Аварія гелікоптера в Броварах: кому тепер належить керувати МВС (ОНОВЛЕНО)

Аварія гелікоптера в Броварах: кому тепер належить керувати МВС (ОНОВЛЕНО)

Це перший випадок в історії України одночасної загибелі всього керівного складу силового відомства

This material is also available in English
Аварія гелікоптера в Броварах: кому тепер належить керувати МВС (ОНОВЛЕНО)
Фото: УНІАН

«Я розумію, на яку жертву йду» – так прокоментував народний депутат Денис Монастирський пропозицію президента Володимира Зеленського обійняти посаду міністра внутрішніх справ у липні 2021-го. Те, що жертва виявиться настільки великою, він навряд чи міг припустити: 18 січня о 8:20 гелікоптер, у якому перебували Монастирський, його перший заступник Євген Єнін і держсекретар відомства Юрій Лубкович, зазнав аварії у Броварах під Києвом. Також у гелікоптері летіли помічниця Монастирського Тетяна Шутяк, керівник охорони міністра Михайло Павлушко та фотограф Микола Анацький. Усі дев'ятеро людей, які перебували на борту (включно з трьома членами екіпажу), загинули.

На землі загинуло ще п'ятеро людей, з них – одна дитина. Загалом, за даними Нацполіції та ДСНС, поранено 25 людей, із них 11 дітей.

Це перший випадок в історії українського держуправління, коли раптово та одномоментно виявилося обезголовленим одне з основних відомств у країні – якщо не брати до уваги лютий 2014 року, коли сталася масова втеча команди Віктора Януковича за кордон.

Чому все керівництво МВС опинилося разом в одному гелікоптері? За офіційними даними, керівництво МВС прямувало у відрядження до однієї з гарячих точок.

Чи був гелікоптер несправним? Як повідомили в ДСНС, вертоліт ЄС-225 (бортовий номер 54), на якому летів Денис Монастриський із колегами, неодноразово залучався до виконання завдань із транспортування особового складу до місць виникнення надзвичайних ситуацій. «Серед авіаційних суден системи МВС цей борт найчастіше використовувався з огляду на можливість одночасно перевозити достатню кількість людей. Екіпаж судна був підготовлений для виконання завдань за складних умов, мав необхідну кількість годин нальотів саме на вертольотах ЄС-225», – йдеться в повідомленні відомства.

Яку причину наразі називають офіційно? Причину катастрофи має встановити слідство. Досудове розслідування доручено слідчим СБУ. Справа знаходиться під контролем генерального прокурора Андрія Костіна.

Серед причин авіакатастрофи розглядається, зокрема, помилка пілота, зумовлена поганими погодними умовами – над Київською областю 18 січня був густий туман. 21 жовтня 2019 року за схожих обставин – при виконанні маневру зниження після потрапляння в туман – у Полтавській області розбився вертоліт, яким керував ексміністр аграрної політики України Тарас Кутовий. Пілот загинув.

Хто має право замінити міністра? Як уже згадувалося, це перший випадок у новітній історії України, коли одного дня силове відомство втратило своїх керівників.

Згідно з протоколом, міністр на час своєї відсутності – відпустки, відрядження – особисто визначає обов'язки заступників і розподіл повноважень між ними, які вони здійснюють до його повернення. Найчастіше обов'язки міністра покладаються на першого заступника, який у цьому випадку також загинув. Серед заступників – Богдан Драп'ятий, Мері Акопян, Сергій Гончаров, Катерина Павліченко, Ігор Бондаренко.

Хто має право замінити держсекретаря МВС? Державний секретар МВС є найвищою посадовою особою з державних службовців міністерства. За його відсутності або, як йдеться в Положенні про міністерство, в разі «неможливості виконання ним своїх повноважень з інших причин» його обов'язки виконує один із керівників самостійних структурних підрозділів апарату МВС відповідно до наказу державного секретаря МВС.

Заборона на спільні польоти та одночасне перебування в зоні підвищеного ризику всього керівного складу ключових відомств є логічною рекомендацією, проте протокольно жодним чином це не закріплено.

Кого призначено очільником МВС? Керівником МВС із приміткою «в.о.» Кабмін призначив очільника Національної поліції України Ігоря Клименка. Він також став заступником голови МВС.

«Після обговорення з парламентом буде представлено призначення нового керівника відомства. МВС – одна з ключових ланок безпеки нашої країни, тому задіяні необхідні протоколи, щоб зберегти керованість усіма процесами», – заявив з цього приводу прем'єрміністр Денис Шмигаль.


Денис Монастирський народився 1980 року у Хмельницькому.

2006-го закінчив Інститут управління та права ім. Корецького НАН України, після чого певний час там же викладав. З 2007 року працював юристом у компаніях Hillmont Partners, Global Ties KC та «Лігал Консалтинг». З 2015 до 2019 року працював експертом із питань реформування правоохоронної та судової системи аналітичного центру «Український інститут майбутнього» під керівництвом Антона Геращенка.

Євген Єнін народився 1980 року в Дніпропетровську (нині м. Дніпро).

Закінчив Національну академію СБУ й Український державний університет фінансів та міжнародної торгівлі (спеціальність: юрист-міжнародник).

У 2002–2005 роках проходив військову службу на посадах офіцерського складу в оперативних підрозділах Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.

Працював у структурах МЗС.

З 2016 до 2019 року був заступником генерального прокурора, з 2020 до 2021 року – заступником міністра закордонних справ України, з вересня 2021 року – першим заступником міністра внутрішніх справ України.

Юрій Лубкович народився 1989 року в Тернополі.

У 2010 році закінчив Erasmus University Rotterdam за спеціальністю «Бізнес». Тоді ж здобув ступінь бакалавра з менеджменту в Тернопільському національному економічному університеті.

У 2011 році отримав ступінь магістра з менеджменту зовнішньоекономічної діяльності в Тернопільському національному економічному університеті.

17 листопада 2021 року призначений державним секретарем МВС.


Ігор Клименко народився 1972 року в Києві.

У 1994 році закінчив Харківський військовий університет, у  2014-му – магістратуру Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ.

З 2015 до 2017 року очолював Департамент кадрового забезпечення Національної поліції України.

З жовтня 2017 – заступник голови Національної поліції – начальник Департаменту кадрового забезпечення, а з березня 2018 – заступником голови Нацполіції.

У 2019 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук на тему Теорія і практика психологічного забезпечення професійної підготовки поліцейських за спеціальністю «Юридична психологія».

З 25 вересня 2019 року – Голова Національної поліції України.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло