Що заважало і що допомагало українцям ставати модерними: огляд книжки «Нарис історії України. Формування модерної нації XIX–XX століття» Ярослава Грицака

Що заважало і що допомагало українцям ставати модерними: огляд книжки «Нарис історії України. Формування модерної нації XIX–XX століття» Ярослава Грицака

І якими новими знаннями може наповнити ця робота

Що заважало і що допомагало українцям ставати модерними: огляд книжки «Нарис історії України. Формування модерної нації XIX–XX століття» Ярослава Грицака

Історію пишуть і переписують, а потім знову і знову. Часом складно зрозуміти, що було насправді, а що – екстраполяція бажань того, хто про це писав чи розповідав. Проблемою українців протягом останніх століть було те, що, проживаючи свою історію, ми не мали змоги про це написати. Бо за нас нашу історію писали інші. Крізь призму свого бачення, пріоритетів та інтересів. І ми лише зараз починаємо витирати пилюку чужих уподобань зі своїх життєвих сторінок.

Бекграунд. Автор книжки – Ярослав Грицак, 63-річний професор-історик родом зі Львівщини, один із топових і найавторитетніших сучасних лідерів думок України. Він – директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І.Франка, професор Українського Католицького Університету та почесний професор НаУКМА.

А ще він – викладач курсів «Історія України» та «Великі книги» в Українській академії лідерства. Відомий також як викладач онлайн-курсу «Вибрані питання європейської історії» на платформі Prometheus і головний редактор наукового видання «Україна модерна».

Відомі українські медіа з радістю беруть у нього коментарі та розміщують його авторські блоги. Науковий бекграунд Ярослава Грицака вражає – понад 500 наукових публікацій на історичну тематику.

«Моя проблема полягає в тому, що вже роками я пишу і переписую одну й ту саму книжку, не досягнувши тої стадії, коли я міг би вважати її дійсно доброю. Ця книжка – історія України. І та, що ви тримаєте зараз у руках, є переробленим третім виданням книжки, яка вперше вийшла 1996 року», – зізнається він у передмові.

Книжку було перевидано напередодні широкомасштабного російського вторгнення в Україну. І мабуть, автор не раз ловив себе на думці, що було б добре знову її переписати. Але це ще можна встигнути, адже кожен день зараз – важлива й нова сторінка історії, де прискорено твориться та модерна українська нація, якій Ярослав Грицак і присвятив свою книжку.

Оригінальна назва: «Нарис історії України. Формування модерної нації XIX–XX століття»

Видавництво: Yakaboo Publishing, Київ

Наклад: 2000 екземплярів

Сюжет. Багатостраждальна. Коли власні ресурси стають як багатством, так і пасткою. Коли географічне перехрестя доріг виводить на перехрестя чужих доль. Коли шлях від малороса до українця звивистий і нелегкий.

Гіперпотенційна. Коли величезні випробування не ламають, а весь час роблять сильнішою та впевненішою. Про це думаєш, коли читаєш книжку, у якій історик, подібний до хірурга, неупереджено препарує сухі факти, створюючи цілісну картину. Картину української історії, починаючи з кінця XVIII століття та зосереджуючись на XIX й XX століттях, коли, власне, і відбувався процес творення модерних європейських націй.

Козацький міф стане підвалиною модерної української національної свідомості, а початок українського відродження розпочнеться з «Енеїди» Котляревського, написаної живою народною мовою. Політичні ж настрої автономістів найкраще відіб’ються у трактаті «История Русов», написаному, ймовірно на Новгород–Сіверщині між 1815 і 1835 роками.

У книжці багато цікавих фактів, до яких пильніше придивитися примушують події останнього року. Наприклад, навіть тезу про «адін народ», якою оперує російська пропаганда, придумали колись самі українці, аби зберегти свою ідентичність.

Книжка містить ще багато відкриттів. Окрім власне історичних подій, автор аналізує процеси, рухи, об’єднання, скрупульозно оперуючи набором фактів, створює портрети історичних постатей, які стали частиною української історії або ж вплинули на її перебіг.

Український фактор завжди був визначальним на геополітичній арені Європи, зокрема й під час двох світових війн.

«Контроль над українською територією з її величезними природними багатствами мав надзвичайне значення для вирішення воєнного конфлікту в Центральній і Східній Європі», – аналізує автор події Першої світової війни.

І згадує події Другої світової: «За кілька годин до початку радянсько-німецької війни Гітлер заявляв Муссоліні: «Передовсім я сподіваюсь, що ми зможемо надовго забезпечити собі спільну базу продовольства на Україні. Вона поставлятиме ресурси, які нам будуть потрібні».

Загалом «кривавий слід XX століття в Україні був велетенським. Кажуть, якщо взяти сумарну кількість жертв двох світових війн, репресій, колективізації та голодів 1921–1923 та 1932–1933 років, то виходить, що у 1914–1945 роках в Україні загинули майже кожен другий чоловік і кожна четверта жінка».

Водночас найголовніше, про що свідчать усі історичні факти – це європейський вектор української історії.

Вам сподобається, якщо: ви хочете дізнатися багато нового й того, чого колись не проходили на уроках історії. Інші погляди, ракурси й факти, про існування яких, можливо, і не підозрювали.

А ще це унікальна можливість реконструювати власну історію і навіть історії своїх родин.

Книжка ніби дарує подорож у ті часи та дає змогу крок за кроком прожити разом з нею попередні століття.

Вам не сподобається, якщо: вас не цікавить «серйозна» література й дослідження на історичну тематику.

Головна причина прочитати: зрозуміти сутність процесів, які відбуваються й зараз. Адже історія – це ланцюг подій, що вже відбувалися в минулому. І саме в минулому лежать відповіді на багато запитань, які ми собі ставимо зараз.

Тож причина прочитати книжку – ще й зрозуміти, хто ми, особливо зараз, коли Україна відстоює своє право на життя. А ще усвідомити, що за історичними перипетіями – мільйони людських доль, життів, надій і мрій.

У тому ж дусі:

Святослав Семенюк «Правдива історія України–Русі» 

Що заважало і що допомагало українцям ставати модерними: огляд книжки «Нарис історії України. Формування модерної нації XIX–XX століття» Ярослава Грицака

Автор книжки – український історик з родини репресованих, директор Інституту українських історико-етнічних земель при Благодійному фонді «Україна–Русь».

Багато працював учителем історії, викладав історію, а потім і сам вирішив її написати.

Тепер є шанс дізнатися з його книжки про нашу історію, зокрема, Київської Русі, але не спотворену імперською російською пропагандою, а справжню. Бо ми, як переконує автор, знаємо лише невелику частину нашої справжньої історії. А більша частина її була прихована «інтерпретаторами» в своїх інтересах, і важливо її відкрити.


Данило Яневський, Олександр Красовицький «10 розмов про Історію України»

Автори книжки – відомий журналіст, історик, ексведучий каналу 1+1 Данило Яневський та видавець і генеральний директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький – присвятили її найважливішим моментам в історії України.

Окремі території нашої країни в різні історичні моменти були частиною різних країн, і, звісно, це позначилося на культурі, традиціях та на етнічному складі населення.

І лише недавно в нас почала формуватися політична нація, тож автори розмірковують щодо подальшої її долі та процесів, якими це супроводжується в Україні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло