Прем’єра тижня: сувора і жорстока Ісландія та випробування віри у стрічці «Земля Бога»
На Бога надійся, а сам розум май

26 січня 2023 року в український прокат виходить стрічка «Земля Бога». Фільм отримав високі оцінки західних критиків. Зокрема, за рецензіями на Rotten Tomatoes фільму присуджено 88%, а на Metacritic 84%. Але чи стане близьким фільм українському глядачеві? Читайте в огляді Mind.
Сюжет. ХІХ століття. Молодий данський священник вирушає у віддалену частину Ісландії. Він прагне звести там церкву та зафіксувати на знімках місцевих жителів. Однак що далі герой рухається до мети, то сильніше сумнівається у своїй місії та вірі.
В українському прокаті: з 26 січня 2023 року.
Бекґраунд. Скандинавський кінематограф помітно зростає останніми десятиліттями, адже фільми, які він представляє світовому глядачу, – це глибоко соціальні твори. «Чоловік на ім’я Уве», «Ще по одній», «Трикутник смутку» та інші кінокартини говорять нам про людину сьогодення.
А от ісландський режисер Глінур Палмасон вирішив зробити короткий екскурс на свою Батьківщину. Палмасон змушує нас відкрити для себе Ісландію не як черговий осередок вікінгів або «країну-аутсайдера» через її віддаленість від материка. Він копає глибше і показує нам сувору землю, що гартує тих, хто її поважає та береже її культурний спадок, і винищує тих, хто є слабким та ставиться до неї із презирством.
На початку фільму титульна картка говорить: «В Ісландії було знайдено коробку з сімома фотографіями, зробленими данським священником. Ці зображення є першими фотографіями південно-східного узбережжя. Цей фільм створений за мотивами цих фотографій».
Однак цих зображень ніколи не існувало. Глінур Палмасон вигадав історію, щоб надихнути процес створення фільму. Під час знімань було зроблено кілька мокрих фотографій, одна з яких використана для афіші фільму.

Світова прем'єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі-2022 в секції «Особливий погляд».
Вам сподобається, якщо: ви любите кіно про випробування віри, якому піддаються люди, що їй служать. Картина схожа на притчу, що промовляє до глядача символами та змушує багато міркувати як під час перегляду фільму, так і після.
Якщо ви нічого не знали про Ісландію до цього фільму, то будете у захваті від мальовничих знімань натури, зокрема, – виверження вулканів, повеней, льодовиків та багато інших природних явищ півночі.
Вам не сподобається, якщо: ви бажаєте переглянути стрічку зі швидким розвитком подій. Фільм здебільшого наповнений кадрами природи Ісландії, що як заворожують, так і набридають. А весь сюжет можна умістити насправді у 1 годину 20 хвилин замість 2 годин 20 хвилин. Також у фільмі наявні кадри жорстокого поводження із тваринами, тож це теж може відвернути глядача.

Головна причина подивитися: дізнатися більше про культуру, природу, історію та побут Ісландії. Попри те, що це картина, в якій герой бореться із внутрішніми демонами, втрачає віру у Бога та переживає гріхопадіння – це шикарний екскурс в містичний і сповнений міфів побут ісландців ХІХ століття. Тут вам розповідатимуть і про мовну експансію, яку Данія здійснювала щодо корінних жителів острова, і про сувору натуру острів'ян, загартованих не менш суворим кліматом, а також про справжні багатства культури та філософії ісландців.
Оцінка Mind: 7/10
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].