Катар забив гол усьому світу: Чемпіонат з футболу – 2022 порушив багато традицій з обох боків

Катар забив гол усьому світу: Чемпіонат з футболу – 2022 порушив багато традицій з обох боків

Найдорожчий чемпіонат в історії за неймовірні $300 млрд, у якому важливим є не результат, а сам факт проведення, країна-господарка вже окупила. І йдеться не про гроші

Катар забив гол усьому світу: Чемпіонат з футболу – 2022 порушив багато традицій з обох боків

У неділю, 20 листопада, у Катарі стартував Чемпіонат світу з футболу – 2022. На його підготовку невелика, але надмірно багата держава витратила 12 років та астрономічну суму, що перевищує сумарний бюджет 21 попереднього турніру.

Це не єдина унікальність заходу, у якому більше Катару, ніж футболу. ФІФА вперше проводить чемпіонат на Близькому Сході, підлаштовуючись під місцеві погодні умови – терміни перенесено з літа на листопад і грудень, ковідні обмеження завбачливо знято, а на стадіонах на знак поваги до місцевих традицій діє сухий закон.

Mind вирішив дослідити, чим іще унікальний цьогорічний мундіаль окрім витрачених на його підготовку сум.

Матч-відкриття між Катаром та Еквадором країна-господарка блискуче програла з рахунком 0:2. Результат засоромив циніків, які, натякаючи на договірний результат, публікували меми, що зображали еквадорських футболістів у ванні, наповненій грошима. І ще раз довів, що саме футбол на Чемпіонаті світу з футболу – 2022 – не головне.

Чемпіони з багатства

Катар забив гол усьому світу: Чемпіонат з футболу – 2022 порушив багато традицій з обох боків

Оцінки бюджету, витраченого Катаром на підготовку до чемпіонату, відрізняються, але ніколи не опускаються нижче за відмітку в $200 млрд. 2017 року – на піку будівництва – міністр фінансів Катару Алі Аль Емаді заявив, що на створення інфраструктури під мундіаль країна витрачає майже $500 млн на тиждень.

Катар – небідна держава, але йі для неї ця цифра є значною. Особливо, якщо врахувати, що організація попереднього мундіалю-2018 коштувала росії у 20 разів менше – близько $14 млрд.

Дисбаланс частково пояснюється тим, що до бюджету цьогорічного чемпіонату було включено неспортивні проєкти – будівництво доріг, готелів, нове безпілотне метро, ​​автобан. Спорудження восьми стадіонів (сім – з нуля) коштувало $6,5 млрд – менше, ніж 5% бюджету. «Навколоспортивні» проєкти в будь-якому разі були б реалізовані, оскільки передбачені стратегією Qatar National Vision 2030, але чемпіонат каталізував роботу над ними.

Однак навіть із цим застереженням масштаб витрат є безпрецедентним.

  • Спеціально до чемпіонату за $16 млрд було збудовано новий аеропорт Hamad International, здатний приймати 60 млн осіб. Хоча Qatar International Airport в Досі був визнаний одним із кращих аеропортів світу й здатний приймати 12 млн пасажирів. Оцінка кількості вболівальників, які можуть відвідати чемпіонат, – не більше 1,5 млн осіб. Загалом у Катарі проживає близько 3 млн осіб, з яких власне катарців – не більше ніж 0,5 млн осіб.
  • Для проведення фінального матчу було зведене окреме місто – Лусаїл – з 80-тисячним стадіоном. Його позиціонуть як місто майбутнього, і після завершення чемпіонату воно має перетворитися на туристичну перлину, конкурента Дубая.
  • До роботи над проєктами залучалися світові зірки архітектури та дизайну.
  • Спеціально для підвезення будматеріалів було збудовано окремий порт Хапмадж.

Станом на середину жовтня було продано близько 3 млн квитків на матчі  – за даними ФІФА, значну частину їх викупили мешканці країн Близького Сходу.

Оцінка потенційного доходу від проведення чемпіонату не публікувалася, проте вона гарантовано перевищить $5,4 млрд, який генерував попередній турнір. Величезна цифра, але катастрофічно мала порівняно з витратами.

Чому ж попри очевидну збитковість проєкту Катар усе одно у виграші?

М'яка сила

Катар забив гол усьому світу: Чемпіонат з футболу – 2022 порушив багато традицій з обох боків

Міжнародні глобальні гуманітарні заходи – це завжди можливість для країни, що їх приймає, перейти до іншої ліги, закохати світ у себе або – в особливо важких випадках – хоча б скоригувати репутацію. Цей ефект часто використовують багаті, але не найпопулярніші країни.

Китай на тлі всесвітньо засуджуваної проблеми уйгурів провів зимові Олімпійські ігри – 2022, а росія, окрім вже згаданого мундіалю-2018, була господинею Олімпіади в Сочі якраз напередодні анексії Криму, коли відносини з Україною неабияк загострилися.

Катар також потребує корекції глобального позиціонування країни від просто «багатої» до «багатої, модної та актуальної». Причому ця корекція необхідна як на рівні регіону – після дипломатичної кризи 2017 року, коли низка країн, зокрема Саудівська Аравія, оголосили дипломатичний бойкот Катару, який був знятий лише нещодавно, – так і Західного світу, який висуває претензії щодо недотримання в країні прав людини.

Ці претензії переслідували Катар увесь час підготовки до чемпіонату.

Основні дві – порушення прав робітників-мігрантів, що призвело до їхньої масової загибелі, і переслідування представників ЛГБТ – гомосексуальність у Катарі вважається кримінальним злочином.

За даними Amnesty International та інших правозахисних організацій, експлуатація праці під час будівництва для ЧС призвела протягом 2010–2020 років до смерті близько 6500 гастарбайтерів з Індії, Пакистану, Непалу, Бангладеш та Шрі-Ланки. Через це турнір у деяких західних ЗМІ почали називати «чемпіонатом на кістках».

Катар неодноразово спростовував цю цифру: за офіційними даними, під час зведення об'єктів для ЧС-2022 протягом майже 10 років унаслідок нещасних випадків загинули 50 людей. Також у країні були проведені реформи, спрямовані на поліпшення умов праці та дотримання прав робітників.

Ще один блок претензій правозахисників – порушення прав жінок і переслідування гомосексуалів. Суворе законодавство, що діє в країні з цього приводу, крім етичних, викликало й справедливі прикладні питання – чи не виникне загрози для ЛГБТК+, які відвідують чемпіонат або залучені до його підготовки.

Міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер, яка також відповідає за спорт, в ефірі одного з телеканалів висловила публічне здивування рішенням FIFA надати емірату право на проведення світової футбольної першості з огляду на ситуацію з дотриманням прав людини в цій країні. Скандал вдалося зам'яти. Але не легкими зусиллями – МЗС Катару викликало посла Німеччини, після чого Фезер полетіла до країни, де отримала «гарантії безпеки для всіх уболівальників» особисто від прем'єр-міністра – шейха Халіда бін Халіфа Аль Тані.

На знак протесту низка західних зірок, зокрема Дуа Ліпа, відмовилися співати на відкритті турніру.

Критика Катару настільки посилилася з наближенням дати відкриття, що FIFA, якій також було непереливки через «продажність» і «непринциповість», за день до початку турніру змушена була взяти слово.

Президент федерації Джанні Інфантіно провів дуже емоційний брифінг, на якому протягом години закликав припинити «лицемірство» західної критики.

«Я думаю, що за те, що ми, європейці, робили по всьому світу протягом останніх 3000 років, ми повинні вибачатися протягом наступних 3000 років, перш ніж починати давати моральні уроки», – сказав Інфантіно.

«Хочете когось розкритикувати, приходьте до мене. Покритикуйте мене. А ось і я. Розіпни мене» – ця цитата характеризує рівень напруженості навколо чемпіонату.

Також функціонери FIFA окремо звернулися до гей-спільноти, наголосивши, що її представникам гарантується безпека й вони бажані гості в Катарі, а FIFA «на 200% контролює чемпіонат».

На підтвердження цієї тези директор зі зв'язків із громадськістю Міжнародної федерації футболу Браян Суонсон здійснив камінг-аут: «Хочу скористатися можливістю та зробити заяву. Я – гей, почуваюся в безпеці в Катарі і з жодними проблемами не зіткнувся», – сказав він.

Незважаючи на критику, взяти участь у чемпіонаті вважали для себе можливим багато відомих топперсон. На відкритті виступили актор Морган Фрімен та учасник культового K-pop гурту BTS – Чон Джонгук. Карін Ройтфельд, головний редактор французького Vogue з 2001 до 2011 року, виступила куратором показу Qatar Fashion United by CR Runway, що об'єднує молодих дизайнерів.

Одним чемпіонатом складно забезпечити місце на цивілізованій світовій арені, але Катар сильно наблизився до неї – організація такого топового заходу надає державі міжнародного авторитету. Наївним було б очікувати, що багатовікові традиції можуть бути зламані одразу. Проте, безсумнівно, країна продемонструвала максимально можливу для себе гнучкість.

Проте в деяких питаннях зберіглася залізна принциповість, що стала неприємним сюрпризом для вболівальників.

Тверезий погляд

Катар забив гол усьому світу: Чемпіонат з футболу – 2022 порушив багато традицій з обох боків

Пиво та футбол – невіддільні поняття у свідомості більшості вболівальників. Але не в Катарі, де діє політика нульової толерантності до алкоголю.

Продаж спиртного в Досі можливий у ліцензованих готелях і клубах. Для індивідуального споживання вдома теж потрібно отримати дозвіл, який підтверджує, що споживач не є мусульманином.

За три дні до чемпіонату Катар офіційно заявив, що пиво на стадіонах не продаватиме. Продаж алкоголю зупинятиметься за три години до матчу й розпочинатиметься знову через годину після закінчення.

Ще один чинник, що відсікає споживачів, – ціна напоїв. Вартість 0,5 пива починається від $14. Алкоголь доступний лише в кількох готелях, у фан-зонах, а також для власників «квитка гостинності» – ціна такого квитка становить близько $22 000.

За неофіційними даними, Катар ввів заборону в односторонньому порядку, без погодження з FIFA. Строк у три дні до початку заходу гарантував, що організація нічого не зможе зробити з цього приводу – так воно й вийшло, FIFA залишалося лише робити гарну міну за поганої гри та підтримати це рішення. «Я особисто вважаю, що, коли три години на день ти не можеш випити пива, ти виживеш», – сказав Інфантіно.

Згідно з контрактом із федерацією, продаж пива на заходах чемпіонату ексклюзивно здійснює холдинг AB InBev, власник бренду Budweiser. Сума контракту оцінюється в $75 млн.

За словами футбольних функціонерів, відносини з пивоварним гігантом не постраждали. Budweiser опублікував заяву, в якій заявив, що «приймає це рішення організаторів [про заборону продажу пива на стадіонах]». Не буде надто сміливим припустити, що сума контракту та недоотриманий прибуток компанії було компенсовано. 

При цьому проблему з доступом до алкоголю несподівано допомогла вирішити інша проблема – невеликої території Катару.

Через обмежені можливості щодо розміщення вболівальників, Катар орендував два величезні круїзні лайнери як плавучі готелі. На мешканців 130 000 номерів та їхніх гостей сухий закон не поширюється. Також частину гостей розміщують сусідні країни – насамперед Дубай, що розташований в 55 хвилинах їзди і який через свої ліберальніші правила, м'який дресс-код і шикарні вечірки може виявитися справжнім бенефіціаром чемпіонату світу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло