Назвати вголос: які наслідки матиме визнання росії спонсором тероризму

Назвати вголос: які наслідки матиме визнання росії спонсором тероризму

Що отримає від цього Україна, світ і сам агресор

Назвати вголос: які наслідки матиме визнання росії спонсором тероризму
Фото: depositphotos.com

Протягом п’яти місяців росія завдає ракетних ударів по всій території України і вбиває тисячі мирних жителів. На міжнародній арені вже тривалий час обговорюється питання визнання росії державою – спонсором тероризму. Так, напередодні посол США в Києві Бріджит Брінк повідомила, що США серйозно розглядають це питання. Експерти YouControl та політичний діяч підсумували для Mind наслідки такого статусу рф для України й світу в економічній, юридичній, політичній, дипломатичній сферах. І поміркували про те, як це тавро відіб'ється на самій росії.

Про економічні наслідки

Назвати вголос: які наслідки матиме визнання росії спонсором тероризму

Роман Корнилюк, 
доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl

Визнання росії як держави – спонсора тероризму матиме значні наслідки в економічній площині.

Що це може/буде означати для України?

Наближення перемоги через швидше економічне виснаження країни-агресора та перекриття каналів імпортних ресурсів для відновлення технічної бази російської армії.

Подальша консолідація світової спільноти у підтримці України через посилення економічного тиску на рф шляхом офіційних та добровільних санкцій.

У перспективі можуть виграти українські компанії-експортери від переорієнтації глобального бізнесу з російських на українських постачальників у конкурентних секторах, зокрема в агро, IT, металургії, ВПК тощо.

Що це може означати для рф?

Суттєве розширення сфери дії санкційного режиму. рф потрапить у ще більшу ізоляцію на світовому ринку, адже після визнання країни спонсором тероризму «токсичними» для економічної кооперації стануть не лише окремі юридичні та фізичні особи з наявних санкційних списків, а всі російські суб’єкти господарювання та пов’язані з росією компанії й організації.

Замороження активів рф у США, зокрема нерухомості.

Ембарго на імпорт та експорт значно ширшого спектра товарів за участі контрагентів з рф; особливо посиляться обмеження в торгівлі товарами подвійного призначення.

Заборона на фінансування, кредитні та експортні гарантії, міжнародну допомогу з-за кордону, а також порушення нормальної процедури проведення банківських транзакцій рф з огляду на жорсткі вимоги фінансового моніторингу.

Розширення вторинних санкцій, під які тепер прямо за замовчуванням підпадатимуть уряди та компанії з країн – торгових партнерів росії, особливо в військовій сфері. Це триватиме доти, доки президентом США не буде затверджено перелік винятків стосовно дозволених товарних груп чи форм економічного співробітництва.

«Ефект зараження». Економічні та репутаційні втрати для міжнародних компаній, що продовжуватимуть роботу на російському ринку, стануть надто високими для «business as usual» та поширяться на їхніх контрагентів. Численні емпіричні дослідження підтвердили, що інституційні інвестори, зокрема державні фонди, пенсійні фонди та ендавмент-фонди американських університетів схильні виводити інвестиції з токсичних компаній, котрі пов’язані з ринками країн – спонсорів тероризму. Наприклад, коли Harvard Corporation вирішила забрати інвестиції з PetroChina у 2005 році, головною причиною дивестицій було названо діяльність китайської фірми у Судані, який тоді мав статус спонсора тероризму.

Посилення відтоку бізнесу з рф. Страх втрати значного сегменту потенційних інвесторів та загроза краху на глобальному ринку штовхатиме міжнародні компанії (навіть із лояльних до рф країн) до виходу і розриву ділових зв’язків з рф, щоб не допустити неминучого погіршення фінансового стану та падіння вартості бізнесу. Водночас анонси виходу компаній з ринків країн – спонсорів тероризму сприяють росту дохідності їхніх акцій.

Економічна ізоляція країни. Закриття доступу рф до міжнародних товарних і фінансових ринків матиме руйнівний ефект. Економічне життя країн зі статусом спонсорів тероризму – Північної Кореї, Сирії, Ірану та Куби красномовно свідчить про наслідки такої ізоляції. Саме до цього клубу має всі шанси вступити росія.

Хронічна макрофінансова криза. Як свідчить історичний досвід, наслідки жорстких введених санкцій особливо сильно відчуває населення країн – спонсорів тероризму. Народи Північної Кореї та Іраку, які свого часу потрапили до списку спонсорів тероризму, через вплив санкцій зазнали масового голоду та епідемій. Не кажучи про постійні економічні проблеми, що супроводжували всі держави після визнання їх країнами-терористами: інфляцію, товарний дефіцит, різке падіння рівня життя, зростання безробіття та бідності. Навіть після зняття статусу спонсора тероризму економіка таких країн, як Ірак, Судан, Лівія, Південний Ємен залишає бажати кращого.

Що це означає для світу в цілому?

Світ підтвердить на практиці відданість принципам гуманізму і боротьби з глобальним тероризмом, що сприятиме підтримці миру і справедливості.

Це був би безпрецедентний крок, що змінює світовий порядок: рф суттєво втратила би геополітичну вагу, ставши економічною парією шляхом виключення з численних фінансових і торгових ланцюжків на світовому ринку, адже до списку країн – спонсорів тероризму не потрапляв навіть СРСР, який де-факто підтримував терористичні організації в багатьох країнах світу.

Загальний санкційний тиск автоматично зможе поширитися на компанії з країн, що наразі схильні отримувати економічну вигоду з обходу санкцій рф (Індія, Грузія, Казахстан, Туреччина, Китай, ОАЕ тощо).

Потенційні країни – спонсори тероризму усвідомлять усю потужність і невідворотність відплати за терор та військові злочини з порушенням прав людини, а також суверенітету і територіальної цілісності національних держав.

Демократичний світ дасть чіткий сигнал: ні економічна, ні військова сила жодної країни не може бути індульгенцією на спонсорство міжнародного тероризму.

Політика та дипломатія

Назвати вголос: які наслідки матиме визнання росії спонсором тероризму

Давид Сакварелідзе,
колишній заступник генерального прокурора України, політичний діяч

Які потенційні політичні ризики для рф?  

Незважаючи на спроби показати готовність до ізоляції від усього зовнішнього світу, все одно керівництво рф реагує на них болюче, як на спроби посилити тиск на росію. Для рф це приниження, вони це бачать і розуміють, що ізоляція дедалі більше поглиблюється.

Так, філософія їхньої поведінки зводиться до очікувань, що рано чи пізно міжнародна спільнота зламається і почне реагувати на вимоги російського керівництва: і Україна, і Захід. Це було озвучено вустами очільника ради безпеки рф дмітрія мєдведєва. Неприйняття і заперечення дійсності – фундаментальна хвороба рф.

Чому іноземним державам буде невигідна співпраця з рф?

Визнання росії як держави – спонсора тероризму матиме ефект вибуху у зовнішніх міжнародних політичних відносинах, що вплине на економічні та дипломатичні відносини фактично одразу. У тому числі це позначиться на країнах, які й досі ведуть торговельно-економічні відносини з росією.

Мати стосунки з державою-терористом – це зазнати колосальних репутаційних втрат для кожної країни, яка намагатиметься продовжити вести діяльність з росією, адже це викличе величезний дискомфорт на політичній арені. Країни, які намагатимуться знайти якісь лазівки, отримають зіпсовану репутацію.

Обхід санкцій відбувається і зараз. Ще з 2014 року низка європейських підприємств продовжують постачати техніку росії. Це TALIS – французька компанія, Carl Zeiss – німецька компанія та інші європейські компанії, які вели торговельно-економічну діяльність з рф через інші країни.

Після визнання росії країною-терористом вести підприємницьку діяльність буде набагато складніше, оскільки це безпосередньо вплине на політичні та дипломатичні міжнародні відносини. Так само, як і купувати газ та нафтопродукти.

У деяких російських медіаджерелах можливе визнання росії як країни – спонсора тероризму викликає неймовірні істерики з подальшими все більшими військовими загрозами в бік України.

росія вже є «країною-вигнанцем» на міжнародній арені, але необхідно посилити тиск, щоб не дати їй можливості продовжувати війну. Сьогодні більше не можна жаліти політичних та дипломатичних інструментів тиску на росію: визнання її країною – спонсором тероризму спричинить значні наслідки для світу і самої росії.

Для України ж глобальних політичних та дипломатичних наслідків не буде. Такий статус росії убезпечить будь-які перетини України та рф на міжнародній арені, незалежно від того, як змінюватиметься керівництво європейських країн в подальшому.

Наслідки в юридичній площині

Назвати вголос: які наслідки матиме визнання росії спонсором тероризму

Данило Глоба,
адвокат, заступник директора з правових питань YouControl

Що кажуть про наслідки для рф у США?

3 травня 2022 року Верховна Рада звернулася до палати представників та сенату Сполучених Штатів Америки щодо визнання російської федерації державою – спонсором тероризму.

Незадовго до цього, 27 квітня 2022 року, держсекретар США Ентоні Блінкен на слуханнях у сенаті заявив, що не сумнівається в тому, що росіяни тероризують український народ. І що юристи вивчають питання можливого включення росії до списку країн, що підтримують тероризм.

Чим обернеться для рф такий статус з боку США? 

Законодавство США (зокрема, закон про експортний контроль, закон про контроль експорту озброєнь та закон про іноземну допомогу) визначає порядок, підстави та наслідки внесення країни до списку держав – спонсорів тероризму. Включення країни до зазначеного списку здійснюється державним секретарем США.

У сукупності чотири основні категорії санкцій, що накладаються США, включають:

  • обмеження на іноземну допомогу США;
  • заборону на експорт та продаж продукції оборонного призначення;
  • заходи контролю над експортом товарів подвійного призначення;
  • певні фінансові та інші обмеження.

На даний час найефективніші санкції, які можуть потенційно бути застосовані до рф, уже застосовані. Так, різні заборони щодо експорту зброї та товарів подвійного призначення були запроваджені ще 2014 року. З початком повномасштабної агресії у 2022 році запроваджено потужні фінансові та інші обмеження (заборони в’їзду тощо).

Які вторинні санкції передбачені для країн, що допомагають рф?

Серед застосованих санкцій є також вторинні санкції, які застосовуються до контрагентів підсанкційних осіб.

Вторинні американські санкції стосуються компаній та осіб, які працюють за межами юрисдикції США, але порушують ухвалені в США законодавчі норми. Традиційно вторинні санкції запроваджувалися щодо слабких економік – Ірану та Північної Кореї. Але останніми роками ці санкції застосовані й до росії.

Вторинні санкції проти осіб, які співпрацюють з рф, почали вводитися з 2017 року, з ухваленням закону «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій» (CAATSA). Згодом перелік осіб, які вважаються частиною російського оборонного та розвідувального секторів, постійно розширювався.

Іноземні компанії, побоюючись вторинних санкцій та/або їх репутаційних наслідків, часто страхуються та відмовляються від партнерства з російськими особами навіть у тих випадках, де це безпосередньо не суперечить американському законодавству. На сьогодні це найважливіший негативний наслідок вторинних санкцій з боку США, які створюють спільне негативне тло для взаємодії з росією в економічній сфері.

Таким чином, наразі більшість дієвих обмежувальних заходів з боку США відносно до рф уже застосовано. Включення росії до переліку держав – спонсорів тероризму матиме здебільшого репутаційний характер і надалі відштовхуватиме міжнародний бізнес від рф, підриваючи економіку цієї країни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло