«Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США

«Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США

Експерти пояснили конгресменам-республіканцям, чому підтримувати українську армію вигідно насамперед для Сполучених Штатів

Этот материал также доступен на русском языке
«Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США
Фото: УНІАН

Група республіканців, які здобули більшість місць в американському Конгресі, влаштувала демарш проти наміру адміністрації президента США Джо Байдена направити Києву ще $37,7 млрд. Їм опонують аналітичні центри CSIS і CEPA, які називають допомогу Україні неймовірно вигідною інвестицією для США.

Дискусії розгорілися після того, як Білий дім 15 листопада 2022 року запросив у Конгресу додаткові $37,7 млрд для Києва, зокрема $21,7 млрд для зміцнення обороноздатності та $14,5 млрд – для прямого підживлення бюджету України.

Після затвердження цих траншів загальна сума американської допомоги нашій країні перевищить $90 млрд. Раніше у березні, відреагувавши на вторгнення російської армії, Конгрес США схвалив перерахування Києву $13 млрд екстреної підтримки, а у травні – ще $40 млрд.

Чому частина республіканців вирішили виступити проти допомоги Україні?

17 листопада ультраправа республіканка Марджорі Тейлор Грін та ще десять її однопартійців з палати представників Конгресу США представили законопроєкт про контроль за витрачанням усіх коштів, що виділяються Україні. Вони розкритикували фінансування українського бюджету коштами американських платників податків і зажадали, щоб усі документи та обговорення щодо надання Україні військової, цивільної та фінансової допомоги були передані аудиторам.

«На ті гроші, які ми направили Україні, ми могли б уже убезпечити наш кордон, але ми не робимо цього», – заявила Марджорі Тейлор Грін, маючи на увазі розв’язання проблем із потоком нелегальних мігрантів з боку Мексики. – Ми ігноруємо загрози на нашому кордоні та кризу національної безпеки всередині нашої країни в той час, коли ми повністю захищаємо кордон іншої країни та ведемо проксі-війну з росією».

Грін пообіцяла повторно скерувати свій законопроєкт про аудит коштів для України на початку 2023 року, коли почне працювати новий склад Конгресу, в якому республіканці отримали більшість. У травні проти $40-мільярдного пакета допомоги Україні в Конгресі США проголосували 57 республіканців, включаючи Марджорі Тейлор Грін, і, на її думку, таких голосів стане значно більше.

«Якщо нинішній Конгрес відхилить законопроєкт, уявіть, який меседж він надішле американському народу? Це прозвучить так: «Ви не дізнаєтеся, куди йдуть ваші гроші». І, я гадаю, цей меседж дуже не сподобається американцям, адже йдеться про захист наших кордонів та безпеку американських громадян, і йде порівняння із зарубіжною країною», – розмірковує Марджорі Тейлор Грін.

Опитування громадської думки у США показують зростання невдоволення фінансуванням України. Навесні переважна більшість республіканців у Конгресі США виявляли одностайність із демократами в засудженні російського вторгнення. Ба більше, багато республіканців критикували адміністрацію Байдена за недостатню допомогу Києву. Однак тривала війна змінила настрої: зараз 30% усіх американців і 48% усіх республіканців кажуть, що США занадто багато роблять для України порівняно з 6% у березні.

У наступні місяці, якщо США продовжать занурюватися в рецесію, частка невдоволених, можливо, зростатиме. Це створює загрозу блокування законопроєктів про фінансування України в Конгресі США за «Правилом Хастерта»: якщо більшість членів партії більшості не підтримують пропозицію, то її не ставлять на голосування.

Як західна допомога змінює «малюнок війни»?

«Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США

Німецький дослідний інститут у Кілі нарахував $92 млрд вливань в Україну в січні–жовтні 2022 року. За дев'ять місяців Київ отримав від іноземних держав $37 млрд фінансової підтримки, а також $15 млрд гуманітарної та $40 млрд військової допомоги. Білий дім виступив основним джерелом цих надходжень. Зі Сполучених Штатів до України надійшло 44% бюджетної підтримки, 66% гуманітарної та 71% військової допомоги.

Читайте також: Відновити все: що варто знати про «План Маршалла» для України

Ця підтримка, що надходила паралельно з антиросійськими санкціями та дипломатичним тиском, змінила баланс сил. Якщо на початку вторгнення 24 лютого 2022 року росія виглядала Голіафом, який напав на найбіднішу країну Європи, то зараз вимальовується зовсім інша картина. І на ній Голіаф у сяйних обладунках – це Сполучені Штати.

Читайте також: Уроки ленд-лізу: як «постачання в борг» може допомогти подолати путіна

Американський Центр стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies – CSIS) днями зробив публікацію, покликану переконати  «нечисленних політиків, таких як Марджорі Тейлор Грін», які виступають проти фінансування України.

«У США щораз більша кількість противників допомоги України розглядає лише витрати та ігнорує стратегічні вигоди, які ця допомога приносить Сполученим Штатам. Ми вже здобули великі стратегічні переваги, підтримуючи Україну. Така підтримка – це одна з найкращих інвестицій, яку Штати могли зробити у конкурентній боротьбі з путінською росією та у зміцненні своєї власної безпеки», – пише військовий експерт Ентоні Кордесман, який очолює у CSIS кафедру стратегії.

росія розпочала війну зі значною військовою та фінансовою перевагою над Україною. Російський ВВП у 2021 році дорівнював $1,775 трлн – удев'ятеро більше, ніж $201 млрд в України. За даними Міжнародного інституту вивчення війни (IISS), росія також витратила $62,2 млрд на оборону 2021-го. Це в 14 разів більше за $4,35 млрд, витрачених Україною.

Однак 2022 року США та союзники влили в Україну більше мільярдів, ніж росія змогла закласти у свій військовий бюджет. Превалююча допомога Вашингтона означає, що рф втягнута у боротьбу зі США, у яких і ВВП ($22,966 млрд) та військовий бюджет ($811 млрд) у 13 разів вищий, ніж у неї.

«Ті, хто сфокусувався на наших витратах в Україні, а не на наших надбаннях, ігнорують факт того, що війна в Україні стала еквівалентом проксі-війни США з росією, а також війни, яку Штати можуть вести без воєнних втрат, яка об'єднує більшість демократій світу в спільній боротьбі, яка суворо карає росію за її акт агресії та посилює кожен аспект стримування», – пише Ентоні Кордесман.

На його переконання, опоненти грошової та військової допомоги Україні з боку США не беруть до уваги той факт, що росія набагато бідніша, ніж Сполучені Штати та їхні союзники. «Вони ігнорують те, що росія втрачає набагато більшу частку свого ВВП та своєї економіки на ведення війни в Україні, ніж США та партнери. І що рф зазнала величезних втрат своїх озброєнь, військових резервів і солдатів. Допомога США дозволяє Україні завдавати колосальних збитків російським можливостям загрожувати Європі та брати участь у будь-якому майбутньому конфлікті. Вони ігнорують практичну вигоду від того сигналу, який американська допомога Україні надсилає нашим стратегічним партнерам та союзникам про могутність і рішучість Америки», – зазначає функціонер CSIS.

Що натомість отримують США?

«Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США

Центр аналізу європейської політики (CEPA), що базується у Вашингтоні, також спростував докази республіканців, які применшують ризики, що виходять від росії, і вимагають витрачати гроші всередині США.

«Аналіз витрат та вигод американської підтримки України незаперечний. Штати у виграші практично на всіх рівнях, – робить висновок у публікації для CEPA британський економіст та експерт з питань України Тімоті Еш. – Це надзвичайно вигідна інвестиція».

За його даними, Збройні сили України вже вбили та поранили понад 100 000 російських військових, або половину початкової армії вторгнення. Також ЗСУ знищили 8000 одиниць бронетехніки, включаючи тисячі танків, тисячі бронетранспортерів, тисячі артилерійських гармат, сотні літаків та гелікоптерів, безліч військових кораблів. Сполученим Штатам, за розрахунками Еша, це коштувало приблизно $40 млрд – суму, вражаюче невелику для заподіяння втрат основному противнику США, другому за значимістю після Китаю.

«На допомогу Україні Штати витратили 5,6% свого оборонного бюджету і досягли знищення приблизно половини конвенційного військового потенціалу росії. Це є абсолютно неймовірною інвестицією. Якщо ми розділимо оборонний бюджет США на загрози, з якими стикається країна, частка рф «заважила» б на $100–150 млрд у витратах на загрозу. Тож вкладення $40 млрд у руйнування загрози вартістю $100–150 млрд – це дво- чи триразове повернення за інвестицією... Армія США може мати розумне бажання, щоб росія продовжувала розгортати свої війська в Україні для їх знищення», – розмірковує Тімоті Еш.

За твердженням економіста, витрати на заміну військ, що знищуються в Україні, і нову гонку озброєнь із Заходом неминуче збанкрутують російську економіку, що страждає від агресивних санкцій. рф позбавлена шансів здобути перемогу над колективним Заходом, що має $40-трильйонний ВВП і витрачає понад $1 трлн на оборону.

Тімоті Еш вважає, що Захід може розраховувати щонайменше на п'ять великих «профітів» від фінансування України.

По-перше, війна змушує владіміра путіна витягувати гроші із соціальної сфери, і в США підвищується шанс зірвати джек-пот, якщо в росії спалахне бунт, через який  до влади прийде прозахідний режим.

По-друге, бойові дії в Україні руйнують міф про конкурентоспроможність російських військових технологій, попит на які впаде, а держави, які потребують зброї, прагнутимуть закупитися в переможця.

По-третє, у багатьох країн, що спостерігають за слабкістю росії, виникає бажання відмовитися від її «дешевих» послуг захисту та попроситися під крило до США.

По-четверте, допомагаючи Україні перемогти росію, Сполучені Штати та союзники посилають потужний сигнал Китаю про те, що напад на Тайвань загрожує серйозними наслідками.

По-п'яте, війна в Україні змусила країни Європи шукати заміну російському паливу, що збільшить прибуток виробників скрапленого газу в США.

На думку Тімоті Еша, ці вигоди досить великі, щоб Сполучені Штати продовжували «бити доларами». Оскільки в Україні немає американських військ, то США не отримають тут нового Афганістану або В'єтнаму. Вони отримають росію, що загрузла в безнадійній війні, і зможуть відсвяткувати над нею величезну стратегічну перемогу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло