Київ переживає свій перший повноцінний блекаут: воду та світло вдається повернути швидше за попередні очікування, складніше – з мобільним зв’язком

Київ переживає свій перший повноцінний блекаут: воду та світло вдається повернути швидше за попередні очікування, складніше – з мобільним зв’язком

З кожною наступною атакою психологічний вплив «прильотів» слабшає, навіть якщо час відключення електроенергії збільшується

This text is also available in English
Київ переживає свій перший повноцінний блекаут: воду та світло вдається повернути швидше за попередні очікування, складніше – з мобільним зв’язком
Фото: УНІАН

Того самого дня, коли Європарламент визнав росію державою-спонсором тероризму, рф підтвердила цей статус, вкотре атакувавши енергетичну систему України. Повітряна тривога була оголошена по всій території держави, проте наймасовіші ракетні удари припали саме на столицю та її передмістя: постраждали кілька об'єктів енергетичної інфраструктури, зокрема – розподільний центр, від якого залежить адресна доставка енергії споживачам.

Усього по Україні було випущено близько 70 ракет, з них сили ППО нейтралізували 51. На Київ летіла 31 ракета, 21 з яких було збито. Це третя за масштабністю ракетна атака на Україну та одна з найзначніших за обсягом завданих збитків. Mind стежить, наскільки швидко столиці вдається оговтатися від отриманого шоку.

Якими були перші наслідки обстрілу для інфраструктури? 23 листопада від 14 години в Києві, як і в багатьох інших містах України, почалися екстрені відключення електроенергії, припинилося водопостачання та подача тепла в житлові будинки та громадські заклади. Через ризик обстрілу було зупинено блоки АЕС, що додало дефіциту енергії в системі. Також відключилися сигнали повітряної тривоги – їх оперативно замінили на механічні сигнали оповіщення за допомогою гучномовців патрульних бригад Національної поліції та ДСНС.

Як неофіційно розповів представник однієї з енергопостачальних компаній, не коментуючи конкретні «точки прильотів», у перший момент фахівцями був одноголосно поставлений діагноз «блекаут». «Кілька днів – це був цілком реальний сценарій. Але систему змогли підняти швидше, ніж спочатку прогнозували», – говорить він.

Майже відразу після обстрілів «ліг» і мобільний зв'язок. «Ворог атакував інфраструктуру по всій країні, зокрема мішенню ворога знову стали обʼєкти, які забезпечують роботу звʼязку», – констатували в Держспецзв'язку. Відомство рекомендувало  використовувати фіксовані мережі звʼязку та  віддавати перевагу текстовим повідомленням перед дзвінками та відеодзвінками.  А також – користуватися опцією перемикань між операторами.

Ще гіршою була ситуація із мобільним інтернетом. За  даними компанії Netblocks, яка моніторить сферу кібербезпеки, інтернет-трафік впав до 35% від звичайного рівня.

Київ переживає свій перший повноцінний блекаут: воду та світло вдається повернути швидше за попередні очікування, складніше – з мобільним зв’язком

Чим компенсували нестачу ресурсів? Абсолютна більшість киян провели понад 15 годин без світла, води, тепла,  мобільного зв'язку та інтернету. Магазини великих торгових мереж не працювали, тому виникли проблеми з купівлею продуктів. Протеневеликі магазинчики та кафе, оснащені генераторами, успішно заповнювали цю прогалину.

Проблему водопостачання частково компенсували бювети з автономним живленням – такі були завбачливо організовані в кожному мікрорайоні. Вранці четверга до них вишикувалися величезні черги, які почали рідшати в міру того, як до будинків поверталася вода.

Як повідомив мер Києва Віталій Кличко до опівдня 24 листопада, водопостачання було відновлено у всіх районах столиці, хоча продовжували спостерігатися проблеми з тиском.

Що з інтернетом? Більшість базових станцій мобільних операторів до вечора 23 листопада перейшли на живлення від генераторів, але через надмірне навантаження якість сигналу була дуже низькою. «Станом на 9 ранку 24 листопада в Україні працює близько 44% базових станцій від загальної кількості БС, яка була до повномасштабного вторгнення», – повідомив Володимир Кондрашов, речник Держспецзв’язку.

Наразі, за словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, найкраща ситуація з роботою базових станцій – у Вінницькій, Закарпатській, Львівській, Рівненській, Сумській, Черкаській та Чернівецькій областях. Як бачимо, Київ та область до цього переліку не входять. Телеком-компанії і досі продовжують точково працювати на генераторах.

Що з електрикою? Загалом масований обстріл призвів до повного відключення світла в тбільшості областей, але 16 регіонів знову було заживлено на ранок четверга. Складнощі з електропостачанням протягом 24 листопада залишалися актуальними для 70% столиці.т

Як повідомили в прес-службі НЕК «Укренерго», після масованих ракетних обстрілів напередодні компанія реалізує відповідний протокол дій щодо повернення блоків електростанцій у роботу та разом з обленерго застосовує резервні схеми живлення споживачів. Насамперед живляться об'єкти критичної інфраструктури по всій країні: водоканали, теплокомуненерго, системи водовідведення тощо.

«Через специфіку атаки, що спричинила зупинку атомних електростанцій, відновлення живлення в країні продовжується довше, ніж після попередніх атак. Зараз усі електростанції в Україні поступово повертаються в роботу: спочатку гідро- та теплоелектростанції, пізніше – атомна генерація. На вечір 24 листопада диспетчерський центр «Укренерго» прогнозує зменшення дефіциту в системі», – додали в компанії.

Яким є політичне підґрунтя цих обстрілів та реакція на них? Паралельно росія та її сателіти розпочали тиск на українську владу з метою схиляння до переговорів. Так, олександр лукашенко заявив, що президент України Володимир Зеленський має піти на мирні перемовини з росією, якщо хоче «уникнути величезних жертв і повного знищення України».

«Усе в руках України. Якщо вони не хочуть загибелі – до того ж у величезній кількості – людей. Це не те, що Путін говорив якось задовго до «операції», що це загрожуватиме втратою державності – це буде знищення України. Треба зупинитися», – цитують його пропагандистські ЗМІ.

Прессекретар президента росії дмітрій пєсков також відкрито заявив, що Україна має виконати вимоги росії, щоб «вивести ситуацію в нормальне русло». Це свідчить лише про те, що сили агресора закінчуються – і мирних переговорів він потрібує більше, ніж Україна.

Також психологічний ефект таких атак щоразу слабшає, навіть коли час відключення світла затягується – люди до них призвичаються.

Головне управління розвідки Міноборони прогнозує, що росіяни й надалі завдаватимуть масованих ракетних ударів по Україні. І щоб підготуватися до наступного, їм знадобиться близько тижня.

Водночас у Києві розгортають перші півтисячі «Пунктів незламності» для захисту під час надзвичайних ситуацій. Один пункт може одночасно приймати від 40 до 500 осіб без ліміту часу перебування. Усі такі об'єкти будуть забезпечені головними базовими послугами: електрикою, теплом, водою, мобільним зв'язком, інтернетом (через «Старлінки»), медикаментами, кімнатами «матері та дитини».

 Адреси  Пунктів незламності доступні за посиланням.

ОНОВЛЕНО:

Станом на 16:00 25 листопада, на третій день блекауту, до половини мешканців Києва продовжують застосовуватись аварійні відключення, але ситуація із енергопостачанням поступово покращується. Є окремі випадки, коли відсутність світла уже  перевищила 50 годин  – кияни іронічно називають це «ювілей».

За словами представників компанії ДТЕК ситуація в енергетиці є складною, але контрольованою: поки не збільшиться обсяг електроенергії, що надходить до Києва, світло вмикатимуть по 2-3 години.  При цьому вся критична інфраструктура столиці заживлена.

Голова правління ПрАТ «Національна енергетична компанія Укренерго» Володимир Кудрицький заспокоїв: через 1-2 дні всіх абонентів переведуть на планові відключення, оскільки АЕС відновлюють свою роботу.

Оновлені графіки планових відключень ДТЕК обіцяє надати протягом кількох днів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло