Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ
 
Матеріал у партнерстві з Київстар

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

Та до чого тут монумент «Три сестри» – пам‘ятник «дружбі» українців, білорусів та росіян

This material is also available in English
Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

«Під час війни слово «конкуренція» практично зникло з телеком-індустрії. Технічні групи допомагають одна одній відновлювати базові станції (БС), спільно підключаються до генераторів, діляться оптоволокном, дизпаливом та транспортом», – описують воєнні будні мобільні оператори.

Як саме вони «розгрібають» наслідки руйнувань російськими терористами? Що роблять, щоб під час блекаутів зв'язок не зникав? Скільки інвестують у власні «парки» генераторів, паливо, закупівлю акумуляторних батарей (АКБ) більшої ємності? Які проблеми оператори самостійно подолати не можуть та очікують підтримку від держави? Про це й багато іншого Mind розповіли фахівці «Київстар», «Vodafone Україна» та lifecell.

Чому під час блекаутів «падає» зв’язок?

«Зараз мобільні мережі більше страждають від відключень електроенергії, ніж від обстрілів і руйнувань. Оператори підключені до електромережі на тих самих правах, що й звичайне домогосподарство. Жодних винятків для мобільного зв`язку, який є критично важливою послугою, немає. Тож після ракетних атак на енергосистему мобільні мережі якийсь час працюють, потім зростає навантаження через велику кількість абонентського трафіку – базові  станції (БС) поступово відключаються. При цьому зменшується ємність мережі, знижується рівень сигналу. Тому в абонентів починають виникати складнощі із зв‘язком», – пояснюють у «Київстар».

У lifecell уточнюють: коли зникає електроживлення, автоматично вмикаються акумуляторні батареї (АКБ). Вони здатні підтримувати роботу базової станції від 2 до 5 годин після вимкнення електроенергії (за умови їх повної зарядки, що в разі частих відключень відбувається не завжди). «Тобто стабільність роботи мережі може порушитися, якщо живлення відсутнє довгий час на значній території. Тоді оператору складно забезпечити роботу всього обладнання на автономному живленні», – кажуть у lifecell.

У «Київстар» наводять статистику: якщо у вересні-жовтні на тиждень було десь 6000 інцидентів на мережі оператора (тобто виникнення позаштатних ситуацій на БС чи цифровій інфраструктурі), то після обстрілів у листопаді вже зафіксовано 80 000 на тиждень. Основна причина – порушення енергопостачання.

Що саме роблять оператори для протистояння блекаутам?

В «ідеальному всесвіті» все обладнання має бути підключене до генераторів, але у «великої трійці» його просто гігантська кількість. Наприклад, у «Київстар» по Україні – понад 60 000 ТКД (точок колективного доступу до інтернету в будинках), понад 30 000 стільникових БС, 13 000 технічних майданчиків (локації, де розміщене комутаційне обладнання та БС). У «Vodafone Україна» і lifecell їх також десятки тисяч.

«Фізично неможливо забезпечити всі БС генераторами під час масштабних відключень електроенергії. Для живлення тисяч БС потрібно мати не тільки тисячі генераторів, а й таку саму кількість людей, які могли б щодня довозити для них паливо та перебувати поруч із ними, щоб регулярно їх заправляти. Для підтримки роботи однієї БС необхідно 100 л дизельного палива на добу», – пояснюють у lifecell.

У «Vodafone Україна» додають: багато БС розташовані на дахах, висотних спорудах, складних архітектурних об’єктах, куди доставити або встановити генератор достатньо проблематично або практично неможливо.
Тож в першу чергу ще на початку війни гравці «підстрахували» життєздатність найбільш важливих об’єктів.

У «Київстар» забезпечили географічне резервування ключових сервісів на Заході України. Всі критичні об`єкти інфраструктури: комутатори, маршрутизатори трафіку, вузлові БС – під´єднали до стаціонарних дизель-генераторів. Для автономного живлення іншого обладнання оператор використовує пересувні дизель-генератори.
Зараз у «Київстар» майже 700 генераторів. Для їх роботи щодня треба більш як 10 тонн бензину й дизпалива. «Навіть за найгіршого сценарію, якщо повністю постраждає енергетична інфраструктура, зв‘язок працюватиме, хоча це буде не «килимове» покриття, а окремі острівці там, де є підключення БС до генераторів», – заспокоюють у «Київстар».

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

Оператор найближчим часом збирається закупити додаткові 230 генераторів, а також збільшує кількість спеціалістів, які їх обслуговують.

«Вважаємо дуже актуальним звернення Мінцифри до підприємців із проханням дозволяти операторам підключати обладнання БС до їх генераторів. Ми вже співпрацюємо з деякими компаніями. Також домовляємося з місцевою владою щодо резервування дизпалива, постaчання додaткових генераторів», – кажуть у «Київстар».

Ще «синій» оператор модернізує парк АКБ базових станцій. «Встановлюємо нові – більш ємнісні АКБ, які можуть працювати без електроживлення до 7 годин, – розповідають у «Київстар». – Такі роботи вже проводяться в Київській, Полтавській, Сумській областях. Замінили АКБ вже на 3000 БС, очікуємо нових постачань від зарубіжних партнерів».

У «Vodafone Україна» наразі всі ключові елементи мережі зарезервовані. «Яке б тривале відключення не було, можемо забезпечувати роботу ядра мережі, зберігати роботу транспортної мережі, що з’єднує ядро мережі та мережі в різних частинах України, вузлових майданчиків країни», – пояснюють у компанії.

Оператор залучає партнерів та інших операторів до спільного використання стаціонарних генераторів. «Це копітка точкова робота, та вона дозволить збільшити карту покриття на випадок відключень і збільшити доступність сервісів. Домовилися про резервування щоденної потреби в паливі на заправних станціях для потреб операторів. Також розробили спеціальні сценарії роботи мережі для кожного міста під час тривалих відключень: щоб за допомогою в рази меншої кількості БС підтримувати покриття в усіх районах міста. Звичайно, у такому разі не йдеться про звичну нам якість послуг і суцільне покриття. Втім можливість залишатися на зв’язку є. Ці розрахунки, на жаль, вже були перевірені на практиці, відповідно доводиться корегувати плани й адаптувати потреби в додаткових генераторах», – розповідають в «Vodafone Україна».

Цього року компанія збільшила інвестиції в підвищення надійності систем електропостачання: крім закупки генераторів, оновлює «парк» АКБ до більш сучасних, щоб підвищити час автономності БС, не вдаючись до генерування. Загальна позапланова сума додаткових інвестицій для цих технічних заходів тільки за останній місяць становить близько 120 млн грн.

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

«Як і всі, стикаємося з дефіцитом генераторів та АКБ. Адже усталені логістичні ланцюжки, зокрема виробництво та постачання матеріалів і комплектуючих, були порушені. Це відбивається на термінах постачання. Та завдяки тому, що входимо до міжнародного холдингу, вдалося швидко забезпечити мінімальні потреби в обладнанні й нарощувати потенціал», – кажуть у «Vodafone Україна».

У lifecell також збільшують кількість генераторів і батарей на технологічних майданчиках. Оператор забезпечив постійне функціонування найбільш важливих ділянок – опорних сайтів, які можуть підтримувати найбільший відсоток покриття. «Зараз потреба компанії в генераторах значно перевищує їх наявність. Постійно намагаємося збільшувати їхню кількість, закуповуємо нові акумуляторні батареї та паливо, щоб якнайдовше підтримувати зв’язок під час відключень електроенергії. Наприклад, у найближчі місяці купуємо ще 150 генераторів. Але цього недостатньо, якщо говоримо про всю мережу. Це дуже масштабна проблема, адже від відсутності електроенергії потерпає вся країна», – пояснюють у lifecell. Ще цей оператор шукає альтернативні джерела – розпочав тестувати живлення від сонячних панелей.

А також просить допомоги в абонентів.

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

«Під час відключень електроенергії навантаження на мережу значно зростає, адже користувачі переходять з фіксованого інтернету на мобільний. Просимо в такі періоди зменшити споживання мобільного інтернету, не качати важкі файли, не дивитися відео на ютубі – це дозволить батареям довше працювати, відповідно, абоненти за необхідності зможуть додзвонитися в екстрені служби», – наголошують у lifecell.

Скільки коштів доводиться додатково вкладати в живлення?

У lifecell кажуть, що масштабні атаки на енергетичну інфраструктуру значно збільшили витрати операторів.
У «Vodafone Україна» наводять статистику: в січні – липні 2022 року генератори оператора по всій Україні споживали в середньому більше 10 000 літрів палива щомісячно. Починаючи із серпня компанія щомісячно збільшує витрати на паливо: у серпні та вересні – в 1,9 раза, у жовтні – вже в 7,8 раза.

Плюс із січня до жовтня включно вартість дизельного палива зросла більше ніж удвічі. Якщо в першому півріччі середньомісячні витрати на паливо становили біля 400 000 грн, у жовтні вони досягли 3,8 млн грн. «Для повної оцінки витрат також слід врахувати значно збільшену частоту сервісного обслуговування та ремонтів генераторів внаслідок важкого режиму роботи 24/7, послуги транспортування тощо», – додають у «Vodafone Україна».

Як оператори продовжують відновлювати власну зруйновану інфраструктуру? 

Гравці розповідають, що зараз рівень вандалізму російських терористів просто зашкалює. Наприклад, якщо на початку війни в «Київстар» на тимчасово окупованих Київській, Чернігівській, Сумській областях масштаби руйнувань сягали 30%, то зараз у Харківській та Херсонській областях вони перевищують 80%. Тож тепер оператори все більше стикаються з неохідністю будувати з нуля.

«Окупанти вивозять обладнання. Що не можуть вивезти – підривають. Вирізають оптоволоконні кабелі в телеком-колодцях, залишають скрізь на технічних майданчиках міни – роблять усе, щоб позбавити населення на окупованих територіях спілкування з Україною, – розповідають у «Київстар». – Починаємо відновлювати інфраструктуру, як тільки отримуємо дозволи від місцевих військових адміністрацій і після того, як сапери «очистять» територію. Якщо об‘єкт не сильно зруйнований – відновлення триває кілька днів. По сильно зруйнованим роботи можуть тривати кілька місяців. Тому, коли заходимо в деокуповане місто, запускаємо в ефір кілька пересувних БС, які підключені до генераторів, і паралельно починаємо відбудовувати те, що зруйнували окупанти».

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

У lifecell розповідають: щодня 90 ремонтних бригад по всій Україні здійснюють по два-три виїзди, часом під обстрілами і з ризиком для життя фахівців. Ремонти базових станцій «у полях» за 9 місяців війни перетворилися на багатосерійні епізоди побутово-професійного героїзму інженерів. Де можливо, компанія використовує підключення БС до Starlink. Це дозволяє швидко відновити мережу в регіонах, де транспортна мережа сильно фізично пошкоджена, і її ремонт потребує часу. Особливо – якщо є проблеми з енергопостачанням: потрібні генератори, пальне, яке знайти в щойно звільнених місцевостях досить проблематично, а також люди, які будуть це пальне довозити та регулярно поповнювати генератор.

Загалом, за даними телеком-регулятора, операторам вдається утримувати зв'язок. «Останні атаки рф цілепрямовано скеровувала на руйнування енергетичної і телекомунікаційної інфраструктури України, але навіть за таких умов спостерігаємо, що оператори вживають ефективних заходів для забезпечення сталого функціонування власних мереж та продовження надання українцям послуг в умовах воєнного стану. Держава проводить постійний моніторинг, спостерігаючи за якістю послуг зв’язку й за чинниками, що на неї впливають. Результати аналізу проведених тестів якості послуг мобільного зв’язку в містах і на автомобільних дорогах загалом свідчать про виконання рівнів показників якості. Втім, в окремих випадках вони надаються на мінімально доступному рівні з об’єктивних причин», – пояснює регулятор.   

Яку кількість пошкоджень та обсяг збитків зафіксували з початку повномасштабного вторгнення?

Оператори говорять, що поки важко дати точну оцінку. «Часто один і той самий об‘єкт доводиться відновлювати по декілька разів. Як приклад – село Сеньківка Чернігівської області, де розташовано монумент «Три сестри» – пам‘ятник «дружбі» українців, білорусів та росіян. Базову станцію в цьому селі ми відновлювали шість чи сім разів, оскільки цей населений пункт постійно обстрілювали російські війська. У Харкові й Харківській області також багато таких випадків, коли сьогодні ми відновили базову станцію, а завтра – її знову зруйновано і доводиться робити все з початку», – наводять приклади в «Київстар».

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

Загалом із лютого інженери «синього» оператора здійснили понад 25 000 ремонтних робіт на БС. «За 9 місяців витрати компанії на обслуговування та розвиток мережі зросли майже на 30% – до 3,5 млрд грн у порівнянні з таким самим довоєнним часом. Основні витрати – відбудова зруйнованого агресором рф та інвестиції в захист мережі», – кажуть у «Київстар».

«Vodafone Україна» поки оцінує збитки від руйнування мережі в понад 2 млрд грн: «На жаль, вони зростають і далі. Уже відновлено роботу 242 об’єктів, що були зруйновані або зазнали пошкоджень внаслідок бойових дій. 500 населених пунктів повернули на зв´язок. У Херсонські області наразі встигли відновити зв´язок у 45 населених пунктах, інженерів стримують тільки роботи з розмінування», – пояснюють у компанії.

Скільки БС зараз працює в «гарячих» областях?

У «Київстар» уже відновлено в Харківській області 90% мережі, у Херсонській – 15%, Запорізькій – 50%, Донецькій – 30%.

У «Vodafone Україна» в Харківській області – 84%, Херсонській – 5%, Донецькій – 44%.

У lifecell відновлено в Харківській 64% БС, Херсонській – 33%, Запорізькій – 94%, Донецькій – 54%. У Луганській – усі базові станції lifecell не мають підключення до мережі.

За спостереженнями регулятора, на деокупованих територіях оператори відновлюють зв'язок у максимально стислі  терміни скрізь, де це можливо. «Наразі доступність базових станцій по Україні перевищує 83%, – розповідає регулятор. – Найкраща ситуація із забезпеченням мобільним зв’язком у Києві, Чернівецькій, Черкаській, Хмельницькій, Сумській, Рівненській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Житомирській і Закарпатській областях. Покриття послугами в цих регіонах перевищує 90% від загальної кількості проведених тестів».

Телеком-фронт: як мобільні оператори протистоять блекаутам, повертають зв'язок, відбудовують зруйноване і допомагають ЗСУ

Наскільки зменшилася кількість абонентів?

Через війну всі гравці зафіксували падіння абонбази. У «Київстар» за 9 місяців вона зменшилася на 7%, до 24,4 млн. У «Vodafone Україна» станом на кінець вересня залишилися 15,8 млн клієнтів (рік тому було 19 млн). Активна 3-місячна абонбаза lifecell у III кварталі 2022 року скоротилася на 7,9 % порівняно з аналогічним періодом минулого року – до 8,2 млн.

У «Київстар» прогнозують, що за підсумками року падіння може сягнути двозначної позначки, це 12% рік до року, сумарно гравці можуть втратити понад 7 млн абонентів.

Як скорочення кількості абонентів впливає на виручку операторів?

«Зниження абонентської бази прямо відобразилося на зниженні доходів індустрії. Якщо в I кварталі ринок зріс на 14,1% рік до року, то за результатами III кварталу зростання впало в рази і становило +1,4%. Вважаємо, цей тренд ще погіршиться до кінця року: падіння в IV кварталі може бути мінус 2% рік до року», – прогнозують у «Київстар».
Крім того, за даними «синього» оператора, також впливає на витрати й доходи велика кількість зовнішніх мігрантів – у сегментах бізнесу роумінгу та в інтерконекту. В роумінгу зараз усі оператори мають спеціальні пропозиції для абонентів задля того, щоб максимально зберегти базу. Але все одно база поступово знижуватиметься, оскільки абоненти органічно переходитимуть на локальні мережі тих країн, у яких вони перебувають.

Скільки БС побудували оператори внаслідок внутрішньої міграції?

З весни гравці почали інвестувати в перерозподілення навантаження на мережу та поліпшення зв’язку в обраних переселенцями регіонах. «Київстар» за 2022 рік збудував 470 базових станцій 4G. А на 6400 БС збільшена швидкість передачі даних (раніше вони працювали за технологією 3G, тепер – 4G).

«Vodafone Україна» побудував 147 БС, вивів в ефір близько 3000 4G БС та модернізував 1422 3G БС для збільшення ємності в густонаселених районах західних областей, де оселилося більшість внутрішніх мігрантів.

lifecell модернізував майже 280 БС та побудував 230 станцій.

Чи довелося скорочувати співробітників?

Кількість працівників у операторів майже не змінилася, співробітників не скорочували. У «Київстар» станом на 1 листопада було 3900 співробітників і 80 відкритих вакансій, у «Vodafone Україна» наразі працюють близько 2800 фахівців, у lifecell понад 1020 спеціалістів.

Чи продовжують допомогати ЗСУ та біженцям?

«Київстар» перерахував близько 130 млн грн на гуманітарну допомогу ЗСУ, лікарням, літнім людям і постраждалим від війни. Крім того, надав абонентам безкоштовних послуг на більш ніж 574 млн грн. Наразі оператор виділяє 300 млн грн (на рахунок United24) на відновлення цифрової інфраструктури та розвиток системи протидії кіберзагрозам.

«Vodafone Україна» станом на кінець вересня перерахував 275 млн грн гуманітарної та прямої фінансової допомоги, надала абонентам за кордоном у лютому – вересні безкоштовних послуг на 1,15 млрд грн, а також запустила челендж «Ліга тепла» для забезпечення альтернативним опаленням пологових будинків і лікарень. Наразі до оператора долучилися ще дві компанії, кожна внесла по 20 000 євро на опалення.

У lifecell також надали мільйони безкоштовних ГБ і хвилин абонентам, окремо – у межах спеціальних пакетів послуг для військових, медиків та працівників критичної інфраструктури. Ще lifecell передав на потреби ЗСУ телеком-обладнання й техніки на 37 млн грн та зобов’язався переказати 40 млн грн на цифрову розбудову й відновлення мобільної інфраструктури.

Які «воєнні» проблеми індустрії не вирішити без держави?

Не всі проблеми оператори можуть здолати самотужки, а тому сподіваються на допомогу влади.

Крадіжки кабелю. Наразі це друга за масштабом проблема (на першому місті – відключення електроенергії). Тільки в «Київстар» з початку року вже зафіксовано 326 вандальних пошкоджень. Найбільш криміногенні регіони – Дніпропетровська, Запорізька та Одеські області. Більшість крадіжок відбувається вночі, незважаючи на те, що діє комендантська година.

Гальмування запуску нових БС. За свідченнями гравців, зараз на отримання доступу до об’єктів інфраструктури держмайна для будівництва базових станцій у середньому потрібно 5-6 місяців. Цей час витрачається на отримання різних дозвільних документів, зокрема проведення аукціону на ProZorro, де оператори отримують право на місце на даху державного об’єкту в оренду під БС. У «Київстар» вважають, що цю проблему можна вирішити шляхом застосування договорів про телеком-доступ (на оформлення потрібно 3-4 тижні) замість договорів оренди, а також пропонують скоротити процедуру землевідведення для будівництва нових веж зв’язку з шести до трьох місяців. Для ухвалення відповідних ініціатив необхідна підтримка з боку державних органів влади.

Податки з безкоштовних послуг. З початку війни компанії з різних індустрій надають своїм користувачам, військовим, медикам, волонтерам безкоштовні послуги, доходу з яких не отримують, хоча сплатити податки – мусять. «Спільно з іншими операторами ініціюємо зміни до Податкового кодексу.

Пропонуємо на час воєнного стану звільнити від оподаткування ПДВ та збору на обов’язкове державне пенсійне страхування послуги, які ми безоплатно надаємо абонентам. Це підсилить спроможність операторів і надалі надавати підтримку нашим клієнтам», – говорять у lifecell.

Ліцензування вільних додаткових смуг частот. У «Київстар» говорять, що операторам потрібні нові частоти як для розвитку 4G, так і для збільшення ємності, особливо в тих регіонах, куди з початком війни переїхало багато мешканців зі східних та південних областей України. Частково держава вже допомогла: влітку телеком-регулятор вирішив виділити трьом операторам на період дії воєнного стану смуги в діапазоні 2100 МГц для збільшення ємності наявних мереж 3G або поліпшення покриття 4G. Також «Vodafone Україна» дозволили користуватися своєю смугою 35 МГц у діапазоні 2500-2690 МГц – за технологією LTE 2600-TDD, а «Київстар» виділили 40 МГц у діапазоні 2300 МГц.

Зараз «синій» оператор хоче викупити ліцензію на цю смугу. «Сьогодні цей ресурс не приносить до бюджету коштів. За нашими оцінками, це 50 млн грн щорічно, які могла б отримувати державна скарбниця лише завдяки ренті. Крім того, освоєння цих частотних смуг дасть можливість мобільним операторам підтримувати високу якість послуг у регіонах, куди через війну мігрувала велика кількість абонентів та українських підприємств», – кажуть у «Київстар».

У lifecell протилежна позиція. Оператор вважає, що всі гравці отримали достатню кількість радіочастот у зазначених діапазонах на період до закінчення воєнного стану. «Незважаючи на це, зараз ми спостерігаємо за діями, які свідчать про спробу розподілити цінний спектр, у якому можливе запровадження 4G та 5G, вже на комерційних умовах: на десятки років вперед, без аукціону чи конкурсу, за заниженою ціною. У результаті державний бюджет може недоотримати від 760 млн грн до 2,8 млрд грн і більше порівняно з прозорою купівлею спектру за результатами тендеру після завершення війни. Менші і потенційні нові гравці ринку втратять доступ до цінних 5G-частот, конкуренцію на телеком-ринку буде знищено, а найбільше постраждають самі абоненти – адже без конкуренції і технології впроваджуються повільніше, і ціни – вищі», – вважають у lifecell.

Рента за частоти, якими поки немає можливості користуватися. На тимчасово окупованих територіях російські терористи відключили обладнання українських операторів. «Звертаємося до держави з пропозицією звільнити компанії від рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на тимчасово окупованих територіях і територіях, де велися бойові дії, – пропонують у lifecell. – Врахування цієї ініціативи дасть змогу операторам ефективніше відновлювати мережу на щойно звільнених територіях та забезпечувати пільговим зв’язком людей, які жили під окупацією».

 
Матеріал у партнерстві з Київстар
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло