Арешт активів «Моршинської»: як вплинуло на ринок передання в управління АРМА найбільшого виробника мінеральних вод в Україні

Арешт активів «Моршинської»: як вплинуло на ринок передання в управління АРМА найбільшого виробника мінеральних вод в Україні

І чи відчують споживачі дефіцит мінералки

This material is also available in English
Арешт активів «Моршинської»: як вплинуло на ринок передання в управління АРМА найбільшого виробника мінеральних вод в Україні
Фото: УНІАН

Наприкінці листопада Шевченківський районний суд Києва передав активи холдингу IDS Ukraine, найбільшого в країні виробника мінеральних вод під ТМ «Миргородська» та «Моршинська», до управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

Це не перше підприємство з числа переданих агентству, і навіть не наймасштабніше – зокрема, раніше агентство отримало Глухівський кар'єр кварцитів, дві ТЕЦ на Львівщині, частину нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок» тощо. Проте за рівнем значущості на споживчому ринку IDS Ukraine не має конкурентів у портфелі АРМА. Так, рівень знання бренду «Моршинська» наближається до 96%. Частка ринку компанії – близько 40%. Ці параметри роблять щонайменше чутливими будь-які пертурбації з активом.

Mind розбирався, як позначиться на роботі компанії новий статус і чи відчують це споживачі.

Що таке IDS Ukraine для споживчого ринку? IDS Ukraine – найбільший український виробник бутильованої води з часткою ринку близько 40%. Основні виробничі майданчики – Миргородський завод мінеральних вод та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар». Моршинська долина є заповідною територією.

«Моршинська» посідає перше місце з продажу серед негазованих мінеральних вод в Україні. За даними рейтингу Топ-100 українських брендів видання InVenture, «Моршинська» є найдорожчим українським брендом – за підсумками 2020 року його оцінювали у $525 млн.

Символічний факт – пляшка «Моршинської» у зеленому склі довгий час залишається незмінним атрибутом усіх державних заходів в Україні та міжнародних зустрічей. Після передання АРМА цей зв'язок із державою ще більше зміцнився.

Якою є структура власності компанії? Структури IDS Borjomi International ведуть діяльність у росії, Україні та Грузії. За 17 років акціонерний склад групи компаній (входить Моршинський і Миргородський заводи мінеральних вод, дистрибуційна компанія «ІДС» та низка інших компаній) змінювався декілька разів.

За даними генерального директора IDS Ukraine Марка Ткачука, зараз безпосереднім акціонером, що володіє 100% акцій IDS Ukraine, є кіпрська компанія «Інтернешнл Дістріб’юшн Сістемз Лімітед». Право контролю над групою компаній мають члени сім’ї Бадрі Патаркацишвілі, що є громадянами Великої Британії (34% акцій), уряд Грузії (7,73%) та низка міноритарних акціонерів (приблизно 10%).

««Інтернешнл Дістріб’юшн Сістемз Лімітед» володіє група компаній, які прямо чи опосередковано належать вищезгаданим громадянам Великої Британії грузинського походження, уряду Грузії та акціонерам з подвійним громадянством, одне з яких російське, зокрема Михайлу Фрідману», – зазначила пресслужба компанії в коментарі Mind.

«Акціонери, які мають подвійне громадянство, одне з яких – російське, мають опосередковане відношення до нашого бізнесу. Ніхто з них, включаючи Михайла Фрідмана, який часто згадувався в пресі, не впливає на діяльність нашої групи компаній і не має права контролю ані над бізнесом, ані над прийнятими менеджментом рішеннями», – цитується Ткачук у пресрелізі компанії.

Що трапилося? 23 листопада Шевченківський районний суд передав активи компаній IDS до управління Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Було передано об'єкти рухомого майна, промислових зразків, торговельних марок та корпоративних прав у статутному капіталі, зареєстровані за ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар».

Клопотання ініціювали детективи Бюро економічної безпеки України в рамках кримінального провадження. За даними БЕБ, російські бенефіціари зробили спробу вивести активи семи підприємств із виробництва та реалізації питної води, які розташовані на території України. Йдеться про ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», ТОВ «ІДС Аквасервіс» та ТОВ «Потужність», а також корпоративні права у ТОВ «Потужність» та ТОВ «ІДС Аквасервіс».

Як зазначається в одній із ухвал суду, у Бюро вважають, що був «розроблений злочинний план для фіктивного виведення за уявними угодами зі своєї власності активів, які знаходяться на території України». Мета цих операцій – забрати бізнес з-під дії санкцій, накладених на основних акціонерів, та уникнути примусового вилучення активів.

Представники компанії, відповідаючи на запит Mind, повідомили, що інформація щодо вивозу обладнання з території України не відповідає дійсності. «Все обладнання – на місці. Більше того, зараз на Моршинському заводі мінеральних вод «Оскар»  ми налагоджуємо нову виробничу лінію, яка була куплена ще до війни», – йдеться у повідомленні.

Чи справді були якісь юридичні зміни у статусі цих активів? Наскільки відомо, в Україні – ні, але вони сталися на рівні материнської компанії.

У червні IDS Borjomi International оголосила, що її мажоритарний акціонер передає на безоплатній основі 7,73% акцій компанії уряду Грузії та більше не матиме контролю над нею. Цю пропозицію було прийнято виконавчою владою Грузії.

Внаслідок цього частка трьох російських бенефіціарів скоротилася до 47,68%, що означає втрату контролю. Представництво основного акціонера у Раді директорів IDS Borjomi International скоротилося з восьми до двох членів.

Чи підпадає ця угода під підозру «планували вивести свої активи за фіктивними угодами» у формулюванні БЕБ – невідомо.

Чи працює IDS Ukraine після передання АРМА? Так. Завдяки розміщенню виробничих потужностей у відносно спокійних регіонах, виробнича діяльність після 24 лютого не зупинилася. Основні корекції у роботі стосувалися організації безпечної логістики. 

Продукція представлена у всіх основних торговельних мережах, крім того, компанія розпочала експансію до Польщі через гіпермаркети Auchan. Після осінніх обстрілів агресором енергетичної інфраструктури компанія відчувала, як і більшість підприємств, перебої з енергопостачанням.

Після передання АРМА підприємства і надалі працюють – Mind у цьому переконався, зв'язавшись із заводом. Керівництво операційною діяльністю продовжує здійснювати поточний менеджмент.

«Операційна діяльність компанії не зупинена, рахунки не заарештовано. Всі вжиті заходи мають відношення до особистих майнових прав акціонерів компанії, щодо яких застосовано санкції.  Але ці заходи не стосуються ПрАТ «ІДС» та заводів, тому жодним чином не впливатимуть на господарську діяльність», – запевняють у компанії. 

Проте, багато контрагентів, оцінюючи поточний юридичний статус IDS Ukraine як невизначений, перевели співпрацю на умови передоплати.

На чому будуватиметься захист? За рішенням суду АРМА отримала в управління 100% корпоративних прав компанії. Однак не всі вони належать російським власникам, які підпадають під дію закону про націоналізацію активів громадян країни-агресора.

Це буде основною стратегією захисту, що намагатиметься в суді зняти арешт із часток інших акціонерів, чиї права порушені тотальним арештом.

Що буде далі? Конфісковані активи держава може продати, націоналізувати чи передати в управління українському бізнесу.

Основне завдання АРМА – зберегти активи. Агентство проводить конкурс на керуючого активу, а той у свою чергу обирає оцінювача, а далі відбувається оцінка активів.

Що робити із заарештованим об'єктом, вирішує суд. Досі підприємства продовжують працювати.

Чи можуть наслідки цих пертурбацій бути фатальними для споживчого ринку, оскільки IDS є найбільшим виробником у галузі? На сьогодні жодних проблем із забезпеченням ринку мінеральною водою немає. Торговельні марки IDS представлені у більшості великих торговельних мереж. «Давайте відокремлювати операційну діяльність від права власності. Фактично, робота бізнесу – це операційна діяльність, в яку АРМА ніколи не втручається. Їй передають управління для зміни права власності, орган нагляду не впливає безпосередньо на роботу», – нагадує експерт Дискусійного економічного клубу Олег Пендзін.

Та й навіть у разі короткочасних накладок або й перебоїв із постачанням це не матиме резонансних наслідків для споживчого ринку, як було, наприклад, після зупинки найбільшого в країні виробника солі «Артемсіль». «Це [мінеральна вода] не хліб, не олія – я не бачу тут жодних критичних ризиків», – каже експерт.

Хоча в самій IDS схильні більш драматично оцінювати наслідки арешту активів, враховуючи лідерські позиції на ринку мінвод. «Питна вода є одним із найнеобхідніших продуктів споживання. Наша компанія займає близько 40% ринку. Зважаючи на це, ми взяли на себе відповідальність із безперебійного забезпечення населення України критично важливим продуктом, працюючи навіть вночі та на вихідних, щоб компенсувати простої у виробництві під час обстрілів та відключення світла», – підкреслив у коментарі Mind Марко Ткачук, CEO IDS Ukraine. 

І додав, що компанія має потужні логістичні можливості та велику складську програму в Україні, що забезпечує швидку поставку продукції у кожен регіон країни.

«Збереження безперебійної операційної діяльності наших підприємств дозволило нам з початку повномасштабного вторгнення безкоштовно передати на потреби волонтерських організацій, військових, лікарень, переселенців та людей на деокупованих територіях продукції на суму близько 55 млн грн і ми маємо намір продовжувати цю важливу для України ініціативу», – резюмував CEO IDS Ukraine. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло