Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

І які нюанси є у всіх цих процедурах

Этот текст также доступен на русском
Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн
Фото: depositphotos.com

Навіть за умов війни бізнес змушений контактувати з різними державними органами. Але через різні обставини в підприємця не завжди є можливість особисто відвідати те чи інше відомство. Наприклад, щоб узяти довідку або отримати дозвіл.

На щастя, багато послуг, які потрібні бізнесу, вже можна отримати онлайн. Наприклад, ще навесні Кабінет Міністрів звільнив підприємців на час воєнного стану від оформлення ліцензій. Якщо є потреба здійснювати діяльність, яка потребує ліцензування, необхідно лише подати заявку на порталі держпослуг «Дія».

Водночас можливість зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) дистанційно з'явилася лише напередодні осені. А така, здавалося б, найпростіша послуга, як отримання витягу з Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), була запущена в тестовому режимі буквально днями.

Mind вирішив з'ясувати, які послуги доступні підприємцям, якщо необхідно здійснити реєстраційні дії з бізнесом або, навпаки, закрити його.

Створення ТОВ. Незважаючи на те, що можливість відкрити СПД через портал «Дія» існує вже кілька років, сервіс із реєстрації ТОВ з'явився лише кілька місяців тому. Причому якийсь час він працював у тестовому режимі, були помилки та збої.

Для того щоб подати заявку на відкриття компанії, необхідно авторизуватися в особистому кабінеті на порталі «Дія» за допомогою електронно-цифрового підпису або за допомогою «Дія.Підпис» і перейти до розділу «Реєстрація ТОВ на підставі модельного статуту».

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

На першому етапі потрібно вибрати назву ТОВ. Головна умова, щоб ім'я не співпадало з назвами компаній, що вже існують, не дублювало найменування держорганів, історичні державні назви, комуністичну та нацистську символіку.

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

Також необхідно ввести адресу місцезнаходження ТОВ і розмір статутного капіталу. Сума капіталу жодним чином не обмежена, тож це може бути і 2 грн, і мільйон гривень.

Наступний етап – введення інформації про засновника або засновників (якщо їх кілька). Потрібно надати не лише паспортні дані власників компанії, а й унікальний номер запису в демографічному реєстрі (УНЗР). Цей код присвоюється тим, хто має біометричні закордонні паспорти або оформив замість звичайного українського паспорта ID-картку. Якщо коду УНЗР немає, доведеться прикладати нотаріально засвідчену скан-копію національного паспорта. Окремо доведеться вказати, чи є засновник кінцевим бенефіціаром компанії.

Далі потрібно сформувати модельний статут. І ось у цьому може бути головна проблема для деяких підприємців. На жаль, оформити ТОВ онлайн зі своєю (довільною) версією статуту не вийде. Стандартний шаблон модельного статуту затверджено постановою Кабміну №367 від 27 березня 2019 року. Але форма цього документа не є жорстко зафіксованою.

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

Наприклад, можна вибрати, у який строк учасники ТОВ зроблять свої внески до статутного капіталу компанії (через місяць, три, пів року чи рік), визначити періодичність і порядок виплати дивідендів, частоту проведення загальних зборів власників тощо. Інакше кажучи, модельний статут – це своєрідний конструктор. «Дія» містить систему підказок, які допоможуть підкоригувати статут під себе. Або можна вибрати стандартний варіант статуту з урядової постанови.

На фінальному етапі слід додати копію протоколу зборів учасників про створення ТОВ, вибрати систему оподаткування – сплату податку на прибуток або єдиний податок – і надіслати заявку на розгляд реєстратору, підписавши її за допомогою електронного ключа або «Дія.Підпис».

За ідеєю реєстрація компанії та внесення даних про неї до ЄДР забирає близько доби. Повідомлення про те, що все пройшло успішно, з'явиться у власному кабінеті «Дії».

Зрозуміло, це ще не фініш. Коли фірму офіційно створено, потрібно буде звернутися до банку для відкриття поточного рахунку. Крім того, при найманні співробітників доведеться мати справу з Пенсійним фондом, органами статистики. А якщо бізнес пов'язаний, наприклад, із виробництвом чи реалізацією підакцизних товарів, без відвідування Державної податкової служби (ДПС) теж не обійтися.

Ліквідація ФОП. Закрити ТОВ онлайн, як і раніше, неможливо. А ось приватний підприємець уже може подати заявку на припинення бізнесу через «Дію». Втім, і в цьому разі є деякі шорсткості.

Як і у випадку з реєстрацією ТОВ, спочатку потрібно авторизуватися на порталі держпослуг, а після цього – перейти до розділу «Закриття ФОП».

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

Процедура виглядає дуже просто. Спочатку необхідно перевірити всю інформацію про підприємця, яка зберігається в «Дії». Починаючи з ПІБ підприємця та його податкового номера (ІПН) і закінчуючи адресою реєстрації. Важливо переконатися, що немає ні фактичних, ні граматичних помилок. Тому що навіть одна неправильно написана в прізвищі літера буде приводом для відмови в закритті СПД.

Якщо всі дані є правильними, потрібно лише дати свою згоду на подання заяви про припинення діяльності (ця заява створена та заповнена автоматично, усі необхідні дані в ній вже є) і підписати заявку електронним ключем або за допомогою «Дія.Підпис». Система надсилає запит державному реєстратору, і той протягом доби схвалює заявку. Підсумок розгляду заявки можна перевірити у своєму особистому кабінеті в «Дії». У графі «Статус підприємства» має бути зазначено «Припинено».

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

Але насправді процес ліквідації СПД на цьому не закінчується. Тому що підприємець продовжує числитися як платник податків у Державній податковій службі та як платник ЄСВ у Пенсійному фонді. Поки ці два відомства не знімуть його з обліку, підприємець перебуває в підвішеному стані. Начебто бізнесу вже й немає, але податківці вважатимуть інакше.

Тому, щоб повністю закрити ФОП, після подання заявки через «Дію»:

  • підприємці на спрощеній системі оподаткування повинні сплатити єдиний податок (СПД 1-ї та 2-ї групи – за місяць, у якому запущено процес ліквідації, 3-ї групи – за квартал) і протягом 40 днів із дня закінчення кварталу подати звичну декларацію платника ЄП, зробивши в ній позначку, що це ліквідаційна звітність;
  • підприємці на загальній системі протягом 30 днів після оформлення заявки в «Дії» мають подати ліквідаційну декларацію про майнове становище та доходи, а ще через 10 днів – сплатити податок на доходи фізосіб за ставкою 18% і 1,5% військового збору;
  • усі без винятку підприємці зобов'язані заплатити єдиний соцвнесок (ЄСВ) за місяць та протягом 30 днів подати ліквідаційну звітність щодо ЄСВ, яка має містити всі дані про суми соцвнеску, що були сплачені з початку року.

Подавати звітність можна онлайн. Наприклад, через електронний кабінет платника податків чи через інтернет-банкінг свого банку (якщо є така функція). Наразі залишається лише чекати, коли податківці проведуть перевірку. Коли вона може статися – невідомо. Тому що чітких термінів такої перевірки немає. Зазвичай вона відбувається за кілька місяців.

Взагалі, якщо підприємець сплачував податки вчасно й подавав усі декларації, він про перевірку навіть не дізнається. Просто згодом його статус як платника податків та платника ЄСВ буде анульовано. Дізнатися цю інформацію можна в електронному кабінеті платника податків у розділі «Облікові дані платника».

Релокація бізнесу. У «Дії» є послуги не лише з відкриття чи ліквідації бізнесу. Також підприємці можуть змінити місце своєї реєстрації (податкову адресу), що зручно під час релокації в інший регіон країни.

Причому Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій ще наприкінці листопада наголосило на тому, що перереєстрація бізнесу в разі переїзду є обов'язковою. Інакше вести господарську діяльність заборонено, і можуть бути проблеми з податковою.

Реєстрація ТОВ, ліквідація ФОП і релокація. Як відкрити бізнес або узаконити зміни в ньому онлайн

Щоб змінити податкову адресу в «Дії», необхідно перейти до розділу «Внесення змін про ФОП». Підприємець заповнює онлайн-форму, в якій вказує нову адресу, та надсилає заявку. Її вже звично потрібно завізувати електронним ключем або через сервіс «Дія.Підпис». Нові дані отримує держреєстратор і заодно податкова служба (але якщо підприємець є платником єдиного податку).

Перереєстрація забирає максимум добу й вона є платною. За зміну адреси необхідно сплатити 190 грн.

Витяг із ЄДР… скоро. Ще один сервіс, який поки що перебуває в процесі тестування – це оформлення через «Дію» виписки з ЄДР. Запуск цієї послуги нещодавно анонсував міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Такий витяг підтверджує, що підприємець справді існує як бізнес-одиниця. Цей документ вимагають партнери та підрядники, з якими ФОП укладає договори про співпрацю. Також виписка знадобиться, якщо підприємець планує брати участь у державних тендерах або йому необхідно відкривати банківські рахунки.

Щоб отримати виписку з ЄДР по-старому, не онлайн, потрібно особисто звернутися до будь-якого державного реєстратора. Наприклад, до Центру надання адмінпослуг. Реєстратор приймає заявку та через один-два дні видає на руки підприємцю документ. Вартість такої виписки в паперовій формі – 120 грн.

До речі, раніше оформити витяг із держреєстру можна було через спеціальний сервіс Міністерства юстиції. Але у зв'язку з військовим станом Мін'юст закрив доступ до ЄДР. Тому залишається дочекатися, коли така опція з'явиться в «Дії». Федоров пообіцяв, що це станеться незабаром.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло