Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті

Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті

Що особливого в «українському бункері» та чому вуглеводні стали зброєю

Этот материал также доступен на русском языке
Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті
Фото: thenationalnews.com

Кліматичний саміт ООН СОР27, який нещодавно завершився в Єгипті, на два тижні став міжнародним дискусійним майданчиком про перерозподіл фінансових потоків між розвиненими країнами, які спалюють значну частину викопного палива для збільшення власного благополуччя, і державами, які є їх основними ринками збуту.

Mind спостерігав, наскільки успішним виявився пошук кліматичної справедливості, яку роль у цьому процесі відіграла Україна та які тенденції визначатимуть ситуацію в геополітиці й на енергетичних ринках після COP27.

Про що домовились? Учасники кліматичної конференції ООН у Єгипті вирішили створити фонд відшкодування «втрат та шкоди» для підтримки країн, які найменше сприяли виникненню кліматичної кризи, але жителі яких спустошені її наслідками. Це, наприклад, втрата врожаю та худоби внаслідок посухи, вимушене переміщення зі своїх будинків до інших регіонів через підвищення рівня моря чи стихійних лих.

Підсумкові домовленості передбачають, що фонд працюватиме на чітких «принципах справедливості» і негайно капіталізуватиметься. Мається на увазі, що основними вкладниками стануть країни G7 та ЄС, які досягли стрімкого економічного зростання в минулому столітті завдяки використанню вугілля, нафти та природного газу. Офіційно фонд буде створено на СОР28 наступного року.

Що підписали? Підсумковий документ COP27 – політичний. Міжнародні делегації під час технічних переговорів ще мають узгодити конкретні заходи, які дозволять утримати глобальне потепління в межах 1,5 градуса. Але вже очевидно, що це буде непросте завдання.

Агентство Bloomberg звернуло увагу, що на тлі глобальної нестабільності та енергодефіциту кліматичний саміт у Єгипті став ареною для енергетичних лобістів та вітриною нових нафтогазових проєктів.

Де у цьому русі місце України? Про те, що світ є найважливішою умовою ефективної кліматичної політики, говорив у своєму виступі на COP27 Президент України Володимир Зеленський. «Під час війни народи думають тільки про те, як захистити себе тут і зараз від погроз, які, зокрема, створює російська агресія», – наголосив він.

Чим відзначився український павільйон? На СОР27 Україна вперше за всю історію своєї участі у кліматичній конференції ООН представила власний павільйон, який привернув увагу численних зарубіжних гостей та активістів. Він був оформлений у темно-сірих тонах і стилізований під укриття – одне з тих, у яких жителі України змушені ховатися від російських бомбардувань.

Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті
Фото: thenationalnews.com

Цей бункер вражав своїм контрастом на тлі яскравих павільйонів інших країн, створених для демонстрації кліматичних рішень. Контраст у дизайні використовувався навмисно, щоб звернути увагу на шкоду, яку завдає російська агресія – війна, що фінансується за рахунок багатомільярдних доходів кремля від експорту нафти та газу.

Серед численних гостей українського павільйону на СОР27 був відомий американський еколог, письменник і лідер групи кліматичних компаній 350.org Білл МакКіббен. Він переконаний, що російська агресія в Україні викликана, серед іншого, спробою рф зробити світ залежним від ресурсів.

Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті

«Сьогодні ми бачимо, що викопне паливо тримає в напрузі весь світ і чинить прямий вплив на політику. За останні 30 років ми зрозуміли, як викопне паливо впливає на клімат. А за останній рік ми усвідомили, що це питання є одним із ключових у спробах путіна тримати у напрузі не лише Європу, а й увесь світ», – сказав активіст.

Що зміниться у глобальному ставленні до кліматичних проблем після цього саміту? Думки про те, наскільки успішним виявився кліматичний саміт ООН цього року, розділилися. Коментатори в західних медіа говорять здебільшого про відсутність прогресу у боротьбі з кліматичною кризою як на практиці, так і на політичному рівні.

Але от Міністерство захисту природних ресурсів та довкілля України у повідомленні за підсумками заходу звернуло увагу на «значний прогрес у питаннях адаптації до зміни клімату» та «напрямках подальшої міжнародної співпраці».

Напружені дебати та суперечки викликала програма підвищення амбіцій щодо скорочення викидів парникових газів, яка триватиме до 2026 року. Вона міститиме заходи, які дозволять визначити недоліки в кліматичних політиках держав та підвищити їхню ефективність.

Проаналізувавши численні публікації про події на COP27, можна зробити висновок про основні тенденції, які визначатимуть перспективні напрямки в енергетичній політиці, безпеці та бізнесі:

1. Погіршення репутації викопного палива. Нафта і газ, торгівля якими є основним джерелом фінансування російської війни, дедалі більше асоціюються з агресією та авторитарними режимами. Тому користувачі звертають увагу на відновлювані джерела енергії.

2. Посилення конкуренції між різними видами енергоресурсів. Економічне зростання можливе лише за умови збільшення споживання всього міксу енергоносіїв (історична динаміка – на графіку).

Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті

3. Прискорення розвитку технологій, що здатні забезпечити декарбонізацію економіки та скоротити споживання викопного палива.

4. Обмеження ролі енергетичних монополій. Поширення відновлюваних джерел енергії передбачає локальне та автономне забезпечення споживачів електроенергією.

5. Газ – головний енергоносій енергопереходу на відновлювані джерела енергії в XXI столітті. Це найбільш безпечне викопне паливо для клімату, що здатне покращити ефективність роботи енергосистеми зі значною часткою ВДЕ. Тому газовий бізнес буде в центрі суперечок в геополітиці та на регіональних ринках.

Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло