й споживачам, оскільки на виході безакцизні цигарки дешевші за легальні на 20–30 грн.

За даними Держстату, ціна пачки цигарок медіум-класу протягом 2022 року зросла із 59 грн у січні до 67,5 грн у вересні. При цьому вартість аналогічної пачки на нелегальному ринку – 30–40 грн або навіть дешевша при купівлі онлайн.

Які збитки для легальних гравців ринку? За даними компанії Kantar, частка нелегальної продукції на тютюновому ринку України за 2020–2022 роки зросла майже вчетверо – до 21,9%. Загальні річні втрати бюджету України (акциз, роздрібний акциз, ПДВ) від споживання нелегальних цигарок оцінюються у 20,7 млрд грн.

За попередніми оцінками, станом на серпень-2022 близько 8% ринку цигарок в Україні – це нелегальні тютюнові вироби (з підробленою маркою або без марки) з маркуванням підприємства у Жовтих Водах.

Чи означає зупинка підприємства у Жовтих Водах, що нелегальний ринок цигарок в Україні ліквідовано? Ні. Завод у Жовтих Водах був найбільшим, але не єдиним гравцем на тіньовому тютюновому ринку.

Так, за даними ДФС, аналогічні підозри існують щодо підприємств у Львівській області.

Три версії підґрунтя: конспірологічна, політична та економічна. Подія такого масштабу, як припинення роботи «вічної» фабрики у Жовтих Водах, породила кілька базових версій того, що сталося. Mind наводить основні, при цьому зазначаючи, що підтримує лише одну з них – останню.

Конспірологічна. Підприємство прибрали з ринку, щоби «зачистити» його під не менш нелегального конкурента.

Політична. Підприємство контролювалося бізнесменом, що потрапив в опалу, і наступ на його актив – частина політичної боротьби.

Економічна. Складна ситуація із наповненням державного бюджету змусила владу провести реальну, а не бутафорську кампанію щодо розподілу ринку. 2021 року тютюновий акциз приніс до бюджету 51,3 млрд грн (із цигарок, вироблених в Україні). Це 28,5% надходжень акцизного податку загалом.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло